Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България може да влезе в еврозоната най-рано през 2022 г.

За да успее, София трябва да преодолее предразсъдъците на европейските общества

3 коментара
Снимка: МФ

България може да се присъедини към еврозоната най-рано през 2022 г., заяви в Рига заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис, цитиран от БНР. Комисарят присъстваше на конференция в Рига за 5-годишнината от въвеждането на еврото в Латвия, в която участва и зам.-министърът на финансите Маринела Петрова.

Графикът за въвеждането на еврото зависи от представянето на България на предстоящата нова проверка на банковата система, която е условие за присъединяване на страната към Банковия съюз на ЕС. През юли 2018 г. София получи политическо обещание от евролидерите, че присъединяването към Банковия съюз и към "чакалнята" за еврото - Валутно-курсовия механизъм II (ERMII), ще стане в един и същи ден. Правителството се надява това да се случи до юли 2019 г.

Домбровскис: България има шанс да влезе в "чакалнята" за еврото в средата на 2019 г.

"За да се случи това (влизането на лева в ERMII, б. р.), (България) трябва да получи одобрението на всички страни от еврозоната плюс Дания, която е член на механизма, както и от Европейската централна банка. Ако изпълните изискванията, няма причина за отказ", каза още Домбровскис.

"Ако всичко е наред с прегледа на активите в банковата система в България, страната може да се присъедини към ERM II в средата на тази година. След това трябва да минат поне три години, за да се стигне до приемане на еврото. Първите две са за покриване на маастрихтските критерии, а следващата година – за оценка на постигнатите резултати и подготвителни дейности", добави още еврокомисарят.

Освен България Хърватия е другата държава от ЕС, която се стреми към еврото. Тя върви по пътя на България, но с около година закъснение. Страната също има валутен борд, но с плаващ курс към еврото.

"В съответствие с принципа на еднакво третиране на всички страни-членки, подобен подход ще бъде използван към държавите, които подадат молба за членство в ERM II. От тази гледна точка Хърватия може да използва примера на България. Разбира се, заради спецификите на отделните страни, предизвикателствата могат да бъдат различни", каза Домбровскис. 

Еврокомисарят е категоричен, че приемането на еврото носи позитиви като по-ниски лихви, по-прозрачно формиране на паричната политика и предвидимост на бизнес средата, както показва латвийският опит:

"Всички тези позитиви вече се случват. Еврото спомогна за привличането на чужди инвеститори в Латвия", каза Домбровскис.

Маринела Петрова: Предизвикателството е да преодолеем предразсъдъците за България

"Латвия е много добър пример за България по пътя ѝ към еврото, защото между двете държави има много общи неща", заяви от своя страна зам.-министърът на финансите Маринела Петрова.

Тя очерта като предизвикателство преодоляването на негативното възприемане и предразсъдъците за България. Петрова обърна внимание, че през последните над 20 години България е в условия на валутен борд, фискалната позиция на страната е стабилна, бюджетното салдо през повечето години е положително и по време на кризата не сме разчитали на финансова помощ.

За справяне с недоверието и негативното възприемане българското правителството избра нов подход, с който да се засили процесът по присъединяване към еврозоната.

"Първата стъпка беше напасване към новата форма на паричния съюз, част от която са Банковият съюз, мерките срещу изпирането на пари и несъстоятелността. Посветихме усилията си в тази насока, очертахме пътна карта, приехме законодателни текстове, необходими за установяване на тясно сътрудничество с ЕЦБ и нашата увереност е, че към края на юни 2019 г. ще постигнем успех и ще преминем към следващия етап", допълни Петрова.

Тя изрази надежда, че България ще успее да изпълни всички изисквания за присъединяване към еврото в рамките на минималния престой в ERMII, който е 2 години. "Все пак, има известна вероятност този период да е по-дълъг. Ще направим всичко възможно, за да направим престоя ни в ERMII колкото се може по-кратък", уточни зам.-министър Петрова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #3

    Всичко зависи от българите разбира се, от това кого избират да го ръководи. България формално покри и критериите от Шенген, но не влезе в Шенгенската зона. Вероятно ще покрие и критериите за еврозоната със същия успех. Причината е че България е държава овладяна от мафията, а европейците не искат да стават близки роднини с българската мафия.

  2. Дяволът е в детайлите! Дали ще има шоково поскъпване на цените след въвеждането.

  3. deni123
    #1

    от нас, от нас, от българите зависи всичко.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.