Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния търсят подкрепа от ЕК за падането на трудовите ограничения

2 коментара
Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов и румънският му колега Лаурентиу Себастиян Лазарою са изпратили писмо до европейския комисар по заетостта, социалните въпроси и включването Ласло Андор, с което искат от 2012 година да се сложи край на ограниченията за румънските и българските работници.

Договорът за присъединяването на Румъния и България към Европейския съюз дава възможност на държавите-членки да въведат преходни мерки за свободното движение на работници, идващи от двете страни.

Румъния и България в момента са във втората фаза от ограниченията, поставени на пазара на труда, които са 2+3+2 години. Втората фаза приключва на 31 декември 2011 като в момента десет държави членки все още запазват ограниченията за работниците от тези страни.

Двамата министри настояват Европейската комисия да изготви нов доклад за свободното движение на работници от Румъния и България, в съответствие с втория преходен период.

“Силно вярваме, че такъв доклад ще помогне на държавите-членки, които все още поддържат ограниченията на пазара на труда за румънски и български работници да вземат положително решение за отмяната на рестрикциите. Още повече, че той ще затвърди Европейската комисия като активен поддръжник на свободния европейски пазар“, се казва в писмото.

“В диалога на общностно и на двустранно ниво Румъния и България постоянно са пледирали за премахване на ограниченията, твърдейки, че улесняването на географската мобилност чрез премахване на бариерите пред свободното движение на работници в Европейския съюз ще допринесе за увеличаване на капацитета на Европейския съюз да отговори на новите предизвикателства. Въпросът за свободното движение на работници трябва да остане важен в дневния ред на Европейския съюз, особено в контекста на икономическите трудности, с които се сблъскваме и скорошните дискусии за трудовата миграция на граждани на трети страни“, посочват още двамата министри.

“Считаме, че свободното движение на работници трябва да стане реалност и че преходните мерки трябва да бъдат премахнати най-малко по две причини: свободното движение на работници е една от основните свободи на Европейската структура и обемът и типовете на миграционните потоци от новите държави членки не оправдават преходните мерки. Основната свобода на работниците да пътуват и работят в Европейския съюз трябва да бъде ползвана от всички граждани и по тази причина ние трябва да се стремим да премахнем професионалните и географски бариери пред мобилността“, се казва още в писмото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. #2
  2. БГ Национал
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.