Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България на опашката в усилията за нисковъглеродна икономика

Под заглавие България на опашката в усилията за нисковъглеродна икономика

10 коментара
България на опашката в усилията за нисковъглеродна икономика

Европейските страни предприемат едва една трета от необходимите стъпки за трансформиране на икономиките си в нисковъглеродни, каквито са изискванията на ЕС до 2050 г. България отново е на опашката в усилията си за намаляване на парниковите умисии, сочи нов измервателен инструмент, представен във вторник в Брюксел от международната природозащитна организация WWF и компанията Ecofys. За да се постигнат целите реално, държавите трябва да намалят вредните си емисии с 80-95% спрямо нивата им от 1990 г.

Докладът и придружаващия го уебсайт, наречен “Барометър на климатичната политика в ЕС”, за първи път представят точна моментна снимка на състоянието на емисиите на парникови газове в Европа. Чрез новата методика се следят всички сектори, които съдействат за повишаване на емисиите въглероден двуокис в ЕС. За получаването на крайните резултати се използва специален анализ, който се извършва по страни и по сектори.

“Барометърът е мощен инструмент, който измерва влиянието на отделните политики и тяхната ефективност. Той позволява на хората лесно да идентифицират онези сектори, които имат нужда от повече внимание и тези, където действията по отношение на намаляването на вредните емисии са най-ефективни”, коментира Никлас Хьоне, директор “Енергия и политика за климата” в Ecofys.

Сегашното изследване е открило огромни разлики в европейските страни при прилагането на добрите практики за намаляването на емисиите на парниковите газове. Като цяло резултатите на ниво ЕС са незадоволителни, държавите разполагат с неизползван потенциал, сочи докладът.

“Ще се наложи страните членки да направят обстоен анализ на политиките си и да определят слабостите. Необходимо е сериозно внимание върху въвеждането на добри практики, като 40% от резултатите имат за опорна точка европейското законодателство”, коментира Джейсън Андерсън, ръководител на направление “Климат и енергийна политика” в офиса за европейска политика на WWF в Брюксел.

“Сектори като енергийна ефективност, транспорт и индустрия изостават. Най-голям напредък бележи подкрепата на възобновяемите източници на енергия”, посочва Никлас Хьоне.

България е сред страните, които се нареждат на едно от последните места със значително по-високи нива на енергийна интензивност на икономиката, както и с липса на каквото и да е прилагане на климатичните норми към момента.

“България набляга основно на разработването на големи проекти с възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), които за съжаление често са в конфликт с природата и европейските директиви. Те са и в противоречие с концепцията за диверсификация на енергопроизводството - много, но малки ВЕИ инсталации за енергийно независими общности и населени места. България е готова да отдели колосални средства за нови енергийни проекти, а не предвижда никакви сериозни действия за повишаване на енергийната ефективност на сградите и икономиката”, обясни Георги Стефанов, експерт по климатичните промени на WWF в България.

Бароматърът на климатичната политика ясно показва как и защо Европа не успява да постигне целите си.

“Всяка страна и Европа като цяло се нуждае от законодателство, което да подпомага развитието на нисковъглеродна икономика. Сега ние можем ясно да видим, че междинната цел, която залага намаление на парниковите газове с 20% до 2020 г. не е добра, защото няма да ни позволи достигането на нисковъглеродна икономика през 2050 г.”, казва Джейсън Андерсън.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  2. admin
    #9

    Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основ

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  4. admin
    #7

    Това е тестов коментар фани ма за кур

  5. admin
    #6

    фами ма за кур

  6. admin
    #5

    Това е тестов коментар фани ма за кур

  7. admin
    #4

    Това е тестов коментар

  8. marian
    #3
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.