Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния еднакво изостават от ЕС по брутен продукт на човек

0 коментара

България и Румъния еднакво изостават от средното ниво на брутния вътрешен продукт на човек от населението в Европейския съюз. Това показват данните на Евростат към 7 юни, съобщени в понеделник от Националния статистически институт (НСИ).

Нивото и в двете държави е 27% от БВП на старите 15 страни членки. Спрямо разширения съюз, Румъния леко изпреварва България с близо 30% от БВП на 25-те държави, към 29% за България.

За сравнение, брутният вътрешен продукт на глава от населението в Полша е 42% спрямо ЕС на 15-те и 46 на сто - спрямо средното ниво за 25-те. За Унгария данните са съответно 56% и 61 на сто, за Чехия - 63% и 69 на сто, а за Словения - 71% и 77 на сто.

5.3 процента е ръстът на Брутния вътрешен продукт (БВП) в България през първото тримесечие на годината, отчете НСИ. Спрямо същия период на 2003 г., с 6 % се е увеличила и създадената от националната икономика добавена стойност, като 72.7 на сто от нея идва от частния сектор, а 27.3 процента - от обществения.

В цифри, създаденият БВП за първите три месеца на годината е 8.055 млрд.лв. или по 1030 лв. на човек от населението. Преизчислена в евро, стойността на БВП е над 4.118 млрд. или по 526,5 евро на човек. Брутната добавена стойност за първите три месеца е 6.867 млрд.лв. по текущи цени.

81.1% от произведения БВП се изразходва за индивидуално потребление на населението, 10% - за колективно потребление, а 18.7% - за инвестиции. В сравнение с първите три месеца на миналата година, индивидуалното потребление е намаляло с 1.9% спрямо БВП, но като физическа стойност се е увеличило с 4.9 процента. Инвестициите в основен капитал са се увеличили с 2.1% спрямо БВП или с 21.4 процента.

13.1% е ръстът на външнотърговския оборот за първите три месеца на годината, вносът надвишава износа с 1.068 млрд.лв.. Износът на стоки и услуги е нараснал с 8 %, а вносът - със 17.7 на сто спрямо 2003 година.

Индустриалният сектор увеличава относителния си дял в брутната добавена стойност от 32.4 % през 2003 г. на 32.7 на сто през тази, нараства и относителният дял на аграрния сектор - от 5.9 на 6.5 %. Намалява дела на сектора на услугите -от 61.7 % през 2003-та на 60.8 на сто през първото тримесечие на 2004 година.

По сектори, в преработващата промишленост добавената стойност е нараснала с 8.4%, а в добивната - със 7.1 на сто. 14.1% е ръстът на брутната добавена стойност в съобщенията, 6.4 на сто - в транспорта.

С 30.1% се е увеличила кредитната активност на банките през първите три месеца на тази година, в сравнение с периода януари - март 2003-та, показват още данните на НСИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.