Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България има нужда от последователна икономическа политика

0 коментара

- Ние смятаме, че перспективите за провеждане на реформи в България са добри. Казваме това, защото през последните четири години бе постигнат съществен прогрес. През този период от време България се приближи по-близо до приемането в Европейския съюз.

Сега сме в процес на консултации с различни хора за нашата стратегия за следващите три години. Представили сме нашите идеи и търсим коментар.

Някои обаче гледат само част от нашата стратегия, а не целия текст и това вероятно е причината за тази информация.

В нашия документ, озаглавен "Стратегия за подпомагане на страната 2002-2005 година", има така наречения основен сценарий и той е този, който е най-вероятен. Това е подход, който е еднакъв за подобни документи навсякъде, където оперира Световната банка. В същото време, като всяка бизнес организация, ние сме предвидили какво ще предприемем, ако добрия сценарий не се сбъдне. Това означава, ако възникнат проблеми в икономиката или в осъществяването на проектите на банката. Винаги имаме подобен алтернативен сценарий. Той предвижда по-малки инвестиции в страната чрез проекти на Световната банка. Това е една резервна позиция, въпреки че ние се надяваме, че в България ще се сбъдне положителния ни сценарий.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

- Притеснена ли е Световната банка от изхода на парламентарните избори в България?

- Смятаме, че перспективите пред икономиката са стабилни. Ако се вслушате в оценките на отделните политически партии и организации ще видите, че има съгласие около запазването на валутния борд, присъединяването към ЕС, подобряването на фискалната дисциплина и продължаването на реформите в икономиката. Затова ние смятаме, че добрата програма, която предлага Световната банка, ще продължи да се провежда успешно и през следващите три години.

- По-добър вариант ли ще бъде сформирането на еднопартийно, вместо на коалиционно правителство след изборите?

- Смятам, че България, както другите страни по света, може да бъде управлявана от всякакъв тип правителства - еднопартийни или коалиционни. Всички те могат да бъдат успешни, ако процесът на вземане на решение продължи по конструктивен начин и има последователна икономическа политика.

- Кои са основните предизвикателства, които стоят пред новото правителство след изборите?

- Ние сме определили две основни предизвикателства. Първото е да се подобри бизнесклиматът, което в дългосрочен план ще помогне за постигането на по-бърз и устойчив икономически ръст. Именно той ще доведе до намаляване на безработицата и повишаване на заплатите и стандарта на живот.

Второто предизвикателство, което върви ръка в ръка с първото, е да се окаже директна помощ на хората, които са в тежко състояние, да се подобрят социалните условия и да се работи за намаляване на бедността. Това включва бърз икономически ръст заедно с мерки, позволяващи подобряване на социалните грижи и здравеопазването.

- Как тези две предизвикателства могат да бъдат преследвани едновременно?

- Що се отнася до досегашната макроикономическа и фискална политика, то тя бе доста успешна през последните три-четири години. Надявам се, че това ще продължи така и за в бъдеще.

Може би има място за намаляване на данъците, но правителството трябва да ги балансира с приходите, за да може да получава нужните средства, които да са достатъчни за поддръжка на основните публични услуги, от които имат нужда хората.

Ако подобрите бизнесклимата, така че бизнесът да може да работи ефективно, то ще се генерира икономически ръст. Той е основен път за подобряване директно на стандарта на хората чрез нови работни места и по-високи заплати и събиране на приходи от данъци, които могат да отидат за публични услуги и инвестиции в инфраструктурата.

- От колко инвестиции има нужда България, за да постигне устойчив икономически ръст?

- Световната банка ще продължи с усилията си за привличане на подходящи инвестиции в България. Международната финансова корпорация, която е част от групата на банката и отговаря за инвестиции в частния сектор, успя да удвои инвестициите си в последните две години от 60 млн.щ.долара до близо 130 млн.щ.долара. Корпорацията смята да увеличи тези инвестиции в следващите няколко години. Надяваме се, че през следващите три години банката ще предостави по своите програми до 750 млн.щ.долара. България може да реши да не вземе цялата сума, но ние сме предвидили тези пари като максимални средства.

Инвестициите в страната ще дойдат както от чуждестранни, така и от местни компании. Като процент от БВП инвестициите в България са около 16-17% - сумата варира в тези граници през последните години. Този процент във водещите икономики в Централна Европа е между 20-24 процента. Трябва да се стремите към това ниво.

- В България има доста притеснения от това как може да се отрази на страната кризата в съседните страни. Смятате ли, че това ще ограничи инвестициите у нас?

- Инвестиционният климат не е лесен в тази част на света и проблемите в съседните страни не улесняват България. Но би трябвало да обясним на чуждестранните инвеститори, че България е стабилна страна с последователна икономическа политика, която предлага много възможности. Видяхме, че тук се сключиха доста големи сделки през последните четири години въпреки проблемите в региона. България трябва да се бори за привличането на инвестициите, защото това е един труден пазар.

Има много други страни, които също искат да привлекат големи компании.

Но тук има образована работна ръка, ясни процедури и добро отношение към инвеститорите. Ако това продължи да бъде така и през следващите три-четири години, тук ще продължат да идват големи инвеститори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.