Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България изостава драстично с пречистването на отпадните води

От 87 станции само 16 отговарят изцяло на евродирективата

3 коментара
Снимка: БГНЕС

Въпреки че премиерът Бойко Борисов обяви изграждането на пречиствателните станции като един от важните приоритети на правителството на ГЕРБ, страната ни изостава драстично с изпълнението на тази задача. Това стана ясно по време на конференция за състояние и предизвикателства при изграждането на пречиствателни станции за отпадни води (ПСОВ).

 

До края на 2010 г. страната ни трябваше да е изградила 87 пречиствателни станции в населени места с над 10 хиляди души. Към този момент обаче напълно са изградени едва 16, а 31 имат частично пречистване на отпадните води, каза Георги Терзов от Министерството на околната среда и водите.

 

Засега без наказателна процедура от Брюксел

 

Въпреки неизпълнението на поетия ангажимент с договора за присъединяване към ЕС, засега Европейската комисия не е започнала наказателна процедура срещу страната ни, посочи Терзов.

 

Темата обаче е била обект на обсъждане по време на срещата с еврокомисаря по регионална политика Йоханес Хан миналата седмица в Брюксел.

 

Позицията, която изразихме, е че България е поела ангажименти, свързани с изпълнение на европейски директиви и не можем да си позволим да не ги изпълняваме или да вземаме средства от проекти, свързани с екологична инфраструктура за какъвто и да е друг приоритет, каза министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Затова ние заявихме волята и желанието да подпомогнем общините, които трябва да кандидатстват за финансиране с тези водни проекти така, че да ги реализираме, допълни тя.

 

Строителството на пречиствателни станции е един от основните приоритети на правителството и амбицията е реформата във водния сектор да стане един от трите топ приоритети на държавата, каза министър Павлова. Другите по думите на премиера Борисов са изграждането на магистралите и пускането на електронното управление.

 

Фекалиите се гмурват дълбоко в Черно море

 

Проблемът с фекалиите, които се изливат в Черно море, няма да бъде решен изцяло и за този туристически сезон, както заръча премиера Бойко Борисов, стана ясно още по време на конференцията.

 

Планирано е през пролетта или най-късно лятото да започне реализацията на проектите за дълбоководното заустване на отпадните води на Варна, Равда и Созопол, каза министър Павлова. Средствата ще бъдат осигурени от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда към екоминистерството.

 

Строителството няма да пречи на плажуващите, смята Павлова. Тя посочи, че няма замърсяване на морето в района на Варна, което да не позволява къпане или да има зарази като се позова на лабораторни замервания.

 

Дълбокото заустване е първата стъпка за решаването на проблема с отпадните води от курортите, които се изливат в морето. Следващата е изграждането на пречиствателните станции. Във Варна преди около месец приключи строителството на ПСОВ със средства по ИСПА, но тя не решава въпроса с курорта Златни пясъци, където фекалиите продължават да се леят в морето. Все още трите морски курорта нямат сключен договор с МОСВ за изграждане на съоръженията, показва справка в информационната система за еврофондовете ИСУН.

 

Искаме 2.5 млрд. евро за пречистване на водите от Европа

 

България ще се нуждае най-малко от 2.5 млрд. евро за довършването на всички приоритетни пречиствателни съоръжения, каза министър Павлова. Според нея, ако трябва да бъдем реалисти, най-вероятно няма да можем да получим пълната сума европейско финансиране за тези средства, но се работи в посока този процент да бъде максимално висок.

 

За този програмен период е важно да успеем да реализираме всички инвестиции, заяви още министър Павлова. Това по думите ѝ означава държавата и общините да положат всички усилия за усвояване на средствата и изпълнението на проектите.

 

В момента финансирането по проектите става по оперативна програма "Околна среда" като предвиденият бюджет в сектор "Води" е 2.5 млрд. лв. От тях до момента са договорени 1.3 млн. лв., от които са разплатени 296 млн. лв., показват данните в ИСУН.

 

31 от водните проекти с общините за 733 млн. лв. са подписани по времето на тройната коалиция, а 13 договора за 457 млн. лв. при управлението на ГЕРБ, показва още справката в ИСУН.

 

Воден проект не може да стане за две години

 

Успешното усвояване на средствата ще бъде голямо предизвикателство за общините и Министерството на околната среда и водите, защото досегашната практика показва, че изпълнението на един воден проект не може да приключи за две години. Това показва натрупаният опит с изградените около десетина пречиствателни станции по предприсъеднителната програма ИСПА, посочи Йорданка Стоянова, от Министерството на регионалното развитие.

 

Според нея за реализацията на един интегриран воден проект са необходими около 6 години.

 

Досегашният опит показва още, че без координираното съдействие на ВиК-дружествата водните проекти не могат да се случат, посочи още Стоянова.

 

Различни позиции за цената на водата

 

Активите на ВиК-дружествата да станат публична общинска или държавна собственост, предвиждат подготвените от Министерството на регионалното развитие промени в Закона за водите. Това съобщи зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев.

 

Собствеността след това ще стане актив на водните асоциации, а ВиК-ата ще станат само оператори, посочи Симидчиев. .

 

Целта е да се върви към намаляване на ВиК-операторите, посочи министър Павлова. Според нея реформата в сектора няма да рефлектира върху цената на водата.

 

Министерствата на регионалното развитие и на околната среда са на различни позиции, за това как да се изчислява цената на водата, стана ясно още по време на конференцията. Ведомството на министър Нона Караджова е за преминаване към една цена на водата в цялата страна, докато това на министър Лиляна Павлова е привърженик на запазването на регионалния принцип, според който всяко ВиК предлага цената на водата, а Държавната комисия за енергийно и водно регулиране одобрява размерът ѝ.

 

Двете ведомства са на едно мнение по предложението за въвеждане на двустепенна скала за плащането на водата, защото това ще стимулира пестенето на ценната суровина. Все още обаче се изчистват детайлите как точно това ще стане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    tikvata nali se hvaleshe, che e postroil(sam?!)masa stanzii. Kade e sega da gi posochi i se udari pak v gardite?! Palen bokluk e toja, interesno kak horata go tarpiat oste?

  2. Анонимен
    #2

    Нашата фирма предлага автоматични пречиствателни станции за селища до 5000 жители, които се доставят в 20-футови контейнери и се монтират за 2 дни. Пречистените води отговарят по качество на изискванията з питейни води съгл. закона з питейни води в Германия, а системата автоматично изсушава замърсяванията и ги опакова. Системата е напълно автоматична, не изисква човешка намеса и притежава всички сертификати по ISO и другите стандарти. Само че никой не се интерсува от нашите предложения. А досега можеше да ощастливим хиляди хора. Стоянов

  3. Анонимен
    #1

    Омръзна ми от простотии!Две или 100 цени на водата!Цената на водата е огромна,защото е дар от Бога!Какво искат да кажат с това-една цена за спестяващите и друга-за останалите.С други думи-не се къпете!Който си няма съвест,все му е тази!Или може би имат намерение да създадат орган,естествено държавен,който ще определя на всеки гражданин по колко литра е необходимо количество вода,знаеш ли!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.