Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България може да стане посредник в решаването на политическата криза в Македония

Даниел Митов: ЕС да се включи в регулирането на ситуацията

5 коментара
Даниел Митов, сн. БГНЕС

Военният министър Николай Ненчев видя България като възможен посредник в решаването на политическата криза в Македония.

"България би могла да бъде един посредник в този процес. Доколкото разбирам, към нас има доверие и са направени такива плахи опити на този етап от македонска страна на по-ниско ниво", посочи Ненчев.

Македония се тресе от политически скандали, като засега управляващите от ВМРО-ДПМНЕ отказват да подадат оставка. Вече се проведоха две срещи между политическите лидери в страната с посредничеството на Запада, но те не доведоха до пробив в ситуацията.

Ненчев коментира още, че засега не смята, че ситуацията в Македония носи заплаха за сигурността в България.

Той посочи, че териториалната цялост и суверенитета на Македония трябва да бъдат гарантирани, а нейните граждани трябва по демократичен начин да определят своето бъдеще.

Външният министър Даниел Митов от своя страна посочи, че Европейския съюз трябва с всичките си институции да се включи в регулирането на политическата криза в Македония.

Според него медиацията и политическия диалог между отделните политическите партии е и отговорност на европейските институции, и на отделните държавите членки на ЕС, тъй като Македония е една от тези държави, които желаят да се присъединят към семейството на европейските държави.

Той каза, че в Македония трябва да започнат да се прилагат европейските практики и да се започнат европейски реформи там колкото се може по-бързо.

Митов коментира още, че е нарушено доверието към правителството и партиите, като на тези притеснения на гражданите трябва да се отговори.

"Гражданите на Македония заслужават добро управление, да видят европейски реформи и европейски практики", каза Митов.

Той коментира още, че България търси добри отношения с Македония.

"Тя ни е съсед и ние желаем да я видим член на ЕС”, добави Митов.

Политическа криза в Македония се задълбочава, като протестите срещу правителството на Груевски продължават вече десет дни.

Протестите започнаха на 5 май, когато лидерът на опозицията Зоран Заев пусна пред журналисти запис на разговор, в който премиерът Груевски дава указания на вътрешния министър Гордана Янкуловска как да се прикрият извършителят на убийството на младо момче, опитало се да се качи на трибуната, на която през лятото на 2011-а година е бил премиерът Никола Груевски.

Заев пусна още серия компрометиращи записи, а премиерът в опит да тушира напрежението направи промени в правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #5

    Сърбия,която има огромно влияние в БЮРМ,както над хората на Груевски,така и над тези на Заев,няма да разреши,България да се намеси,колкото и добри намерения да имаме в БЮРМ.Присъствието на Станишев,на протестите в Скопие,изправи на крака сръбския връх,дори сръбският премиер Вучич,саркастично заяви,че Сърбия не ходи по митинги и не се меси в Македония,забравяйки обаче,че Белград и Скопие имат няколко съвместни правителствени заседания,чествания/на българско въстание/,на македонска територия,на което

  2. milan
    #4

    Всяка страна/служба/,си има своите "записи",които извжда в даден момент,но в случая с Македония,руското и сръбско участие е двигател на политическата криза в Македония.Корумпираната власт на Груевски,която манипулира избори и нарушава правата на малцинствата,отдавна е застрашена и без записите на Заев.Нереформираните сръбските служби още действат на територията на всички югорепублики,българските нямат достъп до БЮРМ.Още стоят югославските заглушители,поставени от титовите тайни и служби по границата

  3. Десен бесен
    #3
  4. demokrat
    #2

    Кой ги прави тези записи, кой ги пуска.Когато Бойко уреждаше Мишо бирата,когато кадруваше в прокуратурата всички журналисти вместо да коментират действията му се втурнаха да търсят,кой е направил записите.Сега не се намери поне един,който да попита все пак кой подхвърля записи.

  5. Доналд Дък
    #1

    Ние можем да бъдем само страничен наблюдател. България може да помогне приоритетно на Македония в образованието на младото македонско поколение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.