Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България може да се озове в центъра на шпионската афера "Pegasus"

Правителството не е купило проследяващата програма, но е дало лиценз за износ на израелската компания

8 коментара
Forbidden Stories, Twitter

Разкритията, че клиенти на израелската компанията "NSO Group" (НСО груп) са шпионирали журналисти, активисти и политици, предизвика политически скандали по целия свят, а все повече следи водят и към България. Компанията е разработчик на софтуера за следене "Pegasus" (Пегас) за който се предполага, че и използван за неправомерно шпиониране и следене.

Mеждународно медийно разследване разкри как тайни служби по света шпионират журналисти, политици и граждански активисти, използвайки програмата на компанията, която би трябвало да се използва за проследяване на терористи и криминални групи.

Според разследването, в което участват журналисти от "Гардиън", "Вашингтон пост", "Монд" и други световни медии, софтуерът е бил използван неправомерно в 10 страни - Азербайджан, Бахрейн, Индия, Казахстан, Мексико, Мароко, Руанда, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства плюс Унгария - единствената в ЕС, която го е прилагала.

Програмата "Пегас" може да включи камерата или микрофона на телефона и да открадне данни от него, без собственикът да разбере.

Българската следа

Според доклад на кредитната компания "Мудис", цитиран от вестник "Аарец", компанията има офиси в Израел, Кипър и България с общо 750 служители.

В същото време и фирмата съобщи, че е изнасяла програмата съгласно експортните правила на България, Израел и Кипър.

"NSO Group взима насериозно етичните съображения, регулирана е от режимите по експортен контрол на Израел, Кипър и България и продава само на проверени клиенти на правителството", се посочва в изявление на компанията, публикувано от британския вестник "Гардиън".

Малко по-късно от българското правителство съобщиха за БГНЕС, че "администрацията на Министерски съвет не е сключвала договор с израелската фирма "NSO Group".

Проверка на бТВ в профилите на компанията в социалните мрежи установи, че българин заема поста директор за глобалната IT организация и стратегия на компанията от септември 2018 г. насам. В профила на компанията в социалната мрежа LinkedIn се вижда, че фирмата има седем служители в България.

България е разрешила износ към трети страни

По информация на вестник "Капитал" България е издала разрешителното на "NSO Group" за износ към други държави, като компанията е ползвала работещото тук дружество "Съркълс България".

През 2019 г. неправителственатаорганизация за защита на дигиталните права Access Now праща две писма до дирекция "Международно контролирана търговия и сигурност" към министерството на икономиката с копие и до омбудсмана тогава Мая Манолова.

В тях се казва, че българските власти са издали на NSO Group експортни разрешителни за износ от България към други държави.

От организацията съветват българското правителство да провери тези сигнали и да обяви резултатите от разследването си.

Няколко месеца по-късно Access Now съобщи, че са получили официален български отговор, според който страната не е издавала такива лицензи на NSO Group.

Проверка на "Капитал" показа обаче, че има действащо разрешително за износ до 2023 г. и в момента то е на свързаното с NSO българско дружество "Съркълс България".

Не се вижда през коя година е издадено разрешителното, но на сайта на министерството се казва, че срокът на действие е 5 години, така че вероятно е издадено през 2019 г., по времето на министър Емил Караниколов. То се получава след кандидатстване пред смесената комисия в министерството на икономиката, в която влизат още ДАНС, МВР, представители на МВнР и военното министерство, пише изданието.

Орбан и шпионирането на политически противници

На европейско ниво засега скандалът е съсредоточен в Унгария, която има редица проблеми около спазването на човешките права.

"ЕС си има диктатура, която расте вътре в него", предупреди белгийският политик Ги Верхофстат във връзка с Унгария и скандала с "Пегас", пише "Индипендънт", цитиран от БТА.

Изданието отбелязва, че Ги Верхофстат, когото определя като виден евродепутат и един от най-гласовитите политици по въпросите на свободите и законността, е разкритикувал стандартния отговор на ЕС, състоящ се в изразяване на "сериозна загриженост", и е призовал за цялостно разследване от страна на Европейския парламент.

Според огласеното в понеделник от международни медии разследване, след което избухна скандалът, разработеният от израелската компания софтуер за шпионаж "Пегас" е бил използван в Унгария за проникване в цифровите устройства на редица мишени - включително най-малко десет депутати, един опозиционен политик и най-малко петима журналисти.

Вълна от разследвания и закани за съдебни дела

"Индинпендънт" отбелязва в тази връзка, че опозиционни политици в унгарския парламент са поискали разследване на твърденията за използване на софтуера от правителството на Виктор Орбан. Това става на фона на съдебна битка между Европейската комисия и Унгария и Полша за ЛГБТ правата, правото на убежище и съдебни реформи, които са породили опасения, че правовият ред в ЕС е в опасност.

Скандалът с шпионския софтуер в Унгария е криза за Европа, пише "Вашингтон пост".

Американското издание коментира, че дилемата, която Унгария представлява за ЕС, не е нова, но след мащабните разкрития около проекта "Пегас" тя е станала още по-наболяла.

В този скандал Унгария се е озовала в интересна компания, включваща Мароко и най-многолюдната демокрация в света, Индия, две страни, които са заявили, че всякакво наблюдение е извършвано в съответствие със законите им, отбелязва "Вашингтон пост". За Будапеща ситуацията може да доведе до поредна конфронтация с Брюксел, тъй като, както пишат цитирани от автора на статията журналисти, използването на подобни методи за следене "е подигравка с приетите от ЕС всеобхватни мерки за дигитална защита".

Парижката прокуратура също съобщи, че е започнала разследване за шпионирането на френски журналисти чрез подслушване на телефоните им с помощта на израелския софтуер "Пегас", съобщи Франс прес.

Неправителствената организация "Репортери без граници" обяви , че също ще съди виновниците.

Неправителствената организация "Форбидън сторис" и 17 медии от различни държави публикуваха в неделя разследване, според което няколко страни са шпионирали голям брой хора в цял свят с помощта на израелска шпионска програма за мобилни телефони, разработена от корпорацията "НСО груп".

Правото за използването ѝ се предоставя единствено на държави и държавни агенции със специално разрешение на израелското правителство за всеки отделен случай.

Според френски журналисти са били следени по-специално 1000 телефона във Франция, включително такива, използвани от медийни служители.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #8

    Тази компания НСО изнася цялата си продукция през три страни - Израел, Кипър и България. Те имат продажби в 50 страни, главно от развиващите се, така че не е ясно за кои точно лицензирания в чужбина са ползвали българския си клон и защо. Но след като Запада се заинтригува от това развитие на нещата, ясно е че скоро към България ще се обърне повече внимание, още повече че при тези продажби и лицензирания са се спазвали нашите търговски закони. Но открай време нашите бакии все се крият зад "търговска тайна", ще видим дали и сега ще е така.

  2. anton nikolov
    #7

    То затова и Борисов и Орбан все ходеха по срещи с Натаняху. Любопитно е ,че информацията за шпионирането идва след отстраняването на последния от власт.

  3. Нато Натов
    #6

    Представям си какво щеше да настане, ако този софтуер беше създаден в Китай или в Русия.

  4. .text
    #5

    "цивилизованият свят" се прави на шокиран, но избягва въпроса защо въобще е законно писането на такъв софтуер. Лицемерие и вдигане на шум.

  5. Obelq Obelqsas
    #4
    Отговор на коментар #3

    Едуард Сноудън разкри също толкова изтънчени начини за следене. Които продължават да се прилагат и днес. Най-уважаващите себе си страни си имат собствени агенции и софтуери. Питай NSA в САЩ или ГРУ в Русия. Китай дори не ги коментирам, защото там си задължен по закон да нямаш личен живот от комунистическата партия и всичките ти комуникации всъщност са публични и подслушването си е напълно законно. Няма значение в коя държава си, ако държавата е достатъчно могъща, тя знае какво правиш.

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  7. анита хегерланд
    #2

    Скандалът е толкова потресаващ, че хората изперкаха?! Израел е склонен към традиционализъм, шовинизъм и религиозен фанатизъм. От това следва, че вероятно става дума за журналисти, които са свързани със събитията в Израел, Ивицата Газа или с Палестина. Може журналистите да са мюсюлмани, да имат роднини или други контакти с токсичния политически конфликт. Като се раздухат страховете на хората, ще започнат да говорят по телефона само в тоалетната и на балкона...

  8. Филип Тотю
    #1

    НашТе нямат нужда от Пегас, мегас, направо директно през операторите... Ний сме най напред, но на Европа не и дреме за нас, виж ако е Унгария или друга страна, да, но за България, никой не забелязва нищо. Аз като разправям, че хората не ни знаят на картата, ама нашенецо си мисли, че света и Европа се въртят около нас. Ние сме се превърнали в един неприятен, досаден придатък към ЕС. Срам голям.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.