Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България не е застрахована от разпространение на морбили при епидемията в Румъния

Здравното министерство обяви, че взима превантивни мерки срещу разпространението на болестта у нас

0 коментара
Д-р Ангел Кунчев, сн. БГНЕС

Риск от разпространяване на морбили има за всички съседни на Румъния страни, каквато е и България, макар и той да не е толкова непосредствен. Това предупреди главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев във вторник пред БНР по повод епидемията в северната ни съседка.

Съседна Румъния се сблъсква със сериозна епидемия от морбили, започнала още в средата на миналата година, съпроводена и с няколко смъртни случая.

Болестта е засегнала над 3000 души, смъртните случаи са 17, а над 30 са случаите, в които заболяването е пренесено в други държави - Австрия, Франция и Германия. Освен в северната ни съседка, за голям брой заболели докладват Италия (728 души) и Великобритания (569 души). Заради морбили под карантина бе поставена и една унгарска болница.

Кунчев коментира, че до епидемията се е стигнало заради недостатъчното имунизационно покритие.

“Всяка страна, в която имунизациите на населението паднат под 80 процента, е в риск от развитие или на отделни случаи, или на епидечмични взривове и епидемии от съответното заболяване. Това е факт за Румъния през последните няколко години и съвсем закономерно това беше последвано от морбилна епидемия“, каза Кунчев.

У нас обхватът със задължителните имунизации е между 90-95% средно за страната, но при отделните възрасти и за отделните ваксини данните много се разминават.

Засега според държавния здравен инспектор имунизационното покритие в България е сравнително добро – при първия прием на ваксината срещу морбили на 13-месечна възраст са обхванати 92% от децата, а при реимунизация на 12-годишна възраст стойностите са 88 процента.

Кунчев припомни, че епидемията от морбили в ромските махали у нас преди няколко години, засегнала 24 хиляди деца.

Той допълни, че родители с антиваксинални настроения също намират всякакъв начин да избегнат имунизациите на децата си.

Кунчев посочи, че морбили е силно заразна болест и вероятността от заразяване, ако човек не е имунизиран, е голяма. Той увери, че за ваксинираните деца у нас няма опасност да се заразят с морбили.

Според последния доклад на Европейския център за контрол на заболяванията, в страните от ЕС най-висока е заболеваемостта от морбили във възрастовата група до 1 година и в групата 1 – 4 години. 81 % от всички заболели са неимунизирани, 8 % са имунизирани с 1 доза, 4 % са с данни за имунизация с 2 и повече дози, а 7 % са с неизвестен имунизационен статус. Поради ненавършена имунизационна възраст, най-много неваксинирани деца (98 %) има сред кърмачетата, които са особено уязвими към заболяването и са най-добре защитени от колективния имунитет при поне 95 % имунизационен обхват с 2 дози морбилна ваксина.

Същевременно Министерството на здравеопазването съобщи, че взима превантивни мерки срещу разпространението на болестта у нас.

Всички общопрактикуващи лекари трябва да направят преглед на имунизационния статус на пациентите си на възраст от 13 месеца до 18 години, подлежащи на имунизация срещу морбили. Наложително е откритите неимунизирани да бъдат обхванати с една доза комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола.

Вниманието на всички лекари, работещи в лечебните заведения за болнична и извънболнична помощ, трябва да бъде насочено към ранното откриване на признаците на морбили и бързи действия по изолация, диагностика и лечение. Заболяването се характеризира с обща интоксикация, възпаление на лигавицата на горните дихателни пътища, обрив по кожата и усложнено дишане. Инфекцията се разпространява по въздушно-капков път.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.