Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния са повече от готови за Шенген, обяви ЕК

3 коментара
България и Румъния са повече от готови за Шенген, обяви ЕК

Последната оценка, изготвена при проверката на Европейската комисия в България и Румъния за приложението на правилата за Шенген, е показала, че двете страни са повече от готови да се присъединят към европейското пространство за свободно пътуване. Това заяви в четвъртък говорител на Европейската комис.

ЕК настоява за разширяването на Шенген от 11 година, напомни той. Според комисията България, Румъния и Хърватия са изпълнили всички необходими изисквания, за да се присъединят.

В края на август България и Румъния поискаха нова експертна мисия на ЕК. "Резултатите са изключително положителни, не бе установен никакъв проблем, който би оправдал по-нататъшно забавяне", каза говорителят.

По неговите думи всички държави от ЕС признават огромните постижения на България и Румъния в прилагането на правилата за Шенген. Чешкото председателство бързо ще придвижи въпроса напред, поясни говорителят.

Чешкото председателство на Съвета на ЕС възнамерява да постави въпроса на гласуване на заседание на Съвета на ЕС на 8 декември. За положително решение е необходимо единодушие, като Нидерландия продължава да не дава зелена светлина на присъединяването на Румъния и България към Шенген.

Преди седмица нидерландският парламент направи ребусът още по-труден за решаване, като излезе с резолюция, в която двете страни бяха призовани да предоставят повече доказателства, че се борят и с корупцията. Нидерландия казва, че корупцията е сериозен проблем с функционирането на граничния контрол и рискове за сигурността.

България и Румъния обаче се надяват Нидерландия да преразгледа позицията си, която според тях няма правно основание.

"Нидерландия вече е сама. Всички страни от ЕС застават зад България; тази подкрепа е важна и ще доведе до реален резултат", коментира българският президент Румен Радев след заседанието на Европейския съвет в петък, ден след като нидерландският парламент прие своята резолюция.

Междувременно румънският премиер Николае Чука омаловажи резолюцията, като каза, че тя не е обезпокоителна, тъй като Румъния е направила всичко необходимо, за да изпълни техническите изисквания за присъединяване.

Пред Mediapool правосъдният министър Крум Зарков признава, че Нидерландия може само да предизвика и антиевропейски настроения в България.

"Разочарованието естествено подхранва евроскептицизма. Особено когато е толкова очевидно несправедливо. Европа в България се свързва с изискванията за установяване на върховенство на закона, което означава освен всичко друго и да се управляваме от правила.

България изпълни изискванията за Шенген и получи правото да бъде част от общото пространство за пътуване преди повече от десет години", коментира Зарков.

Отхвърлянето на България и Румъния за пореден път е против правилата и създава легитимно усещане за прилагане на двоен стандарт, казва той.

"Не са много обществата, включително и българското, които спокойно могат да приемат, че държавата им изпълнява всичките си задължения, но гражданите не могат да се възползват пълноценно от правата си", коментира той.

На 18 октомври Европейският парламент отправи третия си призив за последните четири години за бързо приемане на България и Румъния в Шенген.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. beyond_the_frame
    #3

    Жалко за Румъния.

  2. Антон
    #2

    Айде пак почнаха да чешат електората зад ушите.....
    Една от дълбоко пазените "тайни" от чешещите е, че т.нар. зона Шенген не се отнася единствно до емигрантите. А и до споделяне на РАЗУЗНАВАТЕЛНА база данни. Налудничаво е да се вярва, че територия, през която шетат като у дома си ГРУ-тата, ще бъде освободена от граничен контрол - за последното, на територията още "чакат доказателства". Всеки сульо се изнизва с куфари към Дубай, Таки и Ами не си дават частната граница, бяхме изгубили цял прокурор

  3. анита хегерланд
    #1

    Холандия е гласувала в парламента си през октомври ПРОТИВ. Една от причините е, че страната ще загуби водещата си позиция по отношение на морските превози, които ще се прехвърлят през Румъния. Констанца е пристанище с огромни възможности за по-евтин трансфер на стоки. А Българските пристанища?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.