Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България има 950 милиона причини за усмивки

13 коментара

В регион с нестабилни икономики, изправени пред сериозни фискални затруднения, България постигна забележителен успех с еврооблигациите, емитирани тази седмица. Балканската страна пласира петгодишни облигации за 950 млн. евро с доходност от 4.25%, пише "Файненшъл таймс". Материалът е илюстриран със снимка от победата на състезателката по борба Станка Златева на световното първенство преди две години, носена на раменете от треньора ѝ Симеон Щерев.

 

Българската емисия е първата емитирана в евро от 2002 г. насам и ще бъде използвана за покриване на плащане по еврооблигации с падеж през януари 2013 година. Трудната фискална ситуация означаваше, че без продажбата на облигации, правителството трябваше да бръкне в резервите за пенсии, или да се насочи към приватизация, за да покрие дълга си, посочва авторът на статията.

 

Така че решението на София да излезе на пазара бе продиктувано частично от недостиг на пари в бюджета в краткосрочен план, тъй като страната бавно изпълзява от рецесията, която внезапно и болезнено сложи край на бума от последното десетилетие, се казва в материала.

 

Фактът, че емисията бе презаписана и сравнително ниската доходност са сигнал за доверие към дългосрочните фискални перспективи пред България. Доходността по облигациите с падеж през януари например е 7.5%, а повечето от страните в региона са поставени под далеч по-силен натиск.

 

В Сърбия например 53-седмичните облигации в местна валута достигнаха доходност от 14.25% на 4 юли. Румънската емисия от средата на миналия месец не събра достатъчно търсене. И двете държави са зависими от международна финансова помощ. Проблемите на Гърция пък нямат нужда от припомняне.

 

За разлика от тях, след икономическата криза от 1997 година България като цяло вървеше по заслужаващ уважение фискален път, записвайки регулярни излишъци в десетилетие, когато другите играха бързо и щедро. Данните за актуалния бюджетен дефицит в условията на рецесия също се оценяват – правителството има за цел негативното салдо да е 1.3% от БВП през тази година. Държавният дълг е под 16% от БВП. Успехът при продажбата на облигациите може да се окаже важна стъпка към възстановяването на страната, е отбелязано в статията.

 

“Продажбата е сигнал за доверие към България, правителството и икономическата политика“, коментира за изданието Надежда Дафинкичева от Първа финансово-брокерска къща. “Страната бе незаслужено наказана от инвеститорите само заради своята локация. В тази връзка постигнатата доходност е заслужена. Според някои източници България е можело да постигне и по-добра лихва, но е искала да остави печалба за инвеститорите така, че последващи емисии също да се приемат добре“, посочва тя.

 

"Тази лихва може да включва очакване, че рисковата премия на България ще падне, което ще предизвика промени в параметрите на други инвестиции в страната“, обяснява Дафинкичева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Първо, не е "Файненшъл таймс” и автор от него, а блогосферата на изданието и блогър. Т.е. изданието не носи никаква отговорност за написаното и не се ангажира с него. Второ - източникът е служител на брокерската къща на скандалния Цеко Минев от Първа инвестиционна банка, дето искаше да ни открадне Витоша. Трето - хвалбите за заема нямат нищо общо с истината. Годишната му доходност е 20% - повече от Испания, Италия и дори Гърция. Четвърто - касиер по заема и "доверен агент" по него се оказа банката

  2. Анонимен
    #12

    Безспорно е че на фона на страни като Румъния, Унгария, Гърция,че даже и Испания издадената в началото на седмица еврооблигация беше пласирана при добра за България доходност от около 4.5%. Само че за неграмотните финансово критици на Милен Велчев
    ето сравнение между двете емисии : издадена от Велчев с падеж 2013, емитирана през 2002, и издадена от Дянков с падеж 2017, емитирана през 2012:

    Лихвен процент: 7.5% при 2013, 4.25% при 2017, но:

    Лихвена надбавка: при 2013 е ЛИБОР 2.75%, при 2017 е

  3. Анонимен
    #11

    Няма увеличение на дълга ве, това е рутинно рефинансиране на стар дълг на една прилична лихва. Годишните плащания ще намалеят. Падежа на стария дълг е къс не защото някой е очаквал да се изплати, а точно за да се рефинансира. Нищо драматично, хехе.

  4. Анонимен
    #10

    до 8 Твоята заплата е заслужено ниска защото си доста прост.

  5. Анонимен
    #9

    А вие защо биете негрите?

  6. Анонимен
    #8

    Преди да пишат откровени простотии авторите на въпросната статия да дойдат да поживеят в България с български заплати и пенсии. Също така да отговорят на въпроса защо хиляди българи продължават да работят по фермите в Англия при първобитни условия. То бива наглост...

  7. Анонимен
    #7

    Що "специалисите" във форума не оставят Дянков да си върши работата? Все ми се струва, че знае повече от тях.

  8. Анонимен
    #6

    Зависи за кого са усмивките. Външният дълг на България се увеличи с последната сделка с около 3,4 милиарда лева. Този, който ще прибира лихвите, възлизащи на почти милиард и половина, вероятно се усмихва.

  9. Анонимен
    #5

    Ало, ГЕРБ-ерите, много сте бързи в адмирациите! Да ви преведа какво означава хвалбата за добре пласираната емисия облигации. Мизерия, мизерия и пак мизерия, това означава. Доверието на инвеститорите идва единствено заради ниския бюджетен дефицит. А е нисък, защото на мутрите(не само на ГЕРб-ерските) не им пука колко носи на глад и мизерия българинът, нито в какъв сокак е инфраструктурата в държавата. Както каза един фактор тия дни - системата не задлъжнява, защото се харчи толкова, колкото има. А то няма-а-а...

  10. Анонимен
    #4

    Дянкофф, умираме прави - безработица и безпаричие. Макропоказателите не стават за ядене.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.