Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България има време да реагира пред Брюксел за КТБ, въпросът е какво ще прави с банката

1 коментар
България има време да реагира пред Брюксел за КТБ, въпросът е какво ще прави с банката

България има достатъчно време да реагира на започналата от Европейската комисия наказателна процедура за казуса "КТБ", но законодателните промени ще са най-малкия проблем пред следващите управляващи. Това смятат финансови експерти, цитирани от БТА. Според тях големият проблем пред България е да се реши изобщо какво да се прави с тази банка.

Преди ден стана ясно, че Брюксел е открил наказателна процедура https://www.mediapool.bg/ek-zapochna-nakazatelna-protsedura-zaradi-blokiranite-vlozheniya-v-ktb-news225229.html срещу страната заради блокираните вложения до 100 000 евро в КТБ. България има срок да отговори до 15 октомври какви мерки смята да предприеме.

"Писмото на ЕК е в рамките на стандартна процедура за уточняване на казуса с КТБ и Банка "Виктория", смята финансистът и преподавател в УНСС проф. Христина Вучева. Тя каза, че Брюксел отправя искане за транспониране на европейската директива в българското законодателство.

"Промените в законодателството обаче са най-малкият проблем", смята Вучева. Експертът казва, че въпросът с КТБ трябва да се реши генерално. Предишните управляващи заедно с БНБ можеха да решат проблема още няколко дни след възникването му, но това време очевидно се загуби и сега вече трябва да се търсят други мерки и решения", каза университетският преподавател. Според нея за тази цел трябва да има парламент и редовно правителство.

Според икономиста Георги Ангелов от "Отворено общество" България има поне два месеца за размяна на кореспонденция с ЕК, преди да се стигне до задействане на наказателна процедура.

"Трудно е да се прогнозира в момента как ще се процедира с КТБ, защото предишният парламент отхвърли всички възможни варианти - да се изплатят гарантираните влогове, да се раздели КТБ на добра и лоша банка, въобще отказа да се занимава с този въпрос", каза той. Според него основният въпрос, който ще определи съдбата на банката, е колко е голяма дупката в банката.

"Ако дупката е умерено голяма по думите му, тя лесно може да се запълни. Ако обаче е толкова голяма, че е изяла всички възможни мерки за спасяване, то тогава логично се отива към затваряне на банката", каза Ангелов.

Според него дори и да се стигне до вариант за обявяване на КТБ в несъстоятелност, то това едва ли ще бъде заплаха за българската банкова система, защото е минало достатъчно време и е станало ясно, че КТБ не е заразила другите банки. "По-скоро трябва да се помисли за ефекта върху икономиката, защото в КТБ има и добри кредитополучатели и вложители, които са от големи отрасли", обясни Ангелов.

Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч" коментира, че до момента от ЕК не са имали забележки към българското банково законодателство. Той настоя, че решение за КТБ все още не може да бъде взето, защото БНБ няма безспорни данни, че банката е неплатежоспособна. Богданов също припомни, че бързи решения са били потърсени още през лятото, но не са били приети от парламента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #1

    Ами щом БНБ няма безспорни данни за БНБ, къде препипрат и от ЕК и домораслите политикани???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.