Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния получиха гаранции за визите и "пуснаха" споразумението ЕС-Канада

Белгийската провинция Валония все още блокира подписването му, Борисов й се скара

13 коментара
България и Румъния получиха гаранции за визите и "пуснаха" споразумението ЕС-Канада

България и Румъния оттеглиха в петък възраженията си срещу търговското споразумение ЕС-Канада, след като получиха писмени уверения, че визите за техните граждани ще паднат. Белгийската провинция Валония обаче продължава да го блокира и засега не се очертава пробив в позицията ѝ.

Премиерът Бойко Борисов съобщи, че до 1 декември 2017 г. визовият режим с Канада ще отпадне за български граждани.

"С румънския президент решихме да подкрепим, както всички останали страни в ЕС", добави Борисов.

Той коментира още, че позицията на Валония е опасна.

"Вече стават прецедент и опасни в Европа, защото така стана за Шенген - една страна спря България и Румъния, сега други спират еди какво си, това ще стане мода и е много опасно за ЕС. Цялото ми уважение към всяка управа, с всичките конституционни особености във всяка държава, но някак си не звучи добре", посочи Борисов.

Той каза още, че Холандия е спряла Украйна за безвизов режим с ЕС.

"Всички какво ли не направихме за Украйна - скарахме се с Русия, санкции наложихме. Изведнъж, когато трябва да им се даде път за Европа, нямат визи", добави той, цитиран от БТА.

В действителност холандците отхвърлиха на референдум споразумението за асоцииране на Украйна към Общността.

Борисов коментира още, че "България и Канада имат прекрасни географски, исторически, природни чудеса, за туризма това е добре, както и за бизнеса и за онези, които са хора на света".

Без пробив в преговорите с Валония

Преговорите в Брюксел около финализирането на споразумението между Европейския съюз и Канада, известно със съкращението СЕТА, продължават, но засега не дават резултат и съпротивата на белгийската провинция Валония не може да бъде сломена.

Въпреки всички дипломатически усилия срещата на високо ниво на ЕС в Брюксел не постигна пробив.

"Силно загрижен съм за канадските ни партньори и за доброто име на Евросъюза”, каза председателят на Европейския съвет Доналд Туск след края на срещата.. 

Валония блокира одобрението на Белгия и така споразумението не може да влезе в сила.

Председателят на Европейската комисия Жан Клод Юнкер от своя страна посочи, че е "изненадан, че никой не се обявява против споразуменията за свободна търговия с Виетнам и Китай, но се противопоставя на споразуменията за свободна търговия с Канада и САЩ”. 

Подписването на споразумението е предвидено за 27 октомври, но все още не е ясно дали ще се случи. 

Какво искат валонците?

Представителят на валонските власти Пол Маниет заяви, че предложените от ЕК промени, които да удовлетворят техните искания, все още не са достатъчни.

Според решение на Валонския парламент от последните дни е необходимо споразумението да осигурява пълна защита на основните права, на културните различия, на биоразнообразието, на климата, на обществените услуги, на правата на работниците.

Всъщност, най-важната пречка е арбитражният механизъм, чрез който ще се гледат евентуалните спорове между компании от ЕС и от Канада. Остават в сила и опасенията, че белгийските селскостопански продукти ще станат непродаваеми пред по-евтините си конкуренти от Канада.

Валония е с население от 3.6 милиона души, равняващо се на 1.4 на сто от населението в ЕС.

Споразумението

Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с Канада ще премахне над 99% от вносните мита от двете страни на океана. То урежда достъпа до пазара за услуги, инвестиции и обществени поръчки, приравняването на производствени стандарти и други.

Взаимното отваряне на пазарите ще доведе до икономически ръст от 12 милиарда евро годишно, твърди Европейската комисия, която години наред преговоря по текста.

Резерви срещу споразумението имаше и в други страни, но те бяха преодолени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #13
  2. lindentown
    #12

    Понеже гербаджиското управление и ББ са в тотално неведение, ще им припомня, че Канада премахва визите за Мексико от 1 декември тази година, т.е. цяла една година по-рано. Едно Мексико,спрямо което корупцията и престъпността в България са невинна детска приказка. Така че няма логично обяснение защо Бойко Борисов толкова се гордее с такова "постижение". Всичко, освен отпадане на визите с Канада до Нова година, беше и е провал.

  3. velko
    #11

    ББ увери българите,че на срещата в Брюксел България и Румъния са получели от Канада "гаранции за визи..."Интересно как.Навярно канадецът е извадил от джоба два листа хартия или формуляри и след написването на текст или попълването им ги е връчил на стоящите срещу него министър-председатели.

  4. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #10
  5. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #9
  6. Kiril Kovatchev
    #8

    Мисля че това изискване за пълно единодушие задържа развитието на ЕС. Трябва да се преосмислят нещата и се мине към едно квалифицирано мнозинство от две трети. В противоен случай винаги ще се намери някой тесногръд и себичен народ да спре целия ЕС. В този случай даже това го прави половин народ. Пълна пародия.

  7. Калико Джо
    #7

    Ега ти обединената общност, в която един район може да спре цял континент! Най-добре е да се върнем към средновековието когато всеки град си е имал собствени закони и за да стигнеш от Париж до Виена си минавал през двайсет граници. Пък икономиката и търговията - кучета ги яли...

  8. анита хегерланд
    #6

    Опасността от отварянето на границите на ЕС стои в това, че тук има най-високи стандарти за екология, социални придобивки на работниците, социалното равенство и т.н. Когато се договарят всеобхватни договори, може да не се догледат разликите в начина на живот: което е приемливо от едната страна на океана и е неприемливо от другата, може да породи юридически прецеденти, които трудно да бъдат тълкувани в съда. Личните данни на фирмите от двете страни на океана също трябва да бъдат защитени, пазарът на малките фирми ще бъде незащитен, открит.

  9. Achird
    #5

    Позволете ми да преведа какво означава подобен тип споразумение. Канадските корпораций които произвеждат стоките си в трети страни като Китай, Виетнам, Пакистан и др. и чиято стока по гореупоменатите причини, а и по причина свъзана със разлика в стандартите на производство. Та, че тези корпораций, ще имат достъп до европейските пазари без да плащат за това мито. Тоест, ще конкурират пряко европеските стоки на същите тези пазари - а евроепските стоки се произвеждат в Европа от тях печели (по различен

  10. ARROGANT
    #4

    Браво на Али Баба от Банкя!По мутренски: Рекет даден, рекет приет.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.