Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България не блъфира в отношенията със Скопие, условията на подкрепата за ЕС са ясни

“В Северна Македония тече антибългарска кампания с много лъжи“, каза Захариева

19 коментара
България не блъфира в отношенията със Скопие, условията на подкрепата за ЕС са ясни

България не блъфира в отношенията със Скопие и ясно е посочила условията за подкрепата за присъединяването му към Европейския съюз (ЕС), каза външната министърка и вицепремиер Екатерина Захариева.

Отношенията между двете страни през последните месеци отново се изостриха, като този път темата на раздора бе македонският език и искането на България да се използва формулировката "официален език на Република Северна Македония". Политиците в Скопие пък са категорични, че няма да приемат никакъв дебат по идентичността на страната.

"В Северна Македония тече антибългарска кампания с много лъжи, никога не сме им отказвали правото на самоопределение", коментира Захариева пред бТВ.

Югозападната ни съседка е преди избори и Захариева, както и много наблюдатели, обясняват изострянето на риториката към София с тях.

По думите ѝ доста политици в Северна Македония си мислят, че с антибългарска вълна ще спечелят изборите. 

"Изборите отминават, но съседите остават. Никой не е спечелил от езика на омразата. Това е моят призив към нашите съседи", каза Захариева.

Тя посочи, че България няма да бъде спирачка на Македония по пътя към Европейския съюз. 

"Спирачка може да бъдат само те сами", добави тя.

Преди няколко седмици обаче правителството отново потвърди, че е готово да реагира по време на преговорния процес, ако не бъдат изчиствени спорните исторически въпроси и продължи езикът на омраза към София.

"България винаги е подкрепяла Скопие и условията за тази подкрепа винаги са били ясни. Какво значи, че блъфираме? Единодушно приета декларация на парламента. Всичко е ясно разписано", посочи Захариева.

През 2017 година бе подписан договорът за добросъседство между двете страни, а през октомври миналата година парламентът прие позиция за бъдещите отношения с ЕС.

Според Скопие обаче позицията излиза извън договора за добросъседство и дори му противоречи.

В документа София постави твърди условия за подкрепата за ЕС и някои български историци и политолози коментираха, че тази позиция ще стане "нова разделителна линия" между двете страни . 

Захариева каза, че България не приема блокирането на работата на общата комисия за изчистването на спорните въпроси в историята заради предстоящите избори.

Тези спорове никога не са спирали, но сега отново се изострят, особено след като проевропейското правителство на социалдемократа Зоран Заев подаде оставка, а другата голяма партия - проруската ВМРО – ДПМНЕ е срещу каквито и да е отстъпки към София и се очаква коренна промяна, ако поеме властта.

Комисията бе създадена съгласно Договора за добросъседство от 2017 година, но не успя да стигне до съгласие за Средновековието и за личността на Гоце Делчев.

Представители на Северна Македония в комисията са започнали да оспорват и постигнатия по-рано компромис за цар Самуил като български владетел.

Тепърва предстои и периодът на Втората световна война, който се очертава като най-спорен. Македонските представители обаче поискаха комисията да си вземе почивка.

Очакванията са, че комисията изчаква формирането на следващото македонско управление, което не е ясно дали ще е готово на отстъпки към България.

Работата на комисията се очертава като най-ясния лакмус за волята в Северна Македония да бъдат решени спорните исторически въпроси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #19

    Опитвам се да убедя мнозинството тук писали
    в Медиапул да захитреем, но не успявам!
    Напомня ми на случая с майката на близък мой приятел, която като първоначална учителка в Русе веднага след 9.9.44 год. води учебни курсове за ограмотяване на работници - въпрос към работника около 40 годишен - "Ако заплатата ти е да кажем 100 лв и дадеш на жена ти 90 лв колко ще то останат?
    Отговор - "Нищо няма да и дам!"
    Учителката пак пита - "Да кажем само, не в действителност, от 100 лв заплата като дадеш

  2. Стоян Трушков
    #18

    Сегашните жители на Северна Македония болшиството са родени след Втората световна война и са израстнали със самосъзнанието, че са македонци и че говорят на македонски език, което е било признато в самото начало на обособяването им не само и най-вече от СФРЮ, но и от България!! Реалистично ли е да очакваме, че настоящите жители на Северна Македония ще се съгласят да не се наричат „македонци“, а само „граждани на Северна Македония“, да не се нарича техния език „македонски“, а само „официален език на

  3. Практик от София
    #17

    Я виж ти кой е наръсил най-отдолу с белградски изпражнения!
    Разбира се, моя милост не говори за ненужен остатък в храносмилателната система. Става дума за онези отпадъчни елементи, отделяни от майцепродавци русороби и по съвместителство - прононсирани сърбомани.
    И колкото и да пускат водата читавите българи, импрегнираните с коминтерновска мръсотийка фекалии си остават отново във водата.

    Безбожници с камуфлажни имена, всяващи раздор и ксенофобия, не много умни, лесно саморазобличаващи се:
    "...македонците

  4. Мюнхен
    #16

    Захариева- типична калинка на днешното управление- отдавна трябваше да си подаде оставката. поради неясноти около нейното образование, продължаване на традициите да изпраща агенти на ДС на дипломатическа работа, предложението и негодни хора да бъдат номинирани в международни институции, непоследователна външна политика, лицемерие към Европейската и атлантическа общност, липса на квалификация. Но и да я махнат-кого ще сложат ? Пак някой- или някаква- като нея- със същите посредствени възможности, но послушание, изпълнителност, лицемерие.

  5. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #15
  6. Естествено
    #14

    Правилно. В Македония сами да си решат кое им е по-важно.

  7. Георги Съдиев
    #13

    Борисов ВНИМАВАЙ!! СССР и СФРЮ се споминаха, ЕС ще си отиде някога, НАТО по-скоро, но МАКЕДОНИЯ И БЪЛГАРИЯ ще останат!! По добре да станем част от Албания (или Косово, все тая), отколкото сега да ОТСТЪПИМ на чиновниците от Брюксел (виж ги: Белгия е в първите петици ПО-ВСИЧНИ негативни показатели за КОРОНА ВИРУСА. Те себе си не могат да опазят, та нас ли..).

  8. Преслав
    #12

    Ако Борисов клекне за ЕС, както вече го направи за НАТО това ще е предателство равносилно на Коминтернивското. Грантаджийските подлoги разбира се лобират за това и тук изненада няма.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  10. Старият куфар
    #10
    Отговор на коментар #7

    Братската руска любов към България започва още в 967-ма година, когато Светослав киевски опустошава с дивашките си орди средна и източна България, изпълнявайки мокра поръчка на Никифор Фока. От тогава тая любов няма свършване. ВМРО-ДПМНЕ е северомакедонският вариант на БКП - БСП.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.