Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България има нужда от прозрачна ЦИК, ясни медийни правила и нови избирателни списъци

17 коментара

С присъщия си любезен и дипломатичен тон, хвалейки демократичното провеждане на изборите у нас в края на месец октомври, международните наблюдатели от Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) отправят редица констатации по неуредиците на вота (виж прикачения файл).

В полето на критики попада изборната администрация, медийната среда и съставянето на избирателните списъци.

Наблюдателите като цяло са "впечалетлени" от подредеността и мирното провеждане на вота. Няма съобщения за големи нарушения, отбелязват в началото на доклада си, публикуван във вторник.

“Имаше някои проблеми с отварянето на изборните секции. Например в София някои отвориха в 6.00, а други в 7.00 сутринта. Проблемът бе промяната в последния момент от страна на ЦИК. Отново в София някои секции получиха с 30-40% по-малко бюлетини от регистрираните гласоподаватели”, пишат от ПАСЕ.

Купуване на гласове, злоупотреба с административна власт и други нарушения

“Повечето от нашите събеседници в София изразиха своите притеснения относно купуването на гласове и сплашването на избиратели. Тези притеснения бяха свързани повече с местните избори. Ромите бяха отчетени като най-уязвими в това отношение. Богатите общини с големи бизнес интереси, особено по Черноморието, също бяха споменати като общини в риск за купуване на гласове, но това отново бе споменато само за местния вот”, отбелязват наблюдателите.

Проучването им показва още, че цената за един глас варира от 20 лева за ромски глас до 200 лева в богатите региони. “Наблюдателите и медиите обаче не успяха да отхвърлят или категорично потвърдят тези информации”, пишат от ПАСЕ.

Големи притеснения бяха споделени и във връзка и с възможните злоупотреби с административна власт. В тази посока бе споменато, че вътрешният министър е и шеф на щаба на ГЕРБ.

По отношение на правната рамка Венецианската комисия отчете, че е създадена необходимата правна основа за провеждане на изборите с предложения за някои подобрения.

От ПАСЕ отбелязват, че според българското законодателство предизборната кампания се води само на български, но това не е попречило на кандидатите, ползващи други езици, да агитират на тях.

От парламентарната асамблея отбелязват, че общественият интерес към кампанията е бил твърде слаб. Въпреки това тя е протекла в “негативна среда” и антиромски настроения заради убийството в Катуница.

Наблюдателите отбелязват, че въпреки плуралистичната медийна среда се наблюдава автоцензура в средствата за масово осведомяване.

ПАСЕ са забелязали и наситеното медийно присъствие на трима от кандидат-президентите преди вота в края на октомври. Според тях фактът, че всяко участие на кандидатска двойка се заплаща, е осигурило по-наситено присъствие на кандидатите на ГЕРБ, БСП и “Атака”, които явно са имали повече финансови ресурси и възможност да заплащат свои участия.

От ПАСЕ пишат, че платеното ефирно време в частните медии, както и публикациите във вестниците не са ясно откровени като рекламни материали и често биват прокарвани като част от новинарския поток. Това “без съмнение води до негативен ефект върху качеството на информацията”, заключват от асамблеята.

Наблюдателите изразяват съмнения за тайната вота, тъй като бюлетината, подпечатана два пъти, се пуска без плик в прозрачна урна.

С присъща деликатност международните наблюдатели отбелязват, че са впечатлени от прилагането на изборните правила, гарантираната демократичност както и от “общия ред по мирното провеждане на изборите”.

В същото време от ПАСЕ посочват, че има редица проблеми, които трябва да бъдат решени и се предлагат  конкретни мерки.

Нужни са прозрачност в медиите и ЦИК и нови избирателни списъци

Достъпът до медиите за кандидатите има ясна необходимост от драстично подобрение, за да бъдат гарантирани равни условия за всички, пишат от ПАСЕ.

Трябва да бъде направено ясно разграничение от страна на медиите по отношение на редакционните и платените политически реклами.

Централната избирателна комисия трябва да извършва работа си с по-голяма прозрачност и нейният състав трябва да бъде такъв, че да се гарантира по-широко общественото доверие в процеса.

Трябва да се обърне внимание на предложенията за евентуалното създаване на постоянна независима и неполитическа избирателна комисия.

Българските власти може да обмислят възможността за създаване на специален регистър на избирателите, вместо сегашния регистър, формиран от списъци на населението, съставени от местните власти.

Процесът на регистрация на кандидатите, макар и доста строг, трябва да се направи по-гъвкав по отношение на времето за регистрация на кандидатите, тъй като сегашната система е с особено неефективна по отношение на независимите кандидати.

Условията и редът за гласуване на страната трябва да бъдат значително подобрени, за да се гарантира реално избирателно право.

По-снизходителен подход за провеждане на кампании на езици, различни от българския, ще бъде добре дошло, смятат още от ПАСЕ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    Руснаците излизат да протестират,но българите не го правят.Защото още не сме дорасли да бъдем народ.Все още сме си неориентирано племе.За това ни управляват мутри и недоучили очилатковци.

  2. Анонимен
    #16

    България има нужда от ново правителство,което да уважава гражданите и да не управлява със сила и инат.Като Бойко Борисовото.И само с хвалби работата не става.Трябва и мозък.Но Дянков такъв няма.

  3. Анонимен
    #15

    Касиране на пезеденския вот!

  4. Анонимен
    #14

    ПАСЕ да ходят да ПАСАТ. Аман от "любезен дипломатичен тон". "УПРАВЛЯВАЩИТЕ" НИ ЧЕНЕГТА И ЛАПАЧИ, ПОДОБНО НА БРАТОВЧЕДИТЕ ИМ ОТ БСП, ДПС И НДСВ, РАЗБИРАТ ОТ САМО ОТ БОЙ. И ТО ОТ МНОГО БОЙ.

  5. Анонимен
    #13

    Буснаците погнаха Медведев в нета

    Гневни коментари на страницата на президента Дмитрий Медведев написаха хиляди руснаци, недоволни от изхода на парламентарните избори. Близо 11 000 души публично изразиха недоволството си, че Медведев не прави нищо относно информациите, че изборите, спечелени от партията на Владимир Путин "Единна Русия", са били фалшифицирани, писаха местни медии. "Срам", "Достойно за съжаление", "Празни приказки" бяха част от коментарите в отговор на изказване на Медведев във Фейсбук,

  6. Анонимен
    #12

    57. Arrangements for out-of-country voting should also be significantly improved to ensure genuinely universal suffrage. Некадърен превод: "Условията и редът за гласуване на страната трябва да бъдат значително подобрени, за да се гарантира реално избирателно право." Става дума за ИЗВЪН страната, оправете си превода!!!

  7. Анонимен
    #11

    Писмо до комисията за наблюдение на президентските избори в България, ПАСЕ - Съвет на Европа
    Сряда, 23 Ноември 2011 08:06 | ПДФ | Печат | Е-мейл

    на вниманието на

    Председателя на комисията за наблюдение на президентските избори в България

    Парламентарна Асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ)

    Страсбург, Франция

    20 Ноември 2011

    Господин Председател,

    Госпожи и Господа членове на комисията за наблюдение на президентските избори в България,

    Обръщаме се към Вас в качеството на представители на български

  8. Анонимен
    #10

    http://globalbulgaria.free.fr/index.php?option=com_content

  9. Анонимен
    #9

    На 19 декември лидерът на АТАКА Волен Сидеров се завръща на екран като водещ на две свои авторски предавания по телевизия "Алфа". От медията споделиха, че първото е с класическото име "АТАКА с Волен Сидеров" и ще се излъчва от понеделник до петък от 19,30 ч. В него националистът ще анализира, коментира и разнищва лъжите и далаверите на управляващи и опозиция. Политически и социално ангажираната рубрика на Сидеров ще е с продължителност между 20 и 30 минути. Да припомним ли, че именно това авторско

  10. Анонимен
    #8

    "Условията и редът за гласуване на страната трябва да бъдат значително подобрени, за да се гарантира реално избирателно право." има грешка. в доклада става дума за гласуването ИЗВЪН страната, което трябва значително да се подобри.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.