Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България иска отсрочка за “Белене“ до края на януари

Първите анализи били, че ядреният проект може да се превърне в печеливш

22 коментара
България иска отсрочка за “Белене“ до края на януари

Изтичащото в края на септември споразумение за преговорите по строежа на АЕЦ “Белене“ да се удължи с четири месеца, е поискала “Националната електрическа компания“ (НЕК) от изпълнителя “Атомстройекспорт“ (АСЕ), съобщи пред журналисти във вторник министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

Така българската страна иска с два месец повече за приключване на разговорите с руския изпълнител по цената на ядрената централа от предложеното от АСЕ през лятото удължаване на разговорите до 1 декември 2011 г. Новото предложение на НЕК е да се подпише нов анекс към споразумението от края на 2006 г., продължаващ го до края на януари 2012 г.

Една от причините за поисканото в повече удължаване на преговорите е, че през декември се очакват резултатите от тестовете за безопасност на ядрените централи по новите изисквания на Европейската комисия.

Вече са готови първите резултати от работата на консултанта по проекта за атомната централа на българската страна – британската банка HSBC, според които “може да се работи за превръщането на проекта в печеливш". Трайков обаче посочи, че разликата между печеливш и губещ проект е много тънка и е въпрос на много прецизно договаряне.

HSBC трябва да се произнесе и за стойността на ядрения проект, начина на структуриране на капитала на компанията, която ще строи и управлява АЕЦ “Белене“ и в която се очаква НЕК да има 51 на сто, а от останалите собственикът на АСЕ - “Росатом“, да вземе между 23 и 47 на сто.

България и Русия спорят основно за цената на ядрения проект , която според АСЕ трябва да е 6.3 млрд. евро, а според НЕК – не повече от 5 млрд. евро. Сега HSBC трябва да се произнесе колко трябва да струва АЕЦ “Белене“, да на прави анализ за цената на електроенергията и възможностите за реализацията ѝ на регионалния пазар.

“Това, което ние искаме да сме сигурни, че се получава, е, че когато се сравнят прогнозите за развитие на пазара в следващите години и десетилетия и цената, на която може да произвежда електричество централата, да се види печеливш ли е проектът или не", коментира министърът на икономиката, енергетиката и туризма.

“Докато в газовите или въглищните централи една голяма част от цената на електроенергията, която се произвежда, идва от горивото, то при ядрените от 70-80-90 евро за мегаватчас, само две евро идват от горивото, всичко останало идва от това колко ви е струвало да построите централата. Колко е струвало да се построи, зависи основно от лихвата върху капитала, вложен за построяването", допълни Трайков. върху капитала, вложен за построяването", допълни Трайков. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    До №21 Явно пристрастеноста ти към определени нации не ти помага да бъдеш реалист.Като съпоставим всичко от А до Я ще видим,че руската оферта е най-изгодна за нас.

  2. Анонимен
    #21

    Честно казано,не мога да разбера някои,които са ЗА построяване на АЕЦ-Белене!Това не е шега работа!Инвестициите са огромни,отчитат се много фактори,но сигурността е на първо място!Не четете ли,та бързате с разни сметки и изводи!Ами пазара на тази енергия,Вие не я слагате в сметката!А отпадъците-преработка,съхранение и т.н.Явно не четете!Има съввременни методи за добив на енергия,да сте чули нещо за възобновяеми източници.И не на последно място-аз лично нямам никакво доверие на руснаците,те никога не казват истината.Сега казват една сума,утре-друга,по-висока!Я без!

  3. Анонимен
    #20

    България просто нищо не иска..Без манипулации.

  4. Анонимен
    #19

    Още един звучен шамар по уродливото явление костоващина.

  5. Анонимен
    #18

    Добре е, че се правят опити за оценка на цената на тока от Белене. Не е толкова добре, че оценката се занижава силно. Ето така:

    1/ Капиталовите разходи не се изчерпват с цената към Атомстрой. Ще са нужни още 1 - 2 милиарда евро за инфраструктура, която не е част от централата.
    2/ Не се отчита реалният срок за изплащане на кредитие (вероятно - около 20г.) и оттам - реалният размер на лихвените разходи.
    2/ Не се отчита допълнителното инфлационното оскъпяване по време на строежа - вероятно между 20

  6. Анонимен
    #17

    "България иска отсрочка за “Белене“ до края на януари Първите анализи били, че ядреният проект може да се превърне в печеливш" Сега нали ви става ясно, драги съселяни и съселянки от територията Мутро-Мангалия, за какво се разигра катунарския цирк в Катуница? Правилно - за пари става дума. За МНОГО пари. А както преди 200 писа Мордехай Ашер Леви в труда си "Das Kapital", "А при печалба над 150% няма престъпление, което той (капиталът) да не е готов да извърши, за да я получи (печалбата). Че едно 18-момче бе прегазено и зверски убито - какво тук значи някаква си личност за управниците на Мутро-Милиционерия? Ех, народе!!!!

  7. Анонимен
    #16

    Никакжа отсрочка!

  8. Анонимен
    #15

    допълнение към предния тест с цените
    Сравнения- Както беше подчертано, ядрените централи се характеризират с най - ниските производствени, но и с най-високите капиталови разходи в сравнение с другите конвенционални централи – газови и въглищни. Въпросът се свежда до това при кой тип централи комбинацията от тези два вида разходи ще доведе до най-ниска цена на произвежданата електрическа енергия.

    Предимства на ядрените мощности: Основните предимства на ядрените централи са икономически и екологични.

  9. Анонимен
    #14

    из да напиша нещо па белким някой се научи на нещо
    леко анализче на цена на ел.енергия от АЕЦ.може медиа поол да си ползва.
    Модел за изчисляване на цената:
    За да си изясним връзката между разходи за изграждане и приведени разходи/цени на електрическата енергия ще използваме опростен модел, при който изчисленията се базират на следните допускания:-Капиталът е изцяло привлечен и се осигурява преди строителството
    -Експлоатационният живот на централата е 40 години
    - Инсталираната мощност е 2 блока по

  10. Анонимен
    #13

    Руската цена 6,3 млрд евро, два блока по 1000 Мвт, работа през годината 7000 часа, - годишно производство 14 млн. Мвтчаса. Ако премем възвръщане на инвестицийте за 10 години, т.е 0.63 млрд всяка година да се отчисляват то получаваме около 52 евро/Мвт час от капиталовложения, плюс 20% за гориво и получаваме около 65 евро себестойност или 130 лв/Мвтчас, което сравнено с еленргията днес купувана от АЕS 160 лв/Мвтчас е по-ниската цена. AES, прави най-скъпия ток от най-евтините въглища в света и всичко

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.