Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България най-после стъпва пълноценно на световната арт-сцена във Венеция

Открива се българският павилион на 58-то венецианско Биенале за изкуство

0 коментара
Сградата, в която е разположен Българският павилион на 58-то Биенале във Венеция

След почти 30-годишни спорове, усилия и борба, водена от художници, критици, куратори, почитатели и публика, България най-после стъпва пълноценно на най-престижната световна сцена на съвременното изкуство, каквато представлява Биеналето във Венеция. Там, където отдавна присъстват далеч по-малки страни от нашата, включително всички наши съседи.

Всъщност, това чакане продължи доста по-дълго от "битката" за членство на България в НАТО и Европейския съюз. За разлика от нея обаче, в случая забавянето се дължи изцяло на вътрешни причини, на бездействие и съпротива.

В сряда вечер във Венеция, в построеното през 17-ти век Палацо Джустиниан Лолин, официално ще бъде открит Българският павилион на 58-то издание на Биеналето и ще бъде представена изложбата “Как живеем” на художниците Рада Букова и Лазар Лютаков, с куратор Вера Млечевска. Организатор на Българския павилион е Министерството на културата, а продуцент е Националната галерия, с комисар Яра Бубнова и директор на Павилиона Катя Ангелова. Изложбата ще може да бъде разгледана от широката публика между 11 май и 24 ноември.

Венецианското биенале е най-старият (първото му издание е през 1895 година) и най-престижен форум за съвременно изкуство, основан на национален принцип – държавите чрез своите културни институции организират и финансират националното участие. Разбира се, в рамките на Венецианското биенале има и голяма изложба на изцяло индивидуален принцип - кураторът на съответното издание задава темата и отправя индивидуални покани към художници за участие в нея. Така, с лична покана в тези изложби няколко пъти участва българският художник Недко Солаков.

Националното участие на България като държава във Венеция досега през последните 30 години е нередовно, епизодично и не покрива в пълна степен изискванията на самото Биенале, свързани с финансиране, организация, регламенти и процедури. През 1999 г. България участва чрез Недко Солаков (с куратор Яра Бубнова), за което Министерството на културата провежда конкурс, но държавата не отпуска пари. През 2007 г. България е представена от Правдолюб Иванов, Иван Мудов и Стефан Николаев с куратор Весела Ножарова в пространство, отпуснато от ЮНЕСКО, и отново без държавно финансиране (финансирането идва от колекционера на българско изкуство Хуго Вутен). През 2011 г. художниците Павел Койчев, Греди Асса и Хубен Черкелов представят България, но отново без държавно финансиране и ясна процедура.

Така, в известен смисъл, сегашното българско национално участие във венецианското Биенале е първо и уникално. Защото отговаря в пълна степен на изискванията за държавен ангажимент и прозрачност на процедурите. Основава се на предварително разработен и приет статут и регламент, организирано е по решение на Министерския съвет и с одобрено от него финансиране, участниците са определени чрез проведен от Министерството на културата отворен национален конкурс.

Победилият в този конкурс проект “Как живеем” е визуален диалог между произведения на Лазар Лютаков и Рада Букова, който съпоставя представата за вековните традиции на занаятите и масовата индустриална продукция на еднотипни и достъпни изделя, които обсебват съвременната жизнена среда.

Създаден специално за пространството на Палацо Джустиниан Лолин, той залага върху смислова и визуална опозиция с архитектурно-историческия контекст на сградата и самата Венеция.

Рада Букова (1973) е родена в София и живее в Париж и в София. Завършила е Националната художествена академия в София и Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts в Париж. Работите ѝ включват скулптура, обекти, инсталация, видео, звук, пърформънс и изследват останките от идеологическите, икономическите и социалните промени. Сред самостоятелните ѝ изложби са "Каква енергия влагаме, за да трансформираме нещата, с нескрито удоволствие“ в Галерия Сариев в Пловдив (2018); Алис Джордж в галерия One Night Stand, София, 2017; Започва нова победа, галерия Futura в Прага (2013); Аз и едно германче, галерия Patricia Dorfmann в Париж (2011).

Лазар Лютаков (1977) е роден в Шабла, живее и работи във Виена и в Шабла. Учил е НХА в София и е завършил Academy of Fine Arts in Vienna през 2005 г. Негови произведения са показвани в рамките на 6th Moscow Biennale (специален проект, 2015); Vienna Biennale MAK, Виена (2015); 1st Triennial Linz, Австрия (2010); Product - Фестивал на съвременното изкуство Варна (2008) и фестивал Sofia Underground (2007). Лазар Лютаков има реализирани произведения в публичното пространство на град Тюрниц, Австрия (2017) и в Пазарджик (2016). Неговият проект “Мазето на Баба Васа”, в който са осъществени изложби и концерти на десетки български и чужди автори, се развива от 2002 г. в Шабла.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.