Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Турция решават “брадясали въпроси“

18 коментара
България и Турция решават “брадясали въпроси“

До изборите правителството ще излезе с официална позиция по въпроси, които касаят двустранните отношения между България и Турция, и стоят нерешени години наред. Става дума за компенсациите, които Турция дължи на българските тракийски бежанци, възстановяването на имуществото на Българската православна църква на територията на Турция, прекратяване на споразумението “ток срещу инфраструктура“ от 1998 г., както и позиция на България относно турското искане да се използват водите на р. Резовска и да се построи язовир за нуждите на съседите ни на р. Тунджа. Това съобщи в четвъртък вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин.

Четири работни групи с експерти от най-различни ведомства почват работа по “брадясалите въпроси“, както сам ги нарече Калфин, а дейността им ще се координира от зам.-министъра на външните работи Любомир Кючуков. Същата инициатива са предприели и турските ни съседи, които ще изяснят позицията си по важните за България въпроси и освен това ще формулират мнението си по проблеми, чието решаване зависи от нас - например изплащането на социални осигуровки и пенсии на българските изселници в Турция от българското правителство. Очаква се експертните групи да приключат работа преди изборите и в най-кратък срок да се решат окончателно спорните въпроси.След като експертните групи приключат работата си, което трябва да се случи преди изборите, по думите на Калфин,

Според Калфин най-важно е да се стигне до решение по въпроса за обезщетяването на българските тракийски бежанци, който е поставен на Турция и от ЕС. Съгласно официален документ, изготвен от Министерство на външните работи на България, от 1983 г. турската държава дължи на българските изселници 10 млрд. долара компенсации за земите им.

Според Ангорския договор Турция признава имуществените права на българските изселници, но оттогава нейните власти не са предприели никакви постъпки за обезщетяването.

Друг въпрос от първостепнно значение е да се възстановят всички имоти, които са принадлежали на Българската православна църква и са на територията на Турция, като по този начин църквата ще има възможността да ги стопанисва и поддържа.

От години се точи и спорът за прекратяване на т.нар. споразумение “ток срещу инфраструктура“, според което в замяна на покупката на българско електричество страната ни се е ангажирала да възлага на турски фирми работи по изпълнението на инфраструктурни проекти като каскадата “Горна Арда“ и автомагистрала “Марица“.

До този момент в България няма построени нито магистрала, нито язовири, въпреки че Турция внасяше електроенергия. Именно поради това Турция прекрати едностранно вноса на български ток. Проблемът обаче не е междудържавнически, а търговски, защото стоежът на хидрокаскадата и на отсечката Оризово - Капитан Андреево бяха обещани на турския “Джейлан холдинг“, който междувременно фалира и наследникът му заведе иск в Парижкия арбитраж срещу НЕК за нереализацията на “Горна Арда“.

Оттеглянето на претенциите може да стане, ако България се съгласи Турция да строи язовир и водна централа на р. Тунджа. Проектът се дискутира от години, но без особен напредък защото двете страни не могат да се разберат за местоположението му.

Последното искане на турците е съоръжението да е на българска територия, каза Калфин. Противниците му обаче твърдят, че ползите от язовир на Тунджа ще са само за турската страна, тъй като риболов, напояване и електрически ток ще бъдат насочени изцяло към територията на Турция.

България трябва да даде отговор и на още едно важно за турците предложение, свързано с водните ресурси. Съседите ни отвъд Босфора искат да отклонят водите на река Резовска, за да се снабдява Истанбул с питейна вода. Експерти смятат, че районът на река Резовска е изключително богат на природни биоресурси, някои от които са защитени видове. Районът освен това е в защитената територия “Странджа“, което изисква допълнителни екооценки.

“Страната ни няма становище по двата водни проекта, предложени от Турция. Експертните групи ще си свършат работата, но не съм сигурен, че сме готови да обсъждаме проектите“, каза Калфин.

Държавата реши да се намеси и в проблема с радиочестотното заглушаване от страна на турски радиостанции в района на Южното Черноморие като едната от експертните групи ще търси и предложи решение именно по този въпрос, допълни вицепремиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Неинформиран
    #19

    При Симеон Турция отказа да купува ток от Б-ия. Дойде един момент, когато Б-ия се чудеше какво да прави с произвежданата еленергия, и Турция се съгласи да купува от от нас ток за по 2.8 американски цента киловата.Някой знае ли понастоящем на каква цена изнасяма тока?

  2. NNN
    #18

    И СЕГА НЯМА ДА ГИ РЕШИТЕ - САМО ПУСКАТЕ ПРЕДИЗБОРНИ ФОЕРВЕРКИ.

  3. комшу
    #17

    Отново ПРЕДИЗБОРНО ДЪРДОРЕНЕ на червени нищовци. Те за 8 г. управление нищо ни направиха по проблема,сега панически търсят "залъгалки" и "въдички" за червени бабички и други наивници-особено в селата и малките градове.Остава само да пратят някой като Ал.Лилюв да им приказва благи приказчици за 10 милиарда долара.Удавникът-БСП и за сламката се хваща, и със сламката потъва.

  4. Договорът
    #16

    Ангорският договор е публикуван в Дъжавен вестник, брой 110 от 17 август 1926 г.

  5. 07
    #15

    отвратителен гъзолизец..

  6. njkoisi
    #14

    Др. Калфин,Нека нашите "нови" съседи да си платят масрафа от 10 млрд., пък тогава да имат претенции!ТОВА ПРАВИТЕЛСТВО ГРЕБА БЪЛГАРИЯ!!!

  7. Kоко
    #13

    По добре сега да не се решават тези проблеми, а по-късно при следващото правителство.Не трябва да се бърза, за да не се сгреши.

  8. До Коко
    #12

    А може би точно затова сега се бърза - за да се сгреши, но формално въпросите да се "затворят" и да направим услуга на падишаха?!

  9. njakoisi
    #11

    Моля за извинени на съфорумците, имах превид ПОГРЕБА БЪЛГАРИЯ!

  10. kiki
    #10

    права на българските изселници според Ангорския договор. Да, ама само на думи и нищо и никой отсреща!? Няма реални действия и резултати! Принципа е: Преди глагола искам, върви глагола давам!!! Турция(турското държ. управление) не ти дава признато-дължимото и има очи да ИСКА! Ама, че" култура, нрав и възпитание"!!! Да им имат българите безочието и наглостта! Евала, кандидати за Европа!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.