Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния – новото не е научено, старото не е забравено

56 коментара
България и Румъния – новото не е научено, старото не е забравено

България влезе в ЕС рано и неподготвена. И вместо да се стреми да навакса, тя изпада в летаргия и захлас по "силната ръка". Наблюдател на "Нойе Цюрхер Цайтунг", цитиран от Дойче вече, смята, че това се дължи на липсата на демократични традиции.

Борбата за власт в Румъния събуди опасения, че авторитаризмът може да се завърне в страните от Югоизточна Европа. В този регион принципите на правовата държава все по-често се използват като инструмент за налагане на властта, пише "Нойе Цюрхер Цайтунг".

"Приемането на България и Румъния в ЕС през 2007 година беше многократно критикувано като прибързан ход. Двете страни не бяха подготвени нито икономически, нито политически за присъединяване към европейската общност. Те отбелязаха частичен напредък в някои сфери само под силния натиск от страна на Брюксел, докато в други сфери беше констатирано влошаване."

Политическата криза в Румъния е показателна за крехките корени на демократичните принципи. Цялата сага около референдума за отстраняване на президента Бъсеску от власт демонстрира радикално погазване на демократичните правила в името на утвърждаването на собствената власт, твърди политическият наблюдател на "Нойе Цюрхер Цайтунг". Подобни тенденции авторът вижда и в Унгария от 2010 година насам, когато дясноконсервативното правителство на Виктор Орбан започна да прекроява държавата по собствен идеологически модел.

Компромисът е израз на слабост

"Липсата на уважение към ценностите на демокрацията се корени в наличието на определен тип политическа култура, която издига в култ безскрупулното прокарване на лични интереси, а счита за проява на слабост усилията за постигане на политически компромис. Това поведение има различни исторически причини, които важат и за другите страни в региона", отбелязва Уршпрунг и обяснява:

"Социализмът насърчаваше патерналистичното отношение към държавата, което гарантираше на населението известна икономическа стабилност. Нито една от посткомунистическите държави нямаше демократични традиции. Във времето преди комунистическото господство в тези страни са били на власт авторитарни или псевдодемократични режими. Проведените след 1989 г. реформи се концентрираха изключително върху икономическия сектор, а насърчаването на демократичните принципи си остана повърхностно", констатира още авторът.

Българите си падат по "силната ръка"

Развитието на България по пътя към правова и демократична държава също буди загриженост, се казва по-нататък в публикацията. Като доказателство за наличието на тревожни тенденции са цитирани резултатите от анкета на агенция "Медиана". Според тях почти една трета от населението отхвърля демокрацията, а авторитарните тенденции се радват на голямо одобрение. От гледна точка на задълбочаващите се проблеми голяма част от населението възприема "силната ръка" като по-малкото зло, констатира влиятелният швейцарски ежедневник и търси причините за това:

"След падането на комунизма България преживя бурни времена. Държавните структури бяха отслабени, отчасти съзнателно, защото антикомунистическите сили искаха да прочистят държавния апарат и тайните служби от функционерите на стария режим. Изхвърлените от тайните служби сътрудници използваха хаоса и създадоха различни криминални групировки. През 1990-те години широки слоеве от населението страдаха от организираната престъпност. Много хора и фирми бяха подложени на рекет от криминални групировки, представящи се за застрахователни дружества."

Симбиоза между политика и бизнес

Докато в България слабата държава е безпомощна срещу насилието и поръчковите мафиотски убийства, в Румъния възникна симбиоза между политика и икономика, отбелязва. Голяма част от сивата икономика в страната функционира благодарение на активното участие на държавния властови апарат. Свързаните с определени политически сили бизнесмени получават необезпечени кредити от държавните банки, укази на управляващите осигуряват на определени фирми монополно положение, за да успеят те, подобно на "кърлежи", да изстискат от държавата неправомерни печалби.

Същевременно крехката румънска демокрация получава силна подкрепа отвън. След горчивия унгарски опит Западът реагира бързо на кризата и даде ясно да се разбере, че няма да толерира накърняването на демократичните и правни ценности.

Това важи между другото и за България. Интервенцията на Запада показа на правителствата в региона докъде се простират границите на техните действия. В дългосрочна перспектива обаче това не е решение на проблема. "Най-голямото предизвикателство пред критичната общественост в споменатите страни си остава необходимостта да се осъзнае, че демокрацията и правовата държава са основни ценности, които трябва да се пазят и защитават", се казва в статията на "Нойе Цюрхер Цайтунг", цитирана от Дойче веле.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

56 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #56

    Номер 39 е прав. Аз вече 16 год. живея в Швеицария и познавам менталитета на елита им (политически и икономически). Те гледат само собствения си просперитет, запазването на високия си стандарт на всяка цена. При всяка ситуация да профитират от европеиските структури, но да се отдръпват, когато стане напечено! Затова и не щат по никакъв начин да се обвържат с Еврроп.Съюз. Искат само да взимат, но не и да дават. Не е случаен факта, че когато се въртят мръсни игри някякви из финансовия свят, все швеицарски банки са замесени!!! Иначе,ни лук яли,те добрите, ни лук мирисали... Та, те ли да дават озенки за нас българите?

  2. Анонимен
    #55

    До И. Иванов - привет Европейската народна партия лапна гербаджиите като топъл хляб, защото признава само победителите. И тия са лапачи. За втория въпрос си абсолютно прав.

  3. Анонимен
    #54

    Е, ама 52, много си нахален, да знаеш! Щеше ли Монката да реве, като ни приемаха в НАТО, ако не бяха "тия дето не оставиха камък върху камък от държава"? А за Европейския съюз? А стига, галош нещастен, ако наистина си царист, поне малко благородство прояви (не че е имало от кого да видиш тук) и не драскай глупости. Иначе приличаш на прост гербер...

  4. Анонимен
    #53

    Koj plashta podobni statii?

  5. Анонимен
    #52

    та се изс-ра на метеното - 51 Мдаа... Цървулите винаги си остават такива. Вари ги, печи ги , все тая. Та как я оправиха държавата преди него? Костовистките лапачи, дето харизаха всичко за комисионни. Тия дето не оставиха камък върху камък от държава, икономиката и затриха собствената си партия.

  6. Анонимен
    #51

    Абе стига с този цар, бе човече! Не го ли помниш как се скри като шушумига през 1997, когато наистина беше трудно, и като му оправиха държавата, дойде, та се изс-ра на метеното? Когато всичкият загинал соцбоклук беше оздравен, ако е могло, или продаден, частният бизнес тръгна уверено, и дойде царят ти и каквото намери читаво, го продаде на безценица на приятели, които после го препродадоха скъпо и прескъпо, помниш ли? Направиха далаверките за милиарди, а оставиха хорицата да се дърлят дали е могло да се вземат още няколко милиона от приватизацията, помниш ли? Абе, писна ми от галоши, спирам...

  7. Анонимен
    #50

    Далаверите са на Пъдаря и неговите олигарси. И който обяснява, че сега живее по-богато и по-добре, отколкото преди 10г. при царя, без да привежда някакви факти си е едно платено плямпало. Ма той Пъдаря с твърдата ръка си го каза: "И АЗ съм прост и и вие сте прости". И да го допълня: такива и ще си останете. При това гладни, но щастливи.

  8. Анонимен
    #49

    А бе - качамак, качамак - вчера ядох днеска пак... Шопе, шопе - както и да се въртиш задните ти части все отзад. Забавно е все пак презрението на новите големи братя...

  9. Анонимен
    #48

    До 47: Ако сега ти е спряла накоя далаверка тръгнала от времето на "Царо" разбирам защо така говориш. Типично е някой да се опитва да защитава собствените си дребнави интереси, като си изкарва значими и масово-обществени. Да, ама не! Трябва човек да е доста тъп и ограничен, за да повярва, че това е възможно вече.

  10. Анонимен
    #47

    Айде бе, несъпоставими! Светът продължава да си е в подем, с изключение на 10-12 корумпирани държави. Та: При царя безработица - 5 процента. При пъдаря - 50 процента. При "крадливия" цар валутен резерв от 6 милиарда евро. При честния пъдар - само за тази година дълг от 68о милиона. Щото калинките трябва да взимат бонуси от по 60 000лева. При царя идваха инвестиции откъде ли не. При пъдаря бягат. И който може да мисли без промито от пропаганда съзнание сам ще си направи колкото си иска сравнения. Ама нали сте в очакване на твърдата Му ръка. Стойте си сега гладни и зомбирани.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.