Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България нанася удар на Русия за "Южен поток"

"Независимая газета": "Южен поток" става Южен фронт

18 коментара
България нанася удар на Русия за "Южен поток"

Решението на българския премиер да замрази работата по проекта "Южен поток", който ще позволи руският газ за Европа да заобикаля Украйна, нанася удар по усилията на Кремъл да укрепи положението си като енергиен доставчик на ЕС, пиш влиятелният британски вестник "Файненшъл таймс".

"Южен поток" би укрепил лостовете на Москва за влияние върху Киев, позволявайки ѝ да заплашва с врътване на кранчето (за Украйна), без да се застрашават доставките за Централна Европа, добавя авторът.

Високопоставени служители на ЕС и САЩ изразиха геополитически опасения от желанието на София да продължи работата по проекта в момент, когато украинската криза изостри напрежението между Москва и ЕС относно руския газ, пише вестникът, като припомня личната намеса по въпроса на шефа на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу, заплашил България с наказателни мерки, ако не внесе корекции в проекта според европейското законодателство.

Вестникът пише и за изразените от САЩ особени опасения от участието на руската компания "Стройтрансгаз" като контрактор по проекта, като припомня, че тя се оглавява от Генадий Тимченко - руски бизнесмен, който е в списъка на санкционираните от САЩ след руската намеса в Украйна.

"Политическият натиск (върху България) е огромен. Не е случайно, че решението на премиера (Пламен Орешарски) бе обявено след среща с (трима американски сенатори, включително и) Джон Маккейн", отбелязва "Файненшъл таймс".

България, която се присъедини към ЕС през 2007 г., се очерта като "точка на сблъсък" между Русия и Запада, защото тя е единствената страна от ЕС, която позволи изграждането на "Южен поток" да продължи на нейна територия. Това решение разцепи правителството, тъй като някои в Социалистическата партия настояват за по-тесни връзки с Кремъл, докато други, включително и по-малките коалиционни партньори, призоваха за съобразяване с Брюксел", добавя авторът.

Вестникът цитира българския експерт Илиян Василев, според когото "премиерът направи политическо изявление с цел да успокои чуждестранните и вътрешните критици, но все още се нуждае кабинетът да одобри решението му за замразяване на проекта".

"Политическите и бизнес интересите на страната в голяма степен зависят от продължаването на проекта "Южен поток", затова правителството изглежда твърде уязвимо по въпроса", подчертава Василев пред вестника.

"Да обещаеш не значи да се ожениш" -

"Южен поток" предизвика политическа криза. Скандалът около проекта може да свали правителството на България, пише руският в. "Комерсант", цитиран във вторник от БТА. Въпросът за съдбата на газопровода "Южен поток" вчера доведе до конфликти в правителствата на България и Сърбия - ключови страни в проекта. Москва видя в решението на София политически натиск от Брюксел и по мнение на експертите ще се опитва да реши проблемите на "Южен поток" на преки преговори с Еврокомисията, продължава изданието.

Постоянният представител на Руската федерация при ЕС Владимир Чижов обвини ЕК в натиск над България, като нарече "блокирането от Еврокомисията на началото на работите по строителството на ключовия български участък" от газопровода "пълзящ преход към икономически санкции срещу Русия". Министърът на външните работи Сергей Лавров смята, че в ситуацията се е намесила трета сила: Според него някои страни, които не може да бъдат заподозрени в големи симпатии към развиването на партньорство на Русия с ЕС, искат да използват тази инициатива, за да провалят енергийния диалог.

И така, спря ли България работите по "Южен поток", по който руският газ ще потече към Европа, заобикаляйки Украйна, или не?, пита изданието. Тази новина взриви енергийния свят, но реално, освен изявлението на премиера Орешарски, няма нищо.

В Министерството на енергетиката на Русия заявиха, че никакви официални документи по този въпрос ведомството не е получило. Необходими са разяснения, засега е рано да се говори каквото и да било, заяви и прессекретарят на президента на Русия Дмитрий Песков, пише друго руско издание – "Росийская газета". Ясно е само едно, добавя вестникът: ситуацията около "Южено поток" повече напомня за известната рускка поговорка - "да обещаеш не значи да се ожениш". А и самото изявление на българския премиер, формално погледнато, не е така страшно, както изглежда. Нали става дума само за прекратяване на "работите", а не на "строителството". И в това има принципна разлика.

"Мисля, че сега основната игра ще бъде около подизпълнителите от руска страна", предполага президентът на Руския газов съюз Сергей Чижов. Сред учредителите на една от руските компании, които ще строят, има такива, които попадат под санкциите на ЕС и САЩ. "Предполагам, че ще обсъждат смяна на тази компания с друга руска, или ще предложат европейска", смята експертът.

Колко време ще отнемат новите консултации с ръководството на ЕС, Орешарски не уточни, но е очевидно, че бюрократичните процедури ще се проточат - чак до приключването на антимонополното разследване на Еврокомисията. Предвид патологичната мудност на европейските чиновници, които чувствително реагират на политическите сигнали от Вашингтон и Брюксел, проектът може да се окаже замразен за години, заключава статията в "Росийская газета".

По мнението на заместника на шефа на Фонда за национална енергийна сигурност Алексей Гривач, публикувано в "Комерсант", България пак може да промени позицията си въпреки натиска, но в такъв случай със сигурност ще поиска от Русия допълнителни отстъпки. Гривач отбеляза, че отказването от Украйна като транзитна страна за "Газпром" е въпрос на принцип и Русия ще търси алатернативни пътища за доставките на газ за Европа, дори ако "Южен поток" не бъде построен. Един от вариантите, споменат от президента Владимир Путин, е прокарването на газопровода през Турция.

Италия още не е казала своята дума. Един от най-големите акционери на "Южния поток" е италианският концерн Eni, който "може да притисне Еврокомисията" чрез премиера на Италия. "Те са едни от най-големите им данъкоплатци и притежават голяма тежест и административен ресурс. Просто засега не са задействали този механизъм", смятат експерти според изданието.

"Независимая газета": "Южен поток" става Южен фронт

Проектът за газопровода "Южен поток" се оказа в центъра на сложни руско-евро-украински отношения, пише руският "Независимая газета" в статия под заглавие "Южен поток" става Южен фронт".

Спирането на проекта се оказа неприятен сюрприз за "Газпром" и Кремъл. Междувременно вчера стана известно за плановете на украинското правителство да раздели "Нафтогаз" на пет компании и да създаде на тази база минимум две съвместни предприятия с ЕС и САЩ.

Очевидно именно с това се обяснява стремежа на Еврокомисията да реши въпроса за украинския транзит и да забави решаването на ситуацията с "Южен поток". Този проект трябва да диверсифицира руските доставки и да понижи зависимостта от украинската газотранспортна система.

"Гюнтер Йотингер направо заяви, че "Газпром" трябва да реши отначало ситуацията с Украйна, а след това, може би, ще разрешат да се строи "Южен поток". Но как да се уреди ситуацията с Украйна, ако тя няма пари, не е съвсем ясно. И откъде ще се появят - също е неизвестно. При това, ако наистина възникнат проблеми с украинския транзит, ще пострадат основно именно жителите на Южна Европа, за които се строи "Южен поток".

Еврокомисията явно иска сериозни отстъпки от "Газпром", но какви именно Ц не може да се разбере, засега нищо конкретно не се казва", разсъждава пред вестника директорът на Института за национална енергетика Сергей Правосудов.

"Газпром" е свикнал с монополно положение и именно такова отношение към себе си изисква от ЕК. Той настоява за промяна на законодателството на ЕС, казва партньорът от консултанската компания RusEnergy Михаил Крутихин. Но дори "Газпром" да построи проекта - ако се съобрази с всички правила на ЕС, тази тръба за него ще загуби смисъл.

Претенциите към избора на подизпълнители за строителството на българския участък станаха именно повод, а не главна причина за забраната, предполага Крутихин. "Избираха без каквато и да било прозрачност и без истински конкурс, което възмути европейските регулатори, несвикнали с такива номера", обяснява експертът. Крутихин не вижда особени перспективи за компромис в създалата се ситуация.

"България в течение на няколко години получаваше предупреждения, че в своите споразумения с Русия и "Газпром" нарушава европейските норми. Едва когато европейците започнаха процедура за санкции, България прекрати осъществяването на проекта, продължава Крутихин. Затова според него България или ще трябва да се съгласи с всички изисквания, или, "както се шегуват наблюдатели, ще ѝ се наложи да провежда референдум за излизане от Евросъюза".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanimir Petrov
    #18
  2. Stanimir Petrov
    #17
  3. pavel pavlov
    #16
  4. Аслан Юриев
    #15

    Павлов, Южна Добруджа губим след Междусъюзническата война 1913, когато русия дава карт бланш на Румъния да ни нападне в гръб, докато вече нашите войски са притиснали довчерашните ни съюзници. Вероломната русия, Павлов, винаги е подкрепяла Сърбия срещу нас. Не е вярно че на Парижките преговори русия се е застъпила за България, тъкмо обратното: тя настоява да плащаме репарации включително и на нея!?

  5. boby1945
    #14

    Не занм, ще видим! каквото знаем от историята е че винаги когато сме се дървили на Русия, например 1887-1944, сме яли дървото... В споменатият период, например, когато сме блюдолизали на "Запад", ни се случиха три национални катастрофи и загубихме 4 войни няма и за 30 години.....

  6. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #13
  7. pavel pavlov
    #12
  8. Филка Русофилка
    #11
  9. Филка Русофилка
    #10
  10. Stanimir Petrov
    #9

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.