Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България към ЕК: Дайте компенсации, за да има 55% по-малко СО2

0 коментара
България към ЕК: Дайте компенсации, за да има 55% по-малко СО2

Българското правителство поставя финансово условие на Брюксел, за да подкрепи намерението за поставяне на цел от 55-процентно орязване на парниковите газове до 2030 г. спрямо нивата им от 1990 г. Това ще стане, ако получи "адекватни компенсаторни механизми", се посочва с приета в сряда от Министерския съвет актуализация на рамковата позиция на страната по Европейската Зелена сделка, приета в края на февруари 2020 г. Какви би могло да са тези компенсации, от правителствената пресслужба не посочват

Всъщност искането за финансиране бе поставено като условие и в предишната рамкова позиция по Зеления пакт на ЕС. Тогава формулировката бе "адекватно подпомагане" и става въпрос за изискване към всички държави членки да намалят въглеродните си емисии с 50 на сто. След това обаче председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен вдигна летвата на 55 процента, а Европейският парламент отиде по-далеч с миза от 60 на сто свиване на парниковите газови. Крайно решение по въпроса все още няма.

Актуализацията на българската рамкова позиция е заради "необходимостта от отчитане на постигнатия напредък и развитие в съответните сектори на политиката, в съответствие с публикуваните нови инициативи в изпълнение на времевия график на пътната карта към Зелената сделка", посочват от Министерския съвет.

Освен осигуряването на адекватни компенсаторни механизми, България ще настоява още да се гарантира балансирано и справедливо разпределение на ползите и тежестите, съпътстващи прехода, между отделните държави членки.

"Постигането на така декларираните по-амбициозни цели ще бъде предизвикателство за България, поради което ще бъде необходимо адекватно финансиране, особено в рамките на бюджета на ЕС, при отчитане на националните нужди и специфики", посочват още от правителствената пресслужба.

Евентуалното увеличение на енергийните цели на ниво ЕС следва да се реализира на база използване на най-разходооправдания потенциал и адекватни стимули, а не чрез налагане на нови по-високи обвързващи национални приноси от държавите членки, се отбелязва в българската позиция. Според нея финансовите инструменти на ЕС следва да съдействат за постигане на заложените амбициозни цели.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.