Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България иска гъвкави и кратки доставки от "Газпром", ще предоговаряме транзита

От април руският газ ще струва под 500 долара, ускоряването на "Южен поток" не ни ангажира с нищо, твърди Делян Добрев

10 коментара
България иска гъвкави и кратки доставки от "Газпром", ще предоговаряме транзита

Договорената в края на миналата седмица отстъпка от 11 процента в цената на руския газ от април в стойностно изражение означава цена под 500 долара за 1000 куб. м, обещаното ускоряване на строежа на газопровода "Южен поток" не ни ангажира с нищо и руснаците не са получили нито сантиметър от нашите тръби.

В същото време България гони гъвкавост и краткосрочност при новия договор с "Газпром" за доставка на суровина след 2012 г. и ще предоговаря част от клаузите на договора за транзит на руски газ през страната ни, така че те да отговарят на изискванията на Европейския съюз. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев пред БНТ в понеделник.

"Не искаме дългосрочни договори, които да ни обвързват за дълъг период от време с "Газпром", защото ние ще имаме алтернативи. Едната алтернатива може да бъде доставка на газ чрез интерконекторите, друга, много по-съществена и важна алтернатива, ще бъде местният добив", коментира Добрев. Той обясни, че надеждите са свързани с резултатите от проучванията в дълбоките води на Черно море, за където се провежда конкурс и има огромен инвеститорски интерес към този блок, където се очаква да се намерят сериозни залежи от газ. Министърът посочи още, че две компании в страната имат оптимистични данни от проучванията си и за конвенционален газ на сушата.

"И тук не говорим за шистовия газ, който също е някаква алтернатива. И ако се докаже, че е безопасно за околната среда, тази алтернатива трябва да се използва, защото благодарение на този шистов газ цената на газа в Съединените американски щати е 100 долара, а при нас е около 500 долара, въпреки намалението", каза Добрев.

Той обясни, че договореното намаление на цената е и по трите договора с контролираните от "Газпром" сегашни доставчици – "Овергаз", "Винтерсхал" и "Газпром експорт".

"Ускоряването на процедурите по "Южен поток" не ни ангажира с нищо. По-скоро ние така или иначе смятахме да ускорим процедурите, защото това е проект, от който ние ще печелим по предварителни данни около 150 милиона евро на година допълнителни транзитни такси извън тези, които ще продължим да ги вземаме за транзита", посочи министърът на икономиката, енергетиката и туризма. По думите му дори страната ни ще увеличи с около 12 на сто сегашните приходи, които взема от транзита на руския газ за Гърция, Турция и Македония.

Той отхвърли коментарите, че страната ни е предоставила част от своята газопреносна мрежа на руснаците. "Не сме дали и един сантиметър от нашите тръби", заяви Добрев.

Министърът съобщи още, че страната ни е поискала и е получила разрешение от "Газпром" да предостави на Европейската комисия транзитните договори заради заведената срещу България съдебна процедура, че не спазва изискванията на ЕС за осигуряване на достъп до газопроводите и на други доставчици. "Съвместно с Европейската комисия работим върху това ние да променим част от клаузите така, че да нямаме това неизпълнение" каза Добрев и изрази увереността си, че България и Русия ще успеят да коригират транзитните договори в посока, която да изпълнява европейските правила и да не се стига до санкции за страната ни..

Министърът съобщи още, че през настоящата седмица в Народното събрание трябва да се сформира комисия, която да прецизира текстовете на наложената забрана за използване на технологията хидрофракингг за търсене на природен газ, Така по думите му ще се позволи добива на конвенционален газ и нагнетяване на запаси в газохранилището в Чирен, които сега са възпрепятствани заради сегашните формулировки на наложения в началото на годината мораториум върху шистовия газ.

"Дали като цяло забраната ще отпадне или не, това ще го кажат специалистите, това ще го кажат и хората", допълни и Добрев. Той посочи като проблем на наложената забрана, че е решена без дебат заради притесненията на обществото.

"Притиснати от времето и от обстоятелствата, защото на "Шеврон" сме гласували лиценз, в бързината ескалира напрежението, ескалираха страховете, защото нормално е ние да се уплашим, ако не знаем за какво става въпрос. Сега имаме мораториум, не сме притиснати нито от времето, нито от обстоятелствата, защото го имаме мораториума. И точно сега имаме основата, на която ние да направим проучване и да анализираме дали е опасно или не", коментира министърът.

По думите му ако се установи, че е опасно проучването за шистов газ, остава си мораториумът, дори може да се запише в закон. "Ако обаче има начини да се контролират рисковете за околната среда и не е опасно, тогава защо не да променим законодателството в посока да гарантираме, че всички тези рискове са контролируеми и има институции, които ще следят за спазването на най-добрите практики при добива на такъв газ, и да проучим има ли или няма шистов газ в България", каза Добрев.

Според него парламентарната комисия след 3 или 6-месечен анализ на въпроса може да излезе с три извода - "да се забрани постоянно, да остане мораториумът, защото ние трябва да разберем още повече подробности по тази технология или все още е рано, или да направим законодателство, за да контролираме всички рискове, тогава да разрешим проучването, а на един бъдещ етап да решим дали ще добиваме или не".

"И всъщност интересното е, че до това проучване щеше да се стигне 2014 и 2015 година и дотогава според мен имахме достатъчно време да направим всичко това и без проучване и без този мораториум", каза още Добрев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    До №7 - е, тази матрьошка не ти ли омръзна. време е да я смениш с нещо по-младо. Или за обикновен пияниця като теб това е Без значение, защото и без това само си плащаш без да консумираш брака. А колкото до Грузиья, не е много уместно да се подиграваш с една окупирана от руснаците държава, защото ако за такива като теб това би било спасение, за всички народи руското присъствие си е мракобесен период от развитието им.

  2. Анонимен
    #9

    http://antipropaganda.comxa.com/shistovGaz4.html Нашите министри също се стремят да упражняват натиск върху руснаците относно картелното споразумение на „Газовия форум”, макар че предложената от Газпром базова цена (каквото и да означава) е 290 долара (18). Обявените със задна дата средногодишни цени за 2009 и 2010 са 427.89 и 481.28 лв. за 1000 куб. метра (19) което при фиксиран курс на еврото от 1.96 лв за евро прави 218 и 245 евро за 1000 куб.м. Като се направи сравнение с цената на руския газ в евро, Фигура 3, се вижда, че драстични надценки няма.

  3. Анонимен
    #8

    Как никой не включва,че човека е малоумен и не добре. Ужясът иде,по цените ще го усетите. мърхаба аскер.

  4. Анонимен
    #7

    г-жа КЛИНТЪН го похвали ГЕРБЕРСКАТА енергийна политика ''ЗА МАТРЪОШКА НЯМА ПРОШКА ЗА ШЕВРОН ЩЕ НАПРАВИМ ЗАКОН'' ИМАМЕ СИ И НОВИ БРАТЯ грузия и азербейджан три пъти ура за ПРЕЗИДЕНТА И ББ

  5. Анонимен
    #6

    'от една и нищо публикация' на ченге от 5

  6. Анонимен
    #5

    №4 е ГЕРБ-ер, изпаднал в паника от една и нищо публикация. Нещастник и смешник си ти №4

  7. Анонимен
    #4

    Не вярвайте и на дума от Коммерсант. Едно дърто ченге тук наскоро, без да иска, разобличи практиката на пускане 'инфо' в него!

  8. Анонимен
    #3

    Колко струва газът за "троянския кон"? Според доклада България плаща по $ 576 за хиляда куб.м. Ако няма посредници, цената ще падне на $ 339, казал информаторът на "Стратфор".
    В друг документ на агенцията от август 2010 г. се казва, че парите от посредниците се връщат в Русия. "Газът за България струва от $ 350 до $ 450 за хиляда куб. м. Посредниците ги продават на местните потребители за $ 450-600. Тези пари отиват в руското правителство и "Газпром". Те не се отчитат, но са голям източник на приходи,

  9. Анонимен
    #2

    Разобличиха лъжите на ГЕРБ и на новото министърче

    “Коммерсант”: Москва и София ще обсъдят компенсацията
    02 април 2012 | 07:33 | Агенция "Фокус"
    Начало / Русия
    Москва. България се е съгласила да компенсира руската страна за понесените загуби по проекта за АЕЦ „Белене”. Запознат с хода на преговорите източник информира вестник “Коммерсант”, че условията са били договорени в петък на срещата при вицепремиера Игор Сечин, в която е участвал новият министър на икономиката, енергетиката и туризма на България

  10. Анонимен
    #1

    Кратко,ясно точно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.