Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България изостава в инвестициите в човешки ресурси

0 коментара

Европейската комисия публикува резултатите от първото проучване на статистическата си служба Евростат за нивото на професионалното формиране на кадри в страните кандидатки, включително и България. Според това проучване България е страната кандидатка с една от най-ниските активности в това отношение.

През последните години в страните кандидатки бяха извършени фундаментални промени в структурата на производството, услугите, икономическото и технологичното развитие, което изисква непрекъснато и постоянно формиране на нови кадри и преквалифициране на старите.

Целта на проведеното от статистическата служба на ЕС Евростат анкета е именно да установи каква е политиката в отделните страни кандидатки в това отношение, тъй като инвестирането в човешките ресурси е важен фактор за бъдещия прогрес и икономическо развитие. Проучването разполага със сравнителни данни за девет страни кандидатки, а именно Чешката Република, Унгария, Полша, Словения, Литва, Латвия, Естония, Румъния и България и се отнася за периода 1999 година.

Общото заключение от това проучване показва, че страните с най-висок процент на активност в това отношение са Чешката Република и Естония, в които над 60 процента от всички предприятия са предприели дейности в тази насока. Страните с най-слаба активност в това отношение са Румъния и България, където подобна дейност засяга съответно 11 и 28 процента от всички предприятия. Като участието например в постоянните курсове за повишаване на квалификацията е най-високо в Чешката Република и Словения, а е най-ниско в Румъния, следвана от България.

Проучването показва, че в седем от деветте страни кандидатки, включени в анкетата, именно Чешката Република, Унгария, Полша, Словения, Литва, Латвия и Румъния, най-интензивни курсове на формиране на кадри се провеждат в секторите недвижими имоти и услуги за предприятията. За Естония това е секторът на финансовата дейност, а за България най-интензивни са курсовете по формиране на кадри в бранша лични, социални и колективни услуги.

Интересно е да се отбележи също, че според проучването на Европейската комисия най-високи директни разходи за организирането и провеждането на курсове за професионална квалификация, изчислени в стандартна покупателна способност, имат предприятията в България и Естония, а най-ниски - тези в Румъния. Анализите на проучването показват също, че България е страната кандидатка, в която има най-малък процент предприятия, които организират външни курсове за професионално квалифициране в областта на индустрията и производството.

Материалът е излъчен по радио "Дойче веле"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.