Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България най-сетне написа правилата за издаване на стартъп визи за чужденци

1 коментар
България най-сетне написа правилата за издаване на стартъп визи за чужденци

България най-сетне написа правилата за издаване на “стартъп визи” на предприемачи извън ЕС, които ще развиват високо иновативни фирми, регистрирани у нас. Това стана ясно в сряда след като Министерски съвет прие изрична наредба, която разписва всички подробности с изискванията и срока за валидност на визите.

Реално въвеждането на стартъп виза вече е факт от февруари тази година с приетите промени в Закона за чужденците в България, но дълго се работеше по наредбата за издаването ѝ. В закона е разписано, че разрешение за продължително пребиваване могат да получат чужденци, които имат издадено от Министерството на икономиката удостоверение за високотехнологичен и/или иновативен проект, наречен "стартъп виза", и след издаване на визата за дългосрочно пребиваване са станали съдружници или акционери в българско търговско дружество, и които притежават не по-малко от 50 на сто от капитала на дружеството.

Самото удостоверение за стартъп виза ще се издава от министъра на иновациите и растежа въз основа на експертна оценка, която може да се изготвя и от експертен съвет. В този съвет могат да влизат представители на Министерство на образованието, на Патентното ведомство, академичната общност, БАН, като задължително ще се отправя покана и към две юридически лица с нестопанска цел, имащи отношение към стартъп компаниите и фондовете за дялово инвестиране. 

Предстои в Министерство на иновациите и растежа(МИР) да се създаде електронна база данни на всички кандидатствали за визата и на тези, които реално са я получили. 

В проекта на наредбата е записано, че в 12 месечен срок от първоначално издадената виза заявителят ще предоставя по електронен път в МИР отчет за извършеното до момента, в т.ч. дали са станали акционери или съдружници в българско дружество и дали притежават не по-малко от 50% от капитала му. След този 1 годишен срок, заявителят ще предоставя тази информация на всеки 6 месеца. 

В българския План за възстановяване и устойчивост, с който се усвояват 12-те млрд. лв. средства от Механизма за възстановяване на ЕС, се посочва, че процедурата за стартъп виза ще следва най-добрите практики от Европейския съюз, като ще бъде изцяло онлайн, включвайки представители на местната стартъп екосистема в оценителния процес.

“Основната цел на Startup виза е привличане на граждани на трети страни и инвестиции в регистрирани в България дружества, развиващи продуктите и услугите с висока добавена стойност чрез предоставянето на възможност за получаване на разрешение за продължително пребиваване в България по процедура, подобна на действащите процедури в други страни членки като Нидерландия, Франция, Естония, Финландия, Дания, Великобритания, Ирландия и др.” се уточнява в съобщението на правителствената пресслужба в сряда.

Целта на мярката е България да се превърне в притегателен център за стартиране на иновативен бизнес от чужденци и за създаване на компании, използващи високи технологии и развиващи научно­изследователска и развойна дейност, както и изграждане на по-голяма и по-добре развита предприемаческа общност, добавят оттам.

Още преди месеци пред Mediapool Добромир Иванов, изп.-директор на Българската стартъп асоциация BESCO посочи, че процедурата за стартъп виза вече е готова и предстои да бъде пусната за обществено обсъждане. В нея се залага "бърза писта" за получаване на визата, но само за фирми, печелили редица международни конкурси и които могат да докажат, че зад тях стои голям инвеститор.

Всички останали стартъпи ще трябва да представят куп документи при кандидатстване за визата - активи на фирмите им, служители, акционери, капитал и т.н. От BESCO са категорични, че това ще направи процедурата много тромава. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Това е някакъв голям шпионаж, фалшива бизнес мантра или пране на пари. Няма в днешния свят страна, която ще допусне инвеститорите й да изнесат националното й богатство: иновациите. Иновациите са златото на бизнеса. Те са идеите, които ще донесат пари на този, който успее да ги развие и наложи на пазара. Китайците, южнокорейците, японците и дори американците не правят това - не споделят такива идеи с никого. Техните развойни институти са секретни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.