Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България не би получила заем, за да бъде похарчен еднократно и с популистски намерения

Свърши времето на безконтролното даване на кредити, казва икономистът Лъчезар Богданов

33 коментара
Лъчезар Богданов, Сн: БГНЕС

Идеята за "разхлабване" на фискалната дисциплина в България, лансирана от неколцина икономисти, сред които анализаторът със световна слава Нуриел Рубини и еврокомисарят и бивш вицепрезидент на Световната банка Кристалина Георгиева среща отпор в икономисти, които виждат негативните ѝ страни и опасностите, ако тя бъде реализирана.

Предложението на еврокомисар Георгиева бе "предпазливо" вземане на заем (до 1 милиард лева, според нея) от външните пазари или от вътрешни източници с цел стимулиране на икономиката и вдигане на ниските доходи.

Пред БНР икономистът от независимото анализаторско звено "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов обясни, че никой от външните пазари няма да даде заем на България за по-високи пенсии. Според него самите идеи са твърде неясни.

"На първо място, стимулирането на икономиката със заем трябва да се каже как ще се случва. На второ място трябва да установим дали има връзка между това да се дават, да речем, пенсии и стимулирането на икономиката. На трето място трябва да си дадем сметка дали има някой, който да даде такъв заем за България, за да дава например по-високи пенсии", каза пред БНР той.

"Аз мисля, че в случая просто трябва да го отдадем на до някаква степен по-непремерено или емоционално изказване на г-жа Георгиева (Кристалина Георгиева - бел. ред.). България като член на Европейския съюз и подписала Пакта за финансова стабилност има много стриктни ангажименти по това как да управлява финансите си. Единият от тях е, че се правят средносрочни бюджетни прогнози, планира се за три години напред и като страна, която 2009 и 2010 имаше свръхдефицит, също така имаме и конкретно поет ангажимент към Европейската комисия как да намалим този дефицит следващите пет години", каза Богданов.

Олигарсите, които клатят валутния борд, са спечелилите от кризата през 1996-97г.

Днес състоянието на държавата е в по-добро състояние, а ние управлявахме в четирите най-тежки години. Това смята вицепремиерът и финансов министър в оставка Симеон Дянков, който в понеделник участва в подписването на инструкция за взаимодействие между институциите във връзка с влезлия в сила нов закон за конфискацията.

Дянков припомни, че през юли 2009 година държавата е дължала 4.3 млрд. лева, а фискалният резерв е бил 7.7 млрд. лева.

Още

"В тези документи има нещо като пътна карта, в която е казано каква политика ще следва българското правителство и какъв дефицит ще поддържа. А как да тълкуваме по средата на годината, след като тези документи са приети от българското правителство, изпратени са официално на нашите партньори и изведнъж в средата на годината решаваме да ги нарушим и да удвоим бюджетния дефицит?. Това според мен абсолютно генерално разрушава доверието в изобщо политиката и в предвидимостта на българското управление", продължи той.

"И на второ място, България в момента се радва на ниски лихви и на относително малък риск от международните пазари именно защото не бяха правени през последните две години такива неща, каквито се правеха в някои други страни, които в момента страдат от паниката на пазара. Така че ние може да се успокоим, че България е извън тези турболенции, извън тези бури на пазарите, но това е именно защото не се правеха такива неща, т.е. някой да обещае някакви милиарди, да ги вземе назаем и да ги раздаде на хората", обясни икономистът.

Според него "в момента, в който това започне да се прави, българското правителство няма да може да взима пари при 3 или 4 процента лихва, а при много повече". Той обаче не е склонен да се съгласи с тезата, че един заем ще въвлече страната в спирала от заеми.

"Днес вече никоя страна не може да влезе в спиралата на растяща задлъжнялост просто защото никой вече няма да дава толкова много кредити на безотговорни правителства. Това го имаше преди десетина-петнайсет години, т.е. тогава започна този суперцикъл на вземане на заеми и с тях строене на магистрали, мостове, раздаване на щедри социални придобивки, трупане на дълг", каза той.

"Това свърши 2010 година, трябва да е ясно на всички. Това, че при някои държави е свършило с висок дълг, т.е. те са взели много, много, много назаем и са похарчили много, други не са взели, е в случая без значение. В България никой няма да даде на българското правителство никой няма да даде заем, който да бъде еднократно похарчен с популистки намерения", смята Богданов.

Икономистът не споделя опасенията на финансовия министър в оставка Симеон Дянков, че валутният борд може да падне от спиралата на заеми.

"Няма пряка връзка към момента между голямата задлъжнялост и валутния борд, най-вече защото, ако България тръгне да прави такива стъпки, ако българското правителство тръгне да харчи неразумно и да се опитва да финансира тези харчове с нови заеми, много бързо потенциалните кредитори ще разберат това, вече не живеем преди години, когато по времето на комунистическия режим е имало заеми по политически причини не е има информация и е можело дълги години да се лъжат кредиторите и парите да се разхищават. Сега много бързо ще се разбере до няколко месеца какво прави едно такова правителство, действащо по този начин, съответно ще бъде отрязано от международните пазари. Съответно тази политика дълго време, повече от няколко месеца няма да може да бъде следвана".

Решението за премахването на борда може да бъде единствено политическо, каза Лъчезар Богданов.

"В България валутният борд може да бъде премахнат единствено и само от целенасочен акт на български политици. Нито отвън може да бъде махнат, нито може от само себе си да се провали тази система. Единственият начин е с целенасочено политическо действие. И ако бъде предприето, ще бъде наистина в ущърб на огромното мнозинство български граждани и фирми и в интерес вероятно на много, много, много тясно малцинство", заяви икономистът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #33

    Тази Кристалина направи много глупаво изказване за тези кредити.Най-вероятно се опитва да даде посока на настроенията,а по-добре да си трае

  2. Анонимен
    #32

    Изказванията на Кристалина Георгиева са меко казани емоционални и пресилени. Ако се заробим с такъв заем от 1 мрлд. евро, можем спокойно да кажем, че тръгваме по пътя на гърците, които буквално живееха на такива заеми само, без да има особено съществуване на икономика, както е и у нас общо взето. Комисарската да си гледа евро-въпросите по които се счита, че е компетентна и да не се обажда толкова емоционално по въпроси, които явно не разбира.

  3. Анонимен
    #31

    До 29 -въобще забрави, че нещо добро може да се случи в България, защото улечнету водачи са свързани с БКП и ДС. Онзи от движението Орлов мост, например, савм се похвали, че е завършил външна търговия преди десети ноември. Знаеш, че тогава там влизаха само синове на активни борци и то по буква "Ж", т.е. с предимство незанвисимо как са издържали приемния изпит. За младежа Ангел Славов или Славчев, не си спомням точно, се разбра, че е свързан с руски олигарси и БКП.... и т.н. и т.н.

  4. Анонимен
    #30

    Като ми заговорят за поредните идеи на поредните оправители все си спомням за онзи виц от хард-соца Рукавишников към Иванов - тук не пипа, там не пипа...и т.н. въпреки че при нескачването работата май оправил космонавтът Иванов - помните ли - Бг бе 6 космическа държава - дори и според музея на космонавтиката във Вашингтон... Срещата между народът т.е. улицата и баровците - т.е. елита - е среща ненужна и вредна - няма как да се "скачат" - няма кой да каже до къде и какво може...

  5. Анонимен
    #29

    Както и да е... Дано България съумее да се опази от екстравагантни идеи и действия... Няма да е лесно... Не е лоша идеята за програмен кабинет след редовните избори...не просто заради това че не е правен подобен експеримент...а за да се направи опит за реализирането на 2-3 неща в интерес на улицата... Българите винаги са живели зле на фона на западния стандарт - с това не можеш да ги изненадаш - но хората останаха и без надежда май...политиците откраднаха надеждите на обикновените хора - най-доброто средство за манипулация...

  6. Анонимен
    #28

    Кристалина не знае какво говори и този икономист много добре и е сипал. Онова време когато се даваха кредити на калпак и когато гърците са се облагодетествали здраво, а сега теглят заради това, отдавна е минало. Така, че Кристалина да се съсредоточи върху работата си като еврокомисар и да не се меси във вътрешните проблеми на страната.

  7. Анонимен
    #27

    В Германия данъците на физическите лица са 40-45% от заплатата, а при нас - само 10%. Основните приходи в хазната идват от ДДС. Никакви заеми не са възможни. Ще бъдат заробени следващите поколения. Заемът през 2012 от около 1 милиард евро ни е завещан от Тодор Живков (няма значение че НДСВ е преструктурирали заема от долари в евро). Виждате, че се наложи да взимаме заем, понеже не можем да платим на падеж от бюджета. Трябва да се обърне внимание на възрастта на пенсьонерите. Хора на 50-52 се докопват до пенсия, продължават да работят, но не внасят пари за пенсия. Тарикати колкото искаш.

  8. Анонимен
    #26

    Кристалина, Росен - все помашки имена на безхарактерни кукли на вуерижка. какво очаквате. Каквото сте си избрали това ще си сърбате. Избрахте си неграмотна кумунистическа мутра, сега ще и сърбате супата

  9. Анонимен
    #25

    Кристалина Георгиева е човек на Росен Плевнелиев - няма място в правенето на политика в България!

  10. Анонимен
    #24

    не ми се струва никак удачно да взимаме заеми, които не са по силите ни при все, че и сега едва се оправяме с вече оставените ни такива, а и това е временно решение на проблема с пенсиите, няма какво да се лъжем. Плюс това г-жа Георгиева ми се струва, че не е много наясно със ситуацията у нас, тъй като ние не сме Германия и не можем да си позволим такива ходове. Но от къде ще го знае Кристалина като предпочита да гради кариера в Европата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.