Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България не е взела всички мерки за ГМО-защита

7 коментара
България не е взела всички мерки за ГМО-защита

Европейската комисия ще изиска от България да прилага правилно директивата за дейностите, свързани с генетично модифицираните организми. Според Брюксел страната ни не е успяла да изпълни изискванията за вземане на всички адекватни мерки да се ограничи възможният риск за човешкото здраве и околната среда.

Искането е отправено под формата на "мотивирано становище“ и София има два месеца да информира Брюксел за предприетите мерките. В противен случай ЕК може да реши да заведе дело срещу страната ни в Съда на Европейския съюз, съобщиха от пресслужбата на ЕК.

Когато микроорганизмите биват генетично модифицирани, култивирани, съхранявани, превозвани, унищожавани или използвани по друг начин, хората и околната среда могат да бъдат изложени на риск. Директива 2009/41/ЕО изисква държавите-членки да гарантират, че са взети всички необходими мерки за избягване на дейности, свързани с генетично модифицираните микроорганизми, които имат негативни последици за човешкото здраве и околната среда.

Комисията счита, че начинът, по който България е приложила директивата, не е в състояние да контролира всички възможни рискове за човешкото здраве и околната среда. Например директивата изисква на компетентните органи да се съобщава всякаква нова информация за или промяна в дадена дейност с възможен значителен риск, докато националното законодателство изисква подобно съобщаване само, ако съществува нова научна или "друга“ информация.

България също не е успяла да осигури правно своето задължение да изпраща на комисията годишни доклади по определени дейности.

В отговор на откритата от комисията на 15 април 2010 г. процедура за нарушение България измени своя Закон за генетично модифицираните организми. Новите разпоредби обаче не засягат всички пропуски в националното законодателство, констатирани от комисията. Заради това комисията реши да изпрати на България мотивирано становище, в което официално изисква България да се съобрази с всички аспекти на директивата.

Директива 2009/41/ЕО класифицира рисковете от излагане на негативни последици по следния начин: без или с незначителен риск, ниска степен на риск, умерен риск и висока степен на риск. Посочени са подробни критерии за оценка на риска, както и защитни мерки за всяко от четирите равнища на риск.

Компетентните национални органи разглеждат съобщените дейности и защитните мерки. При желание компетентните национални органи могат да се консултират с групи или с обществеността относно всеки аспект на съобщените дейности. В случай на инцидент компетентните органи и държавите-членки, които могат също да бъдат засегнати, следва да бъдат незабавно информирани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Владимиров
    #7
  2. Защо
    #6
  3. N
    #5
  4. otrova.org
    #4
  5. Щирлиц
    #3
  6. Sss
    #2
  7. Мнение
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.