Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България на опашката в ЕС по покупателна способност

28 коментара
България на опашката в ЕС по покупателна способност

Сред страните от Европейския съюз (ЕС) с най-висока покупателна способност са гражданите на Люксембург, Ирландия и Холандия, а с най-ниска - на България и Румъния. Това показка последното проучване на статистическата служба на Европейската комисия "Евростат", цитирано в сряда от Дойче веле.

Брутният вътрешен продукт на глава от населението в страните членки през 2008 г. е варирал в страните-членки от 41% до 276% спрямо средния за ЕС. БВП на глава от населението в Люксембург, изразен в стандарт на покупателна способност, е бил два и половина пъти по-голям, отколкото средния за 27-те, а в Ирландия и Холандия - около една трета над средния.Това са и трите страни-членки с най-висок стандарт по отношение на покупателната способност.

Следват Австрия, Дания, Швеция, Финландия, Германия, Великобритания и Белгия с покупателна способност между 25 и 15% над средната за общността. Франция, Испания и Италия регистрират от 10 до 0% над средния БВП за страните членки, докато Кипър, Гърция и Словения - между 0 и 10% под средния за ЕС.

За Чехия, Малта, Португалия и Словакия данните показват покупателна способност на глава от населението между 20 и 30% под средната, а за Естония, Унгария, Литва, Латвия и Полша между 30 и 50% под средната.

България и Румъния продължават да бъдат двете страни с най-ниска покупателна способност в Евросъюза - съответно 60 и 50% под средната за Евросъюза. Стандартът за покупателна способност е всъщност изкуствена единица мярка, която включва покупката на един и същ обем стоки и услуги в различните страни-членки, уточнява Дойче веле.

Проучването включва и сравнителни данни за страните кандидатки за членство и за асоциираните към ЕС страни.

Те показват, че гражданите на Хърватия и Турция (страни кандидатки), както и на Черна гора (със статут на асоциирана към ЕС страна) имат по-висока покупателна способност от българските граждани.

Всъщност, с покупателна способност с 60% под средната за ЕС България се нарежда по този показател единствено пред Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина и Албания. В тези страни покупателната способност варира от 64% до 74% под средната за ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. umnik
    #30

    Tova e dolna izmama, provokatziya i scenarii! BB oshte predi 2 mesetza kaza che BG veche ne e nay-bednata i nay-korumpiranata durjava v ES. Taka sa mu kazali ot ENP, a te znayat i upravlyavat vsichko. Tuy che bednostta nyama nishto obshto s nay-niskata pokupatelna sposobnost, a koruptziyata nyama nishto obshto s tova che jena mu na BB pecheli vsichki turgove v durjavata...

  2. nik
    #29

    Мисля, че, на изнесената информация в горната статия, не бива да се обръща никакво внимание - да се съсредоточим върху предстоящия референдум за новините на турски език!

  3. AA
    #28

    takova se obadilo

  4. Machiavelli
    #27

    Tam statistikata e dosta po-razli4na ot evrostat....i mi se struva 4e CIA statistikata e po-dostoverna.

  5. И кво правим в ЕС
    #26

    20години демосрация - 20 години мизерия !

  6. Дядо
    #25

    "Ножицата" между техните и нашите възможности, по мои преценки е много по-отворена!!!Но само това е новината в случая, данните, а не заглавието. Или може би точно това е "целта на занятието" - да ни пробутат едни лъжливо-успокояващи данни за дереджето ни днес.

  7. Глух плъх
    #24

    Ей на туй му викам аз необходима покупвателна способност. Π.П. Мама каза, че ще ми купи мортира. Така ами, с 60% по-ниска покупвателна, гаубица ли да ми купи, милата.

  8. JailMaster
    #23

    Vinetka-minetka

  9. Sin
    #22

    И не е 60% , а е много повече, защото тук не се отчита разликата в качеството на продуктите. Примерно - хлябът ни е съвсем различен от онзи, който се консумира в Германия, да кажем. Или жилищата, в които живеем, или услугите, които получаваме. Аз мисля, че средната заплата в БГ е някъде към 600 лв, което е 300€ и което е около 10 пъти по-малко отколкото в Европа. Т.е. покупателната ни способност ( в истински стоки и услуги ) е около 10 пъти по-ниска, т.е тя е най-малко 90% по-ниска от тази в Европа.Най-вече благодат´рение на правителствата на Луканов, Виденов и Станишев.

  10. Machiavelli
    #21

    Kato se ot4ete i sivata ikonomika (koyato e edna ot nai-golemite po % v EU zashtoto bulgarite sa nai-hitrite, ne e yasno dali tova klasirane shte ostane sushtoto.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.