Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния не прилагат реално исканите от ЕС мерки

16 коментара

Председателят на германския Бундестаг Норберт Ламерт заяви, че има "значителни дефицити" в процеса на политически реформи в България и Румъния, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Ламерт, който наскоро посети двете страни, заявява пред в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг", че договорените с Европейския съюз мерки за гарантиране на независимо правосъдие и за ефективна борба с корупцията не са прилагани наистина на практика. По думите му, макар икономическото развитие на двете страни да е възходящо, това не важи за политическото.

"Моята оценка е, че политическото развитие в България е в застой. В Румъния по-скоро върви назад, политическите сили там се блокират взаимно", казва Ламерт. Според него ЕС трябва да продължи да настоява за прилагане на все още неизпълнените договорености.

Лондонският всекидневник "Таймс" пише, че опасенията свързани с прибързаното членство на България и Румъния в ЕС ще доведат до забавяне на приемането на останалите балкански държави в блока. Вестникът посочва, че огромният брой престъпления, извършени от румънци в Италия, са повдигнали отново въпроса за неподготвеността на двете страни за членство в ЕС.

Зза последните 18 месеца румънци са извършили в Италия 76 убийства, повече от 300 изнасилвания и 2 хиляди кражби. Почти 400 румънци са били обвинени в отвличане, свързано предимно с проституция, а 6 хиляди за притежаване на откраднати предмети, пише вестникът, цитиран от Kafene.net.

Загрижеността, че България и Румъния са били допуснати в ЕС твърде прибързано, означава, че повечето балкански страни ще трябва да чакат поне десет години преди да се присъединят, както са казали представители на Брюксел. Докладът на ЕС за напредъка на страните-кандидатки за членство ще обрисува мрачна картина на политическа и правна корупция. Проектът трябва да бъде публикуван във вторник, като покрива три страни - Хърватия, Турция и Македония, както и потенциалните кандидати - Албания, Босна, Черна гора, Сърбия и нейната област Косово.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. нервен
    #17

    Как България ще се бори срещу корупцията,след като цялото ни правителство начело с президента агента и доностника Гоце са корумпирани ,некадърни престъпници!

  2. Петър
    #16

    ЕС не е доволен от България и Румъния, а бърза да приеме в Европа останалите балкански страни. Не са ли наясно тия хора с корупцията и ниската цивилизованост на целия район? Или така им изнася?

  3. ян бибиян
    #15

    я, тези откриха колелото и топлата вода накуп :-) интересно ми е да разбера на какво са се надявали от ЕС, на пълна трансформация на качествата на т.нар. наш "елит" ли??!! или очакват активност от едва оцеляващото "гражданско общество"?? нейсе, нека пускат кьорфишеци, поне е забавно ...

  4. Robinson
    #14

    а сега кво праим?или се праим, че праим?демагоголицемерен святв който има много хартиякодове, банки, кредитии дефицит на смисъл

  5. Bruxelles
    #13

    Добре, че сме в ЕС вече! И то поради геополитически причини от миналото. Иначе нито едно от предишните ни правителства не работеше реално за това - те бяха спонсорирани от хора, които действително печелеха милиарди извън ЕС и сега им става все по-трудна далаверата.

  6. а1
    #12

    Първо, т.нар. румънци които правят престъпления в Италия са си чисти цигани. А те, да ме прощавате, са граждани на света! Както Румъния, така и България, ако друг хаир не видят от ЕС, поне ще имат шанса да разредят "малцинственото" си население и да "споделят" "грижата" за него с останалите държави в ЕС. Аз настоявам и двете правителства да отказват да поемат каквито и да било ангажименти, които да предвиждат приемане обратно на заминалите на Запад мангали. Даже, ако има начин, такива, които вземат

  7. а1
    #11

    България и Румъния наистина не бяха готови, което не бе преценено от ЕС през 2000-2004 година. Когато се усетиха стана твърде късно. Затова сега ще си го върнат тъпкано на следващите кандидатки, които са Хърватско, ФИРОМ и Турция. Въпреки че наистина ми е жал, че на хърватите им правим такъв номер като ги бавим точно тях, те са много по-готови от нас и румънците за ЕС! Просто не се отнесоха сериозно към политическата страна на процеса, разчитаха на икономиката си и наивно си вярваха, че са "защита

  8. Bezkompromisen
    #10

    В ТАКЪВ СМИСЪЛ ТАЗИ НОВИНА Е ГОРЕ ДОЛУ ДОБРА.НО ПО ОТНОШЕНИЕ НА ПОЛОЖЕНИЕТО В БЪЛГАРИЯ, МИСЛЯ, ЧЕ ТАЗИ СТАТИЯ Е ТВЪРДЕ МЕКА.ТО Е ТРАГИЧНО, Г-ДА ГЕРМАНЦИ. ПРАЩАЙТЕ ЕВРОПЕЙСКИ СЪДИИ, А НАШИТЕ ДА ГИ ПРАЩАМЕ В ПЕНСИЯ. ТРЯБВАТ НИ ЕВРОПЕЙСКИ СЪДИИ ЗА 10 ГОДИНИ. И ЩЕ ВИДИТЕ КАК ЩЕ СЕ ПРОМЕНИ НАШАТА ДЪРЖАВА.

  9. Дядо Петър
    #9

    тарикатлък.И далавери.

  10. kakavida
    #8

    Е,добре, че ни има иначе как ще се бирят с престъпността - тя в Европа липсва. Няма педофии, момичета затворени в мази, червени фенери, дрога. Ние - балканци горди разрушаваме идилията!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.