Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България купува 20% от терминала за втечнен газ до Александруполис

Бойко Борисов е в Атина, за да проследи подписването на сделката

9 коментара
Подписването на договора между "Булгартрансгаз" и "Газтрейд"

България става акционер с 20% в капитала на терминала за втечнен газ край Александруполис, съобщи правителствената пресслужба. В понеделник премиерите на България и Гърция Бойко Борисов и Кириакос Мицотакис финализираха сделката..

В гръцката столица двамата присъстваха на официалната церемония по подписване на договора между изпълнителния директор на "Булгартрансгаз" ЕАД Владимир Малинов и Асимина–Елени Копелузу, която е основен акционер в "Газтрейд" С.А. - проектното дружество, което ще реализира терминала.

Проектът е важна част от стратегията на България да диверсифицира енергийните си източници. Точката бе обсъдена и по време на Стратегическия диалог между България и САЩ през януари тази година. Финансовият ангажимент на България се изчислява на около 60 млн. лв., но сумата още не е обявена официално.

"Днес даваме възможност да получаваме газ от всички краища на света. Гърция и България стават основен енергиен хъб и допринасяме за енергийната диверсификация в региона. С инвестициите, които направихме в България, с изключителната подкрепа на ЕС, на ЕК, с мира, диалога, приятелството и стратегическото сътрудничество с нашите колеги от Гърция, днес ние придобиваме собственост в терминала", изтъкна Борисов.

Той добави, че на пълни обороти се строи също интерконекторът Гърция-България. "На теория съм чувал много за диверсификация, днес става факт", посочи премиерът.

"Газовите потоци течаха от Изток на Запад, от Север на Юг с компресори, които бутаха втечнения газ само в една посока. Ние направихме много инвестиции в България, обърнахме реверсите. Когато се обръща посока, винаги е трудно и предизвика бунтове, революции, раздразнение, а паралелно с това България влезе и в Банковия съюз, в чакалнята на еврозона, така че гръцките фирми, инвеститори да бъдат абсолютно гарантирани за своите инвестиции за в бъдеще", добави министър-председателят.

В началото на годината "Булгартрансгаз" сключи предварителен договор за закупуването на 20% от акционерния капитал на "Газтрейд" С.А. След като днес документите бъдат финализирани, България ще има реално участие в проекта и съществен принос за възможността втечнен природен газ да бъде доставян от различни източници, включително от САЩ, Катар, Израел и др. Участието на България в проекта е стратегически важно за диверсификацията и сигурността на енергийните доставки не само в страната ни, но и в целия регион. За значението на проекта и за сериозния ангажимент на България към него е показателно това, че "Булгаргаз" вече е резервирал количества природен газ за период от 10 години, допълва правителствената пресслужба. Към момента са резервирани около 50% от капацитета на съоръжението.

Терминалът край Александруполис ще бъде второто съоръжение за втечнен природен газ в региона след този в Ревитуса, Гърция, до което България има достъп. Ще бъде изграден модерен високотехнологичен плаващ терминал за приемане, съхранение и регазификация на втечнен природен газ. Планираният капацитет на терминала за регазификация и подаване към газопреносната мрежа на Гърция възлиза на 6.1 млрд. м³ годишно. Капацитетът за съхранение е 170 хил. м³ втечнен природен газ. Планира се търговската експлоатация на съоръжението да стартира до края на 2022 г.

От правителството припомнят, че проектът допринася за реализиране на цялостната концепция за Газов хъб "Балкан", която предвижда чрез изграждане и развитие на необходимата газопреносна инфраструктура да се свържат пазарите на природен газ на страните в Централна и Източна Европа. Проектът е определен от Европейската комисия за проект от "общ интерес" за държавите членки. Той е в синхрон и с други инфраструктурни проекти в региона като например интерконектора Гърция–България и разширението на подземното газово хранилище "Чирен".

В Атина Борисов проведе и работна среща с премиера на Гърция Кириакос Мицотакис. Българският премиер е поискал облекчаване на движението между България и Гърция в условията на коронавирус. Подчертал е, че възстановяването на работата на възможно най-голям брой гранични пунктове е важно не само за двете страни, но и за комуникациите в ЕС. В момента всички видове превозни средства влизат в Гърция само през ГКПП "Кулата – Промахон", като туристите трябва да представят отрицателен PCR тест и предварително попълнен онлайн формуляр. Борисов е настоял и за бързо изграждане на ГКПП "Рудозем-Ксанти".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #9

    Новини от кочината :Няма валута , не купуват руски газ и нефт--- ----У российских банков не осталось свободной валюты ----Россия призвала БРИКС отказаться от доллара Российские нефтяные компании начали торговать оружием 24.08.20

  2. Обектив
    #8

    Това е камуфлажна диверсификация! България ще задоволява от Александрополис едва 1/6 от газовите си нужди, докато 5/6 от газовите ни доставки си остават от Русия. https://www.mediapool.bg/bulgaria-reshi-16-ot-nuzhniya-y-gaz-da-e-vtechnen-news302037.html

  3. Коментарът е изтрит в 23:32 на 24 август 2020 от автора.
    #7
  4. QMTIKVA
    #6

    Копуваме единствено, за да направим пак това, в което сме най-добри - да симулираме пред другите държави дейност. Симулира се диверсификация за да избегнем глоби от САЩ и ЕС, че работим главно с Газпром и Русия.

  5. полк. Дрангов
    #5

    Абе тоя Мони Монев в редакцията ли работи? Преди два месеца беше краен русофоб. Та чак аз се засрамвах. Сега станал краен русофил та чак се задъхва. Това офицялната политика на Медияпул ли и?

  6. т€еритория на Мики Маус
    #4

    За колко време ще се върне таз изнвестиция с държавни пари?

  7. Лизи Гугуткова
    #3

    При тези условия правителството на Борисов реши да „финтира“ американските санкции, като даде директен достъп на руски компании, руски доставчици до изпълнение на проекта, като плащанията се затварят в кръга Газпром – посредници – руски компании. Булгартрансгаз просто отчита резултат като проект движен от „природна сила“. Всички тези хитрувания си имат своята цена – потъването на компанията. Вместо да реализира разширението на подземното газохранилище в Чирен, което е изключително добър бизнес, със сигурно търсене и добри приходи, ръководството на компания обслужва геополитическите мании на „за оставане на газовата карта“ на страната. /altanalyses.org

  8. Лизи Гугуткова
    #2

    Американските санкции спрямо Турски поток – 2, в това числа и българската му секция, далеч преди да станат факт, вече влияят върху способността на Булгартрансгаз да получи синдикиран заем от 520 милиона евро.
    За това минаха на спешен кризисен вариант, както винаги правят когато Западът е недоволен – на сцената за пореден път излезе кремълския финансист ВнешТоргБанк.
    Търсят се спешно пари за да се довърши проекта и най-вече за да финансират покупката на турбини за двете газокомпресорни станции.

  9. Лизи Гугуткова
    #1

    ТОВА ДОБРЕ...

    "Българския Енергиен Холдинг е изтощен до краен предел и не е в състояние покрива всички дефицити в енергетика чрез предоставяне на гаранции по кредити на съставящите компании или да купува дълговете им. Нито пък е в състояние да бъде използван финансира всякакви „политически“ проекти недоносчета.

    Булгартрансгаз не може да получи кредит – иска гаранция от БЕХ, НЕК закъсал заради АЕЦ „Белене“ и пак кредиторите търсят гаранция от БЕХ.

    Булгаргаз имал несъбираеми дългове и Газпром

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.