Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България иска да поднови износа на ток за Турция

8 коментара
България иска да поднови износа на ток за Турция

Перспективите за износ на ток от България към Турция след пълната интеграция на турската енергийна система към европейската, извършена това лято, е обсъдил министърът на икономиката, енергетиката и туризма Tрайчо Трайков на среща в Истанбул с турския министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз. Двамата са разговаряли в рамките на ежегодния Черноморски енергиен и икономически форум, съобщиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма в четвъртък.

Анкара спря да внася ток от България през април 2003 г. заради това, че страната ни не спази ангажимента си да даде на турския “Джейлан холдинг“ строежа на хидрокаскадата “Горна Арда“.

“Направихме преглед на основните актуални теми на енергийното ни сътрудничество. Една от тях е междусистемната връзка между газовите ни системи. Знаете, че се опитваме да я построим като част от газопровода “Набуко”. Има концепция, която сме изготвили и заедно ще промотираме пред Европейската комисия за осигуряване на част от финансирането”, заявява Трайков в разпространено от ведомството му съобщение.

Двамата енергийни министри ще обсъдят темата отново в началото на следващата седмица, когато министър Йълдъз ще посети София в рамките на турска правителствена делегация, водена от премиера Реджеп Ердоган.

Черноморският енергиен и икономически форум е ежегодна инициатива, която събира представители на бизнеса и политически лидери, за да обсъждат актуалните икономически и енергийни проблеми пред Евразия.

Инициативата цели да активизира сътрудничеството между партньорите от района на Черно море, Каспийския регион и Централна Азия и да насърчи усилията им за енергийна сигурност, икономически растеж и политическа стабилност. Тази година акцент в дискусиите бе кръгла маса „Евразия - регионална възможност и предизвикателства”. Констатирана бе по-силната роля на частния сектор в тези процесите. Интеграцията продължава да е ключов елемент за страните от Евразия, подчертаха участниците в срещата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. шрек
    #9

    България ще изнася за Турция, ако има какво да изнася.

  2. mimi
    #8

    Има цял излишен далекопровод до Турция, построен от НЕК, за износ.Само дето комшиите нямат нужда от нашия ток.

  3. Шумкарин
    #7

    А ние им се молим!На каква ли цена? Може би 2 цента?.... Предвижда се поскъпване на битовия ток в БГ с 20%

  4. шрек
    #6

    От 2005 год. Турция имат договор с Ирак за 300 MW на цена 70 евро/МWh и 700 MW на 58 евро/МWh за срок от 5 год. Като фиксираните цени са с индексация всяка година. При тези цени имаме шанс за износ на енергия дори от микса на НЕК извън тази за регулирания пазар.

  5. шрек
    #5

    По баланса на TEIAS за 2008 год. данните за генерацията и консумацията в Турция са следните:Генерация-нетна- 189761.9 GWh;консумация-161947.6 GWh;внос-789.4 GWh;износ-1122.2 GWh;Най-голям е вноса от -Туркменистан;Най-голям износ за Ирак. Интересно е, че до 2003 год. Турция са внасяли предимно от България, но след пркратяване на договора са започнали внос от Грузия и Туркменистан. Причините за прекратяване на вноса/износа от/за европейските страни е и липсата на синхронизация на тяхната ЕЕС с електроенергийните

  6. шрек
    #4

    Тази цена е възможна, ако не са включени тарифите за пренос, капацитет и системни услуги. Имам предвид чиста енергия. В противен случай трудно ще продадем.Фиксираните цени в договора на Ирак предполагам, че включват и преносните тарифи.

  7. шрек
    #3

    Съжалявам, пред полследното изречение да се чете: ... е по ниска от тази, която им предлагат Грузия и Туркменистан.

  8. Taratanci
    #1

    tova shte se iznasia ot Balgaria.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.