Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почитането на Гоце Делчев: Недопуснати българи и силно напрежение на границата (обновена)

България дарява генератори на Северна Македония, задържан е депутат от "Възраждане"

36 коментара
Сн. БГНЕС

България и Република Северна Македония (РСМ) отбелязаха в събота 151 години от рождението на Гоце Делчев в ситуация на силно напрежение между двете страни.

Според българското вътрешно министерство македонските власти не са допуснали български граждани на територията на Северна Македония, както и "неофициален забранителен списък".

Македонските власти предприеха засилени мерки за сигурност и до този момент няма потвърдени данни за сериозни инциденти.

Oт "Възраждане" твърдят, обаче, че на границата са били бити българи. По-късно от македонското вътрешно министерство съобщиха, че са били задържани трима българи, които са обиждали и нападнали полицейските служители, a oт "Възраждане" уточниха, че един от тях е бившият депутат от партията Ангел Георгиев.

Българската делегация, водена от вицепремиера и министър на вътрешните работи на Република България Иван Демерджиев, положи венец на гроба на Гоце Делчев в църквата "Св. Спас" в Скопие.

"Имаше най-различни опити за провокация, мисля, че ние се държахме по възможно най-правилния начин- така, както изисква отговорното политическо поведение, така, както изисква държавническото поведение", кaза Демерджиев.

По думите му има информация, че много български граждани са били възпрепятствани да се поклонят на гроба на Гоце Делчев.

"Взаимното уважение, което ние декларираме към народа на Северна Македония, и уверенията, които получихме, че това ще се случи, предполага точно това - да се даде възможност на всички да дойдат и да почетат паметта на Гоце Делчев", каза Демерджиев, цитиран от БТА.

По думите му информацията, която е получил, е, че причината за забавянето на автомобилите с българска регистрация е токов удар на граничните пунктове с България.

"За да няма такива проблеми в бъдеще съм разпоредил незабавно и са подготвени три генератора, които ще бъдат дарени в понеделник от българското МВР на точно тези три ГКПП", каза Демерджиев.

"Такива мерки за сигурност не са необходими. Отношенията между нашите два народа не предполагат такива драконовски мерки, на каквито сме свидетели", добави той.

Задържан е депутат от "Възраждане"

От партия "Възраждане" съобщиха, че български граждани са били заплашвани и бити на границата с Република Северна Македония. Сред потърпевшите е и депутатът в 47-ия и 48-ия парламент Ангел Георгиев, твърдят от партията.

Лидерът на партията Костадин Костадинов коментира, че до задържането на Георгиев, който беше зам.-председател на Комисията по външна политика в последното Народно събрание, се е стигнало, след като той се опитва да разбере от граничните полицаи за задържан преди него българин:

"На техните въпроси отговор няма, в резултат на което полицаите започват безпричинно да ги бият и след това са отведени в сградата на КПП на македонската граница, а няколко секунди по-късно излъчването от телефона на Ангел Георгиев престава, след което вече нямаме връзка с него и не знаем ккаво се случва, но е арестуван и задържан в момента абсолютно безпричинно. Просто защото е питал защо задържат другия човек преди него. И заради това е пребит на границата", каза Костадинов.

Официалната делегация на Северна Македония, в която се включиха президентът Стево Пендаровски и премиерът Димитър Ковачевски, също положи цветя на гроба на Гоце Делчев в двора на църквата реката "Св.Спас" в Скопие.

По улиците на Скопие по посока на църквата "Св. Спас" с транспарант "Гоце е Македония" премина и шествието, организирано от опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ, водено от председателя на партията Християн Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ разви силна антибългарска кампания и се противопоставя на включването на българите в македонската конституция, което е основното изискване на София, за да може Скопие да започне реални преговори за членство в ЕС.

Строги мерки

Движението в центъра на Скопие е блокирано, а улиците, които водят към църквата "Св. Спас" в Скопие, където е гробът на Гоце Делчев, са затворени, съобщи БНТ.

Още от граничните пунктове между България и Северна Македония, чак до столицата Скопие, има засилено полицейско присъствие.

Забранителен списък

Около 100-150 български граждани се очаква да пристигнат в Скопие, за да отбележат годишнината от рождението на Гоце Делчев, каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев пред български медии в Скопие.

Има данни за спрени български граждани, не знам до колко са системни. В края на деня ще имам информация и до колко са основателни мотивите за това, каза в отговор на въпрос на БТА министър Демерджиев.

Пред журналисти вицепремиерът и вътрешен министър съобщи и за забранителен списък, макар и неофициален, в който присъстват имената на български политици.

По-рано София предупреди, че е готова не "безпрецедентен отговор", ако Скопие реши да не допуска български политици на територията на Северна Македония.

На българо-македонската граница не са били допускани никакви автомобили да влизат в Северна Македония за повече от час и половина. Обяснението на властите е, че е нямало ток и е било невъзможно обработването на данните, съобщи бТВ.

Властите в Северна Македония увериха, че са взети всички мерки да не бъдат допуснати инциденти, но и "обиди към македонския народ и държава или поведение, което да смущава чувствата на македонските граждани".

От МВнР опровергаха думите на македонския премиер Ковачевски, че българските власти не са уведомили колегите си в Скопие за това, че ще изпратят официална делегация за честванията.

Отношенията между двете страни достигнаха нова ниска точка, след като бе пребит секретаря на българския културен клуб в Охрид "Цар Борис III" Християн Пендиков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #36

    Конфликтът мнежду България и Македония е дълбок и обективен заради погрешните позиции и на двете страни. Приказките за руски и всякакви подобни намеси са за хора, които нямат елементарни познания по тази тема, а декламират каракачанските наративи. Македония трябва да приеме част от българските исторически схващания, а България трябва да приеме, че нация и език с декрети и насила не се създават, и че зад формирането на македонска нация и македонски език стоят процеси, които са протичали години наред.

  2. lindentown
    #35
    Отговор на коментар #28

    Гоце Делчев е посветил живота си за освобождениято на всички етноси и групи в Македония и за създаване на автономна единица, която ще осигури социален напредък и модерно бъдеще на целокупния македонски народ. Гоце Делчев, макар и етнически българин, не се е борил за присъединяване на Македония към България, защото добре разбирал, че това няма как да се получи - просто българите, макар и най-голямата етническа група, са под 50%, а народът на Македония е пъстър и многообразен.

  3. lindentown
    #34

    Какви руски шпиони, какви пет лева? Неграмотността не прощава! Така е, когато "познанията" се формират от каракачански източници. Дори в началото на 20-ти век българите в цялата област Македония не са били повече от 40-45%, т.е. никога не са били мнозинство. Имало е, както българската историография определя, и гъркомани-патриаршисти, и сърбомани-патриаршисти - които не са смятали себе си за българи. Имало е гърци, албанци, власи, а турците са били втората най-многочислена група. Македонският народ

  4. lindentown
    #33
    Отговор на коментар #29

    Принципна разлика между симпатизантите на ВМРО, Възраждане, Атака и пр. националистически формации, от една страна, и симпатизантите на т.н. демократична общност, от друга страна, няма. И едните, и другите смятат, че не съществува македонски език, и че македонската нация е създадена от Тито през 1944.

  5. lindentown
    #32

    Колкото е виновна македонската страна, толкова е виновна и българската! Да припомним ли провокационните изказвания на политици като К.Костадинов и А.Джамбазки, и то насреде Скопие? Защо трябва българските клубове в Македония да носят имена, които в Македония будят най-малкото противоречия и не се харесват? Защо редица български институции продължават да твърдят, че македонски език не съществува, след като по света има десетки и вероятно дори стотици катедри по македонски език ? Защо в България на

  6. Rolo Tomassi
    #31

    Не желая пове от това - делото на Г.Длчев е било за всичко друго, само не и за това, което се случва в момента - просто е грозно и опорочаващо. Ако той можеше да ни види в момента, щеше да съжалява, че саможертвата му е била безсмислена и напразна. Всички трябва да осъзнаят, че преди 120 години реалността е била друга и не трябва да се интерпретира в сегашно време. Никой не трябва да политизира честването на рождения му ден, а ако иска да почете паметта му, нека го направи смирено - пътя на омразата не води никъде... Обикновените хора от двете страни на "границата" не се интересуват от провокации - просто искат да живеят нормално.

  7. полк. Дрангов
    #30

    Путин активира агентите си от двете страни на границата!

  8. asdasdasd
    #29

    Аз от Константинов и Възрожденците под наем, както и от правителството на Радев друго не съм очаквал, освен пропаганда и ескалиране на напрежението. Същото правят и от ВМРО ДПМНЕ в РСМ. И двете фракции имат изключително сходни начини на поведение, все едно са организирани от един и същи субект.

  9. Обектив
    #28

    В отговор на пропагандната опорка от РСМ "Какво бил направил Гоце Делчев за нас, че сме кръстили на него един български град?" Така както нашите революционери Левски и Ботев посветиха и пожертваха живота си преди Руско-турската война за освобождението на всички поробени българи, така и нашият революционер Гоце Делчев посвети и пожертва живота си след Берлинския конгрес за освобождението на останалите поробени българи в Македония и Одринска Тракия. Затова признателният български народ е кръстил по един български град на всеки от тях - град Левски, Ботевград и град Гоце Делчев.

  10. Борис Б
    #27
    Отговор на коментар #1

    "Ако нямаше скандал между РБ и РСМ, много от патрЕотите от двете страни на границата нямаше да знаят кой е Гоце Делчев..." Колега, чудесно сте го казал! Сега се сетиха да ходят да се кланят. Сега патриоти станаха. Ами ако ги "пуснем" македонците в ЕС няма да има и граница. Просто, и от двете страни, руски шпиони възбуждат приматите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.