Световна лига по волейбол

България изпусна бронзовите медали след тайбрек

Русия е новият шампион, след като разби фаворита Бразилия с 3:0

Снимка: Sportal.bg

България за пети път се нареди във финалната четворка в световния волейбол, изпускайки за пети пореден път възможността да спечели бронзовите медали.

Националният ни отбор загуби от Италия с 2:3 гейма (25:21, 21:25. 20:25, 25:21, 7:15) след равностойна игра и сериозен спад в тайбрека, където "скуадра адзура" влезе много по-уверено и още в началото на гейма постигна сериозна разлика.

Веднага след мача за третото място Русия стана световен шампион, разбивайки с 3:0 (25:23, 25:19, 25:19) фаворите Бразилия. Това е трета титла за руснаците от 1990 г., откакто съществува Световната лига.

В малкия финал българският капитан Тодор Алексиев отбеляза 20 точки, а Цветан Соколов добави 14. Младият диагонал на "скуадра адзура" Лука Ветори стана най-резултатен в мача с 29 точки, а Иван Зайцев записа 16.

С тази среща Италия събра 11 победи срещу 8 за българите. Италианците имаха много сериозно предимство при блокадите - 17:9, но на другите елементи изоставаха. В атака съперникът направи 63 точки срещу 56, а на начален удар - 8 срещу един аса.

След равностойна и доста оспорвана игра през първите четири гейма "скуадра адзура" повече още в началото на тайбрека с 4:1, като тази разлика бързо набъбна до 11:5. В следващите минути Италия лесно стигна до крайната победа с 15:7.

Въпреки изпуснатите бронзови медали отборът на България затвърди доброто си представяне от Олимпийските игри в Лондон, където също стана четвърти. Националите ни стигнаха за втори пореден път до полуфиналите на Световната лига, което постигат за първи път.