Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България иска замразяване на преговорите за "Белене" до изборите

49 коментара
България иска замразяване на преговорите за "Белене" до изборите

България ще поиска ново замразяване на преговорите с руснаците по проекта АЕЦ "Белене" за три месеца след 30 юни, за да има време консултантът - британската банка HSBС, да приключи с експертизите си. Това съобщи пред журналисти в петък министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който откри конференция, посветена на критичната енергийна инфраструктура.

Според последното допълнително споразумение НЕК и руският изпълнител "Атомстройекспорт" (АСЕ) трябваше на 1 юли т.г. да подпишат окончателен договор за изграждането на централата. Преди дни обаче руският министър на енергетиката Сергей Шматко съобщи, че Русия ще даде на България още два-три месеца за приключване на преговорите по основния договор за строежа на централа, включително нейната цена

Две седмици по-рано зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Валентин Николов заяви, че докладът на консултанта HSBC ще е готов през юни и правителството ще вземе политическото си решение в средата на август, след което ще влезе за одобрение в парламента.

Искането за замразяване на преговорите до началото на октомври означава, че правителството едва ли ще внесе проекта АЕЦ "Белене" за одобрение в Народното събрание преди изборите, насрочени за 23 октомври.

HSBC ще е готова в края на август с доклада си, каза по-късно в петък пред журналисти българският подизпълнител на консултанта Владимир Каролев. Анализът включва разработването на финансов и икономически модел на проекта, както и оценка дали ще има пазар за тока от АЕЦ "Белене". Банката трябва да представи своите разчети за икономическата ефективност на проекта, за цената му, преструктурирането му, така че да се привлекат инвеститори и да даде препоръки дали да се продължи реализацията на ядрения проект.

При успешно привличане на инвеститори пък HSBC ще получи и възнаграждение от близо 1 процент от цената на АЕЦ “Белене“, по която българската и руската страна все още не срещат позициите си. София я изчислява на 5 млрд. евро, а Москва – на 5.3 млрд. евро, като преди две седмици вицепрезидентът на АСЕ Генадий Тепкян заяви, че НЕК не им представят своята методика на изчисления на цената, за да се види дали и кой греши в образуването ѝ..

Детайлна разбивка на ценообразуването

Сега Трайков съобщи, че от АСЕ е поискано детайлно разбиване на ценовата ѝ оферта, “за да можем да преценим доколко предложената от тях цена от 6.3 млн. евро се основава на базова цена и да формулираме позицията си по преговорите“. Има много информация, която трябва да получим от консултанта, включително и това как техническия проект отразява новите изисквания за безопасност на ядрени централи, каза министърът.

По думите му предложената твърда цена от руснаците, не само че е много висока и неясно определена, но не е и фиксирана, защото има значителни рискове, които остават за сметка на НЕК. Според Трайков тримесечната лятна поуза за поректа може да се използва и за понисването на нов договор за изграждане и строителство на АЕЦ "Белене" в АСЕ. Целта е той да бъде банкируем, каза министърът.

Според руснаците пък няма смисъл от нов договор, тъй като подписаният сега дава само рамката, каквито са изискванията на международната строителна организация ФИДИК.

Ако анализите на HSBC покажат че има смисъл от строителството на централата, изливането на първия бетон да започне през март 2012 г., коментира Каролев. Същото мнение изразиха от АСЕ в началото на юни, но после дойде изявлението, че ако няма договор до 1 юли, проектът никога няма да тръгне.

Според подизпълнителя на HSBC големият проблем при проекта АЕЦ "Белене" е, че досега не са извършени такива подробни и необходими за всеки проект анализи, а е поставяна каруцата пред коня. Сравнявайки досегашните преговори с руската страна с футболен мач, Каролев каза, че топката е била повече около нашата врата, отколкото в руската.

Руският интерес не е да ни направи зависими, а пробив с ЕС

Русия има дългосрочен интерес от проекта "Белене", но не за да направи България енергийно зависима, а за да може да показва пред Европа един успешен атомен проект и да развива и в други европейски страни подобни проекти, допълни Каролев..

Според Трайков нищо не пречи да продължат преговорите за нов договор с Москва за строителството на "Белене" дори и през периода на отлагане на проекта между юли и септември.

В отговор на въпрос на журналисти дали има опасност Русия да поиска неустойки от България за неизпъленние на задълженията ѝ по споразумението за "Белене", както и какво ще се случи, ако Москва се обърне към арбитраж, икономическият министър отговори, че "арбитражът не е опасност, а вариант".

Преди това пред форума Трайков посочи, че за България алтернативите в енергетиката с по-важни от цената, давайки за пример сключените споразумения за сътрудничество в ядрената енергетика между “Българския енергиен холдинг“ и френската “Арева“ и американската “Уестингхаус“. Ще продължим да развиваме и отношенията си с нашите партньори от Русия, но за България е важно да има алтернативи, отбеляза министърът.

Според него такива варианти трябва да има при доставката на природен газ. Диверсификацията на енергийните доставки е ключова цел за страната ни. По този начин върху България няма да бъде оказван натиск и страната ще може да защитава суверенитета си и самостоятелното си присъствие на сцената на икономиката и политиката в европейски мащаб, заяви Трайков. Наличието на алтернативи в едни момент може да се окаже по-важно от цената, за да ги създадем, защото само едната тръба може да се окаже най-скъпа, обясни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

49 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Olivia
    #49
  2. Рубльов
    #48
  3. Ралф
    #47
  4. баби
    #46
  5. Мечтател
    #45
  6. Оцеола
    #44
  7. Карина
    #43
  8. bulgar
    #42
  9. Лафут
    #41
  10. Платец
    #40

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.