Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България не е поемала твърд ангажимент за спирането на 3 и 4 блок

0 коментара

Смятате ли, че изказването на премиера ангажира страната ни с тази позиция?

Иска ми се да не е позиция на страната. Аз се надявам в близките дни правителството да излезе със становище по въпроса за по-ранното спиране на III и IV блок, тъй като и в действащата национална стратегия, и в споразуменията с Европейската банка, с Европейския съюз и с Европейската комисия от 1999 г. има определен срок за по-ранно спиране на I и II блок. Предстоят преговори през 2002 г. за спирането на III и IV блок.

Смятате ли, че това различие в датите, споменати първо от енергийния министър Милко Ковачев за 2008-2010 година, след това от премиера за 2006 година, всъщност отслабват позициите на България?

Да, считам, че вие сте прави в този случай. Различия в становищата на различни представители, преди всичко на премиера и на министри от същия кабинет, не са здравословни, грубо казано. Аз уважавам становището на министъра на енергетиката и енергийните ресурси Милко Ковачев. Твърди, и аз съм убеден в това, че не само III и IV блок, а и I и II блок на атомната централа работят безопасно, и това се доказва от редица инспекции от международни организации, и могат да продължат да работят до проектната им мощност. Това значи, че би трябвало да има една дискусия, даже аз очаквам, че такава дискусия трябва да се предизвика и от народните представители, не само от Комисията по енергетика в Народното събрание, а в пленарна зала по това какво е договорено, как се изпълняват ангажиментите не само на България, а и на другата страна - Европейската комисия и Европейския съюз, тъй като ние всички знаем, че никой не търси неизпълнението или отговорност на Европейската банка за възстановяване и развитие по споразумението от 1993 година и на Европейската комисия от 1999 година. Необходими са и допълнителни други мероприятия, необходимо е завършване на модернизацията на V и VI блок, за да не се отрази на енергийния баланс на България през следващите години и за да можем да изпълняваме и редица договорености за доставка или за продажба на електроенергия в съседните страни.

Какво трябва да бъде обезщетението, което България трябва да получи, в случай че приеме да затвори през 2006 година III и IV енергоблок?

Разчети за преките и косвени загуби от по-ранното спиране на III и IV блок има в министерството и се надявам, че те са предоставени на министър-председателя. В никакъв случай 100-те милиона, за които започнаха разговорите и за които вече има уточнения за I и II блок, не са всички разходи - преки и косвени от по-ранното спиране, като производствени мощности. Много по-големи - три-четири пъти са по-големи загубите, и те не са само икономически, те са и социални, свързани с работни места, свързани с енергийната сигурност и националната независимост и сигурност на България. Освен това ние сме поели ангажимент да експлоатираме пред Европейската комисия и Европейския съюз безопасно блоковете. Аз в началото го казах - ние ги експлоатираме, и това е доказано, безопасно вече четири години след първите срокове за спирането - 1997-1998 година. И това е една гаранция и един мотив за правителството сега да защитава експлоатацията на III и IV блок поне до 2008-2010 година.

Какви ще са последствията за българската икономика от по-ранното затваряне?

АЕЦ "Козлодуй" произвежда около 40-44 процента от средногодишното електропроизводство. При спирането на четирите блока ние ще се лишим от около 20 % от произвежданата електроенергия. Така че - както беше и случаят тази година, при зимни върхови периоди ние ще имаме недостиг на електроенергия и ще трябва да купуваме от съседни страни. За съжаление такива със свръхпроизводство няма, тоест трябва да се обръщаме към Европейския съюз.

А какви ще са последствията за целия регион, за Балканите?

Преди всичко ние имаме договорена двустранна спогодба с Турция и до 2008 година, ако не се лъжа. За един период от 10 години трябва да изнасяме ежегодно за Турция около 10 % от произвежданата електроенергия - около 4 млрд.квтч годишно. Това значи, че ако не продадем тези количества, трябва да плащаме вероятно и санкции. Ще има и отражение върху българската икономика и бита, тъй като ние няма да стоим постоянно всяка година и дългосрочно в икономическото забвение и в криза.

Но как виждате, г-н Ерменков, тази защита, при положение че позицията на ниво министри и премиер се различава много драстично?

Тази година, по споразумение на бившето правителство с Европейската комисия трябва да се преговаря за III и IV блок. Такива преговори все още няма. За да се подготви правителството на премиера Сакскобургготски и екипът, който има около себе си, предполагам, че трябва да има сериозна подготовка. Необходимо е и да търсим помощта на международните институции. Ние отдавна имаме съгласие от генералния директор на Международната агенция за атомна енергия във Виена господин Ел Барадеи. Ако поискаме официално оценка, анализ и препоръки за експлоатацията на "Козлодуй", те да ни подкрепят и пред Европейската комисия, тъй като господин Ел Барадеи е убеден, че решението за по-ранното спиране на четирите блока не е икономическо, а преди всичко е политическо. Ние вероятно трябва да се обърнем и към водещи юристи и да направим официално правен анализ на международните актове, свързани с предсрочното затваряне на I до IV блок. И ако там, както се очаква, има също несъответствие с европейското законодателство, да търсим и своите права за неизпълнение на ангажиментите на другата страна - Европейската комисия. И естествено заключителният етап за тази година трябва да бъдат трудните преговори за спиране в реални срокове на III и IV блок. Тук защитата от всички нива е необходима. Не отпада и необходимостта от подкрепа на парламента на това мероприятие. Задължено е правителството не само да реши кога да се спира, а да иска една ратификация, едно продължение на решението от ноември 1999 г., когато се даде мандат на правителството на Иван Костов да води преговори за по-ранно спиране на блоковете срещу взаимноприемливи условия. Такива и в момента липсват.

Има и още един елемент - в Народното събрание стои, и вероятно чака в близките дни да бъде ратифицирано, рамковото споразумение между Република България и ЕБВР относно дейностите за подпомагане извеждането от експлоатация на блоковете. И там някой безотговорно, два дни преди изборите, на 15 юни, е подписал това споразумение, в което още в преамбюла е записано, че Република България е поела твърд ангажимент за закриване и извеждане от експлоатация на блоковете от I до IV на АЕЦ "Козлодуй". Такъв твърд ангажимент правителството и парламентът на България не е поемал.

Смятате, че г-н Шиляшки еднолично е подписал този документ?

Предполагам, че той е упълномощен от правителството, но не мога да го потвърдя. Но г-н Шиляшки го е подписал и ние сега трябва да подкрепим евентуално и това решение. Твърд ангажимент, повтарям, за спирането на III и IV - няма. Даже моментът е много подходящ за един референдум по съдбата на АЕЦ "Козлодуй". И мисля, че тази идея не е само моя, тъй като тя е свързвана и с икономическото развитие, а не само с енергийния сектор. И ако има някой виновен, трябва да си поеме ангажимента, но не за сметка на България, на потребителите на електроенергия и преди всичко за бита, което веднага ще се отрази и върху цената в следващите години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.