Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България може да влезе в ЕС през 2007

0 коментара


10 юли 2001

Комисията по външните работи на Европейския парламент получи на 9 юли докладите за постигнатото от 12-те кандидати за членство в ЕС в рамките на водените преговори през последната година.

Текстът за България е изготвен от Джефри Ван Орден. Отбелязан е напредък към функционираща пазарна икономика, както и постигането на макроикономическа стабилност. България е третата държава по размер на получени субсидии от фондовете на ЕС с около 728 милиона евро по програмите ФАР, ИСПА и САПАРД, но ефективността в използването на тези субсидии е доста неясно. В тази връзка в доклада се предлага да се състави комисия с участието на Европейската комисия и правителството, която да контролира използването на тези средства и да подобри ефективността на тяхното прилагане.

Единствено в програма САПАРД България е в по-добра позиция от останалите кандидати, тъй като първа започна нейното прилагане.

България е посочена като една от страните с най-висок ръст на безработица сред кандидатите за членство - за април 2001г. той е 18,51%. Очакванията са до края на годината да падне до 17,5%, а за 2002г. да стане 16,3%. Но дори и тези прогнозни данни са твърде оптимистични според докладчика Джефри Ван Орден.

Относно изборите в доклада се казва, че те доведоха до формиране на нова политическа конфигурация в страната. Докладчикът свързва огромното доверие към Симеон Втори с пълното разпадане на илюзиите около досегашната политическа система в страната. Последното правителство не успя да подобри чувствително жизнения стандарт на хората, да се пребори с корупцията или с ръста на престъпността.

Политически критерии

В България има консенсус между политическите сили по външнополитическите приоритети на страната и специално за европейската интеграция. Сред българските гражданите ЕС също се радва на огромна популярност и одобрение - 86% подкрепят влизането на България в Евросъюза. Страната е високо оценена като фактор за стабилността в региона и за решаване на кризите в Косово и в Македония.

Отбелязана е и пълната подкрепа за присъединяването на страната към НАТО. В доклада е констатирана липсата на оперативна способност на Пакта за стабилност.

Поради изборите на 17 юни, много реформи изчакват да бъдат проведени. В доклада се отбелязва, че стабилността на бъдещото правителство ще зависи от способността на политическите сили да формират устойчива коалиция.

Както и миналата година, в доклада се констатира слабостта на държавната администрация и на юридическата система. Критикува се продължаването на корупцията, която намалява доверието в администрацията и в политическата система като цяло.

Икономически критерии

Правителството трябва да премахне недостатъците на финансовите пазари и бюрократичните пречки пред вътрешните и чуждестранните инвеститори.

Преструктурирането на енергийния сектор е забавено. Правителството трябва значително да ускори процеса на приватизация на този сектор, като има предвид критиките за липса на прозрачност при предишните сделки.

98% от реституцията на земеделските земи е реализирана, но неяснотата в правата на собствениците все още дават негативно влияние.

Постигнат е известен напредък в приемането на критериите в областта на околната среда, но все още околната среда остава сериозна предизвикателството. Беше постигнато споразумение между правителството и Комисията за поетапно затваряне на някои реактори на АЕЦ Козлодуй.

Други въпроси

Приветства се инициативата на правителството да предостави допълнителна информация за репресивни действия по време на комунистическия режим. Приканва се правителството да предостави и допълнителна информация, свързана с убийството на Георги Марков.

Заключение

България следва правилния път за постигане на критериите за членство в ЕС и се възползва от принципа на догонване между отделните кандидати. ЕС очаква от новото правителство да предприеме нужните енергични мерки, за да ускори напредъка във всички преговорни сфери.

Както скоро каза шведския посланик в София Стен Аск, целта на България да влезе в ЕС през 2007г. не е нереалистична.

За сравнение спрямо миналата година в доклада като постижения беше отбелязано: напредък в посока функционираща пазарна икономика, напредък в приватизацията, особено в банковия сектор, начало на реформи в сферата на здравеопазването и пенсионната система, напредък в хармонизирането на законодателството. Като проблемни бяха определени следните насоки: ниска конкурентноспособност на икономиката, бедност, нисък ръст на износа, индустрия, която замърсява околната среда, слаба юридическа система, корупция, нужда от подобряване интеграцията на ромското малцинство, продължаване на структурната реформа, бюрократични спънки пред чуждестранните и български предприятия, нужда от чуждестранни инвестиции.

Окончателният текст на тези доклади ща бъде приет на пленарна сесия на Европарламента на 4 септември, а през ноември ще излезе и доклад на Комисията по същата тема.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.