Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България на опашката в ЕС по развитие на IT технологиите

0 коментара

България е на последно място сред държавите членки и кандидатки за Европейския съюз по развитие на информационната и комуникационна технология. Преди страната ни, която по соцвреме се гордееше с компютрите "Правец", са класирани дори Турция и Румъния.

Проучването, което драстично се разминава с рекламираните от кабинета в София стратегии за IT общество и електронно правителство, изследва степента на изравняване на новите държави членки и на страните кандидатки за членство в ЕС с европейските стандарти за информационна и комуникационна технология. То е било публикувано в белгийската столица Брюксел, съобщи радио Дойче Веле.

В изследването се отбелязва, че придвижването на страните от централна и Източна Европа към т.нар. информационно общество е изключително важно, тъй като инвестирането в информационно-комуникационните технологии е катализатор не само за социални промени и прогрес, но и за икономически прираст и създаване на динамична бизнессреда.

От няколко години в Европейския съюз е въведен т.нар. индекс "И Европа". Той служи за база, спрямо която се определя конкурентоспособността на всяка евронация в информационно-комуникационните технологии, както и нивото на прогрес.

Според публикуваните в Брюксел данни от последното проучване, страните членки и страните кандидатки се делят на четири групи.

В първа група са държавите с най-високи постижения в това отношение. Тук касацията води Дания, следвана от Швеция, Холандия, Великобритания, Финландия, Германия.

Във втората група са страни със средно ниво на развитие на информационно-комуникационните технологии. Тук влизат 9 държави, изброени по реда на класирането - Австрия, Белгия, Ирландия, Люксембург, Италия, Франция, Малта, Естония и Испания.

В третата група са държавите, в които информационно-комуникационните технологии са развити под средното ниво на Европейския съюз. Тук влизат Португалия, Гърция, Словения, Чехия, Полша, Кипър, Словакия и Латвия.

В последната четвърта група са включени онези страни, които имат нужда от значително развитие на информационно-комуникационните технологии, преди да се доближат до средното европейско ниво.

В тази група влизат пет държави, подредени според нивото на техния индекс "И Европа" в следния ред - Турция, Литва, Унгария, Румъния и на последно, 28-мо място ,България.

В изследването специално се подчертава, че последното място на България в тази класация не е изненадващо, тъй като то отговаря и на един от най-ниските брутни вътрешни продукти на глава от населението - 2154 евро, а така също и на едно изключително ниско ниво на ползващите Интернет - около 13 процента от българското население. Средното европейско равнище в това отношение е около 50 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.