Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България на опашката по иновации в Европа

7 коментара

Страната ни е на последните места по иновации в Европа. Това показват данни на Европейската комисия за миналата година изнесени по време на форума “Европейски бюджет 2014 – 2020 – знания, растеж, заетост”, организиран от евродепутата от БСП Ивайло Калфин.

 

Страната ни отделя едва 0.2% от брутния си вътрешен продукт за иновации, докато средното за Европа е 0.5%. Лидери са Швейцария, Швеция, Дания, Германия и Финландия, които отделят от 0.7 до 0.9%. България е на опашката, като след нас са само Латвия и Турция.

 

Успеваемостта на българските научни проекти е 16.6%, което също е под средното за ЕС – 21.5%.

 

За следващия програмен период 2014 – 2020 г. по програмата за бизнеса “Конкурентоспособност” страната ни ще разчита на почти същите пари както и през този период – 1.17 млрд. евро или по 200 млн. евро годишно, смята Ивайло Калфин. Част от тази сума ще бъде заделена за иновации. Според Калфин страната ни има нужда от самостоятелна програма за наука, защото има риск скоро време науката в България да изчезне.

 

Последният скандал в научните среди показва, че начинът, по който се финансира в момента науката - чрез фонд “Научни изследвания”, очевидно не е най-ефективният модел, посочи Калфин.

 

В областта на науката и иновациите Европейската комисия препоръчва на България да засили инвестициите си в свързването на научноизследователската дейност, образованието и бизнеса, в разработването на съвместни технологични паркове, центрове за върхови постижения, клъстери и инкубатори. Освен това е необходимо намаляване на бюрокрацията и сроковете за патентоване, както и подобряване на правата върху интелектуалната собственост.

 

След 2014 г. Европа пуска нов финансов инструмент “Хоризонт 2020” за наука и технологии. Той обединява сегашните седма рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие, дейностите, свързани с иновациите от рамковата програма за конкурентоспособност и иновации и Европейския институт за иновации и технологии. Поисканият от Европейската комисия бюджет по новата програма е 80 млрд. евро.

 

Новото е, че се свързват всички програми, които осигуряват връзката от научното изследване до продажбата на продукта. Фокус ще бъдат изследванията в областта на чистата енергия и транспорт, както и безопасните храни. За тях са предвидени и най-много средства – 32 млрд. евро. Върховите научни постижения ще бъдат насърчавани с 24.5 млрд. евро, а с 18 млрд. евро ще се финансират мащабни инвестиции в ключови технологии.

 

По програмата “Хоризонт 2020” ще могат да кандидатстват научноиследователски институти, университети, иновативни частни компании, както и малки и средни предприятия. Ще се финансират дейности в селското стопанство, рибарството, хранителната промишленост, възобновяемите енергийни източници, информационните и комуникационни технологии.

 

Дава се право и на страни извън ЕС да могат да кандидатстват за финансиране, което ще направи конкуренцията още по-голяма, посочи Калфин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    България не е само на тази опашка.На всички възможни опашки е и все последна.Това вече стана диагноза на тази разградена и разграбена страна.Даже западняците трябва да й дадат златна малинка за вечното последно място в класациите.

  2. Анонимен
    #6

    ...ама е първа по кадри, дето клатят науката.

  3. tim
    #5

    40% от населението е неграмотно - не може да чете! Хайде народе на иновации, днеска има, утре няма!

  4. Анонимен
    #4

    Не е вярно- България е много напред. Каде другате ще си изберат мутра за министър прецедател. Това е истинска политическа иновация.

  5. Анонимен
    #3

    Явно защото от иновации не се пълнят гушките на приятелчетата и не се прибират комисионни. Както е при "усвояването" (по-просто казано - краденето) на еврофондовете и бюджетните прогреми. И в което ченгетата и лапачите от ГЕРБ се доказаха като майстори.

  6. Nastradin Hodja
    #2

    На опашката на Европа?

    Ние сме на опашката не само на развития, а и на развиващия се свят!

    Ето на кои места сме в класацията по конкурентоспособност по някои начуни показатели:

    Капацитет за иновации (Capacity for innovation): 64

    Качество на изследователските центрове (Quality of scientific research institutions) 75

    Фирмени разходи за развойна дейност (Company spending on R&D): 92

    Сътрудничество между бизнеса и университетите в развойната дейност (University-industry collaboration in R&D):

  7. Анонимен
    #1

    мутро-комунисти и иновации... Няма как да стане. Като сложим в картинката и ретроградността на българина като цяло, нещата са ясни. Шокиращо е, че и гърците са преди нас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.