Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България може да стане транзитьор на азерски газ до Европа

Това е възможно чрез връзките с Гърция и Румъния, за които ще искаме още пари от Европа

7 коментара
България може да стане транзитьор на азерски газ до Европа
  • Днес, 3 март на площад "Свети Александър Невски" - Росен Плевнелиев посрещна своя гост с официална церемония, където президентът Илхам Алиев поднесе венец пред Паметника на Незнайния воин.
  • Министър-председателят Бойко Борисов се срещна с президента на Азербайджанската Република Илхам Алиев, който е на официално посещение в България.
  • След срещата в разширен състав, в Гранитна зала на Министерския съвет бяха подписани двустранни документи за сътрудничество.

Нова идея за превръщането на България в транзитен маршрут за доставки на азерски газ в Европа са обсъдили президентът на Азербайджан Илхам Алиев и българският премиер Бойко Борисов. Двамата разговаряха в сряда в София, където Алиев е на посещение и се срещна преди това с президента Росен Плевнелиев.

Това може да стане възможно през строящите се в момента газови връзки на страната ни с Гърция и Румъния, което Борисов описа като "обединяване" на Трансадриатическия газопровод (ТАП) и прекратения проект за газопровода "Набуко".

Двата проекта се състезаваха за количества газ от азерското находище "Шах Дениз ІІ" в Каспийско море, за да осигурят запълване на тръбите си, но операторът на находището предпочете ТАП като маршрут за доставки до Европа през Турция, Гърция и Албания до Италия. Затова и "Набуко", който трябваше да минава през Турция, България, Румъния и Унгария до Австрия бе спрян, а международната компания, създадена за проекта, в момента е в процес на ликвидация.

На Южния газов коридор, част от който е ТАП и по който азерският газ ще стига до Европа, разчита и България, за да разнообрази енергийните си доставки. Държавната компания "Булгаргаз" има договорени с оператора на "Шах Дениз ІІ" годишни доставки от 1 млрд. куб. метра синьо гориво след 2019 г., които ще влизат у нас през газовата връзка с Гърция. Атина, София и Букурещ вече обявиха своето желание да строят Вертикален газов коридор за доставки в Европа, който всъщност ще включва газовите връзки на трите страни. Наскоро при посещение в Букурещ българският президент Росен Плевнелиев заяви, че страната ни може през гръцката връзка да доставя за северната ни съседка азерски газ, а в сряда на срещата си с Алиев е заявил желанието на страната ни да разшири доставките си от Азербайджан.

От разговора на Алиев в Борисов пък стана ясно, че българските намерения отиват още по-далеч и включват азерските доставки в плановете за изграждане на газов хъб край Варна, за който страната ни ще иска еврофинансиране по плана "Юнкер" и при одобрение ще увещава Русия да не прекратява проекта "Южен поток" по дъното на Черно море. Москва вече даде знак, че е склонна да пусне отклонение до България на "Турски поток", който замени "Южен поток". Това обаче ще стане при европейска подкрепа като не са ясни количествата суровина, които страната ни може да получава по това отклонение.

България ще иска от Брюксел и допълнително финансиране за газовите си връзки със съседните държави, стана ясно от одобрената от правителството позиция на София да общоевропейския Енергиен съюз. Еврокомисарят за енергийния съюз Марош Шефчович вече обяви, че ЕК е готова да даде още пари за връзката с Гърция, на която се гледа като продължение на Южния газов коридор.

Не е важно как ще се казва един газопровод, главното ни желание е в максимална степен обемите азербайджански газ да постъпват в Европа, заяви Илхам Алиев след срещата си с Борисов. Според него България може да стане транзитна страна за природен газ от Азербайджан за Европа.

Проект и натовски, и европейски

"Азербайджан няма санкции, няма никакъв проблем да заявим нашия интерес пред Брюксел", каза Борисов. "България не може да бъде само спирачка, България не може само да защитава интересите на ЕК, в случая в проект, който е изцяло и натовски, и европейски, и години наред ние сме инвестирали пари в този проект. Южният газов коридор, и с възможността, която президентът Алиев дава на България - "Булгартрансгаз" да участва, включително да си закупим и акции, дава стратегическо предимство на България в региона", каза премиерът.

"Това е 100% диверсификация на газовите ни доставки. Това е пълно натоварване на компресорните мощности и Европа ще бъде диверсифицирана" с този проект, изтъкна Борисов. По думите му става дума за запазване на българския национален интерес – да не бъдем заобикаляни, тръбите ни да бъдат пълни с газ и да получаваме транзитни такси.

Борисов се надява да убеди Брюксел за необходимостта от реализацията на този проект с аргумента, че "времето е динамично" и приоритетните проекти се променят. "Преди няколко години и Южен поток" беше приоритет на ЕК, но днес не е. Преди няколко години никой не говореше за заобикаляне на Украйна. Преди няколко години не ставаше въпрос за турски поток", допълни Борисов.

На опасенията, че Азербайджан няма достатъчно количества газ, с които да захранва тръбата Алиев заяви, че страната му разполага с богати ресурси, като общите резерви на газ възлизат на 2.5 трилиона кубични метра.

"Не слагаме кръст на проекта "Южен поток", той не е спрял. Тръбите са там. Към днешна дата нямаме писмено уведомление, че се спира и за нас той не е спрял. Проектът "Набуко" не сме го държали като алтернативен", каза премиерът Борисов.

София иска още азерски газ

На срещата преди това между Алиев и Плевнелиев българският президент е заявил желанието на страната ни да разшири обхвата на вече договорените азерски газови доставки.

Двамата подписаха съвместна декларация за стратегическо партньорство между двете държави.

България и Азербайджан са свързани от искрено приятелство, споделят общи позиции по много въпроси от дневния ред на сътрудничеството в Черноморския регион и са готови да надградят двустранните си отношения както в областта на енергетиката, така и в сфери като фармацията, информационните технологии, земеделието и производството на храни, изграждането на инфраструктура и туризма. Това е общата позиция на двамата президенти, цитирана от пресцентъра на "Дондуков“ 2.

Азербайджан е ключов партньор в усилията ни за диверсификация и повишаване на енергийната сигурност не само на България, но и на Югоизточна Европа, посочва Плевнелиев в съобщението.

Постигнатата договореност с Азербайджан за доставка на 1 млрд. куб. м. природен газ годишно е в основата на енергийното сътрудничество между двете страни за преодоляване зависимостта на страната ни само от един доставчик и е предпоставка за реална диверсификация за всички държави от региона, смята Плевнелиев.

Илхам Алиев от своя страна акцентирал върху необходимостта от засилване на сътрудничество в Черноморския и Каспийския регион, което ще допринесе за по-голяма предвидимост в отношенията. Изграждането на скоростна жп връзка между Европа и Азия ще разкрие нови възможности за икономическо сътрудничество, допълва се в съобщението.

Повече инвестиции от Баку у нас

"Искаме да насърчим повече инвестиции от Азербайджан в България“, заявил българският държавен глава. Според него съществува сериозен потенциал за реализирането на конкретни проекти в областта на битовата газификация и изграждането на инфраструктура за съхранение на газ в България и Югоизточна Европа.

В същото време правителството одобри българската позиция за заседанието на 5 март на енергийните министри на ЕС, на което ще се обменят виждания по стратегията на Брюксел за общоевропейския Енергиен съюз. София ще подкрепи поетапното изграждане на Европейски енергиен съюз, чрез който да се постигне по-благоприятна енергийна политика в интерес на потребителите и като отговор на предизвикателствата в енергийния сектор.

В синхрон с предложения принцип за сигурност на доставките, България си поставя като основен приоритет осигуряването на диверсификация на източниците и маршрутите, пише в правителственото съобщение. В същото време страната ни ще акцентира върху идеята си за газов хъб на Югоизточна Европа у нас.

България се придържа към логиката, че колкото по-добре развита и интегрирана е енергийната инфраструктура в ЕС, толкова по-лесно ще бъдат привлечени алтернативни доставчици на енергия, ще е позицията ни. Страната ни ще иска ускоряване на енергийните проекти от общ европейски интерес с финансирането от Плана "Юнкер", за да се гарантира липсата на изолирани части на територията на ЕС в енергиен контекст. В този контекст следва да бъдат осигурени допълнителни европейски средства за завършване на газовата връзка България-Гърция, която е част от Южния газов коридор, смята българското правителство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #7

    Нито ден не бива да минава без нова глупост. Да не би вируса "син език" вече да се предава и на хората?

  2. НаскоКостов
    #6

    "Трай коньо за зелена трева"

  3. demokrat
    #5

    Преди години президентът Георги Първанов каза:"Никак не бих ревнувал, ако моят наследник г-н Плевнелиев дори е по-активен в отношенията с президента Алиев, напротив – бих приветствал това".Добре е ,че са се сетили за това негово пожелание.

  4. dimitardi100
    #4

    До 3: И с Русия може стига да не се изживява като монополист- диктатор от болшевишките години!

  5. Pilgrim
    #3

    Значи за азерите може,братчедите на турците, дори не са и в нато и ЕС. Размразяване на Набуко- новата версия на Турски поток и "насърчаване на инвестиции" от Азърбайджан,може и от Непал и от Иран само да не е от Русия,защо не и от Грузия и Армения!- на това му викат политическа диферсификация- а колко ще струва газта?- новият Уестингхауз реактор за козлодуй,засега само локуми,ще произвежда ток 50% по-скъп от руските реактори в Козлодуй. Станахме клиентксска д-ва.

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Във всеки случай, България ще получи необходимите 3 милиарда куб. м. газ годишно и своите транзитни милиони. Ако Путин не клекне, ЕС ЩЕ СИ ПОСТРОИ ТРАСЕТО НА „Набуко“ ПРЕЗ БГ! НЕ става без България!

  7. boby1945
    #1

    За тези 1 млрд.нм3/година природен газ, чухме от Гоце преди 5-6 години... докога ще се дъвче темата само пожелателно, само в бъдеще време???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.