Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния с най-корумпирани съдебни системи

30 коментара
България и Румъния с най-корумпирани съдебни системи
България, Румъния и страните от Източна Европа са сред първите по корупция в съдебната система. За разлика от страните на юг, където се наблюдава "силно заразена" съдебна система, северните им съседки отдавна са се преборили с този проблем. Това стана ясно във вторник при представянето на изследване "Организираната престъпност и корупцията: национални характеристики в страните членки на ЕС", изготвено от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД)

По думите на Тихомир Безлов в северните страни хората дори нямат спомени за случаи на подкупни прокурори и съдии. На Юг въпросът за политическото влияние в правораздавателната система обаче е силно застъпена.

Изследването показва, че островните държави Малта и Кипър също страдат от порока на "заразената съдебна система", но усилията на властите за разследване на корупцията в магистратските среди са огромни.

В България има сериозна корупция, но за разлика от други страни, където разследванията срещу подкупните магистрати са непрестанни, у нас такива липсват. Няма и присъди, посочи Безлов.

Анализът показва, че най-честия проводник на корупция в съдебната система са адвокатите, които са "смазващият елемент", защото те са най-честите посредници.

Редица от проблемите, с които България се сблъсква в борбата с корупцията, са били на дневен ред и в други страни от ЕС. Само до преди няколко години в Полша е търсено решение на проблема с високата степен на разболяване на подсъдимите и след серия от мерки този недостатък е преодолян.

100 000 подкупа месечно в КАТ

За корупцията в полицията от ЦИД съобщиха, че само катаджиите прибират по около 100 000 подкупа всеки месец. Безлов смята, че от началото на мандата на настоящото правителство при катаджиите са наблюдава масово отказване на рушвети. Това се обяснява със заръка от страна на началниците към подчинените си да не взимат подкупи.

Изследването показва също, че често цели отдели в полицията се “заразяват” с корупционно поведение и почтеното такова от страна на полицаите се санкционира от техните недобросъвестни колеги.

Друг проблем са така наречените “негативни социални мрежи”. Това явление, особено характерно за Португалия, представлява издигане в кариерата в полицията или отстраняване на конкуренцията чрез използването на приятелски връзки.

Що се отнася до корупцията в местните власти, не само в България местни феодали се опитват да контролират общинските власти, полиция и прокуратурата. Същото явление се наблюдава и в Италия, Испания и Корсика. Според Тихомир Безлов предстоящите през 2012 година местни избори "няма да са толкова апетитни за политически инвеститори".

Изследването показва също, че за разлика от България, Италия все още се бори с масовия, силов рекет. В нашата страна рекетът е приел "много по-мека форма на контрол от страна на организираната престъпност".

Симбиоза, анализ, генезис...ферментация

Вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че "когато говорим за организирана престъпност и корупция, ние говорим за една симбиоза, и когато говорим за състоянието на страната в цялостния аспект на Европейския съюз, аз мога да кажа, че трябва винаги да вървим към един по-задълбочен анализ на генезиса на състоянието днес на държавата".

Това, което наблюдаваме в последните 20 години и когато се върнем в началото на прехода, ние виждаме точно ферментацията за утвърждаването на тази симбиоза: организирана престъпност – корупция, и тя минава през призмата на политическата власт. Всички ние знаем как се зародиха силовите групировки с протекцията на политическата власт и по този начин се създаде симбиозата, която успя през годините да ферментира и да се позиционира трайно във всички институции на държавната власт с инструментариума организирана престъпност, каза още вътрешният министър.

Цветанов смята, че през годините е липсвала оценката на риска от организираната престъпност. Той посочи, че въпросът за корупцията е свързан и с манталитета ни като българи.

107 са досъдебните производства за корупция в системата на МВР, от тях – 42 са с различни мерки и са дадени на съответните съдилища за тази година, съобщи още Цветанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 490
    #32

    общо има КАТ със съда?!

  2. До 490
    #31

    разбра ли сега

  3. ...
    #30

    германец за 6г. Направо се оцъкли!Защото чете вестници.

  4. мечтател
    #29

    Най-накрая нещо, което не научаваме от чужбина, а си го знаем.Как ми се ще освен общ пазар, свободно предвижване на стоки ихора да имаше и общоевропейско правосъдие с последна нстанция извън България.

  5. Катулий
    #28

    Българската съдебна система по време на "народното ",ком. управление бе слуга на БКП.След така наречените промени е слуга на същите сега червени милионери.И преди и сега съдиите които са по върховете са слуги на червената номенклатура, която винаги е пряко или прикрито във власта.Какво има да се чудим ,че нищо не се е изменило през тези 20г.

  6. Big Papa
    #27

    От рушвети печелят достатъчно!

  7. Фон Щрьом
    #26

    Ако на някой му се наложи да се ползва от услугите държавни-жална му майка!

  8. Алексей Петров
    #25

    !

  9. kostov
    #24

    Dosadebnoto proisvostvo e korompirano.Na sadiata kakvoto mu dadat ot politziata i prokuraturata toi tova gleda. Kato politzaite ne sa si napisali dobre dokladite i prokurorite ne sa dali iasni dokazatelstva, kakvo da pravi togava sadiata?

  10. gogo
    #23

    Съдебната ни система е продънена от корупция

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.