Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България не получи нищо при първото раздаване на пари по плана "Юнкер"

Големите печеливши са испански и италиански фирми и френското правителство

6 коментара
Един от одобрените проекти е на датски фонд за енергия от възобновяеми източници

България не получи нищо при първото раздаване на парите по плана "Юнкер". Големите печеливши са испански и италиански фирми, както и френското правителство, което заедно с банки ще реализира подобен на българския проект за саниране на частни жилища. Това става ясно, след като Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) одобриха първите осем проекта.

Брюксел одобри пакета от основните документи, които дават възможност на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), добил популярност като "плана Юнкер" да започне работа от септември.

Това означава, че инвестиционният план, който трябва да раздвижи европейската икономика, се осъществява в амбициозните срокове, обещани от неговия инициатор – председателя на ЕК Жан - Клод Юнкер, се казва в съобщението на ЕК.

Проектите

Наскоро заместник-председателят на ЕК Юрки Катайнен и комисарят по земеделие Фил Хоган обясниха в София, че планът "Юнкер" е насочен към частните инвеститори и публично-частните партньорства. Очевидно е обаче, че нито една българска компания към момента не е подала проект, докато правителството заяви няколко за над 3.1 млрд. евро.

България може да се превърне в регионален център за новооткрити бизнес проекти, коментира Юрки Катайнен пред БНР в сряда и допълни, че набирането на проекти тепърва предстои.

Първоначално България обяви, че няма да участва финансово в плана "Юнкер", но в опит да се класира още при първото раздаване в края на юни, премиерът Бойко Борисов промени решението си и съобщи, че страната ще участва със 100 млн. евро. В отговор получи "Благодаря, Бойко, благодаря, България" изпратен от Юнкер на български език. Очевидно обаче Националната програма за обновяване на българските домове към момента няма подкрепата на ЕИБ, която има решаваща роля при одобряването на проектите. Не случайно Катайнен посочи, че всеки, който иска да инвестира в България по "плана Юнкер" трябва да го направи не в Брюксел, а в Люксембург, където е централата на ЕИБ.

Най-вероятно фалстарта с финансирането на Националната програма за саниране се дължи на факта, че тя се рекламира от българското правителство като "безплатна", но всъщност ще бъде платена от всички български граждани без всички да получат тази услуга.

Френското правителство получава подкрепа за своята програма за саниране на частни домове, която обаче ще се реализира в партньорството с банки, чрез отпускане на нисколихвени заеми. Френският проект е за 600 млн. евро в следващите три години, от които 400 млн. евро ще дойдат от ЕИБ по плана "Юнкер".

Другият одобрен публичен проект е на Ирландската национална агенция за развитие и е свързан с разкриването на 14 първични центрове за грижи на хора. Стойността на целия проект е 142 млн. евро, от които ЕИБ отпуска половината сума.

Всички останали шест проекта са на частни компании от Испания, Италия, Финландия и на един инфраструктурен инвестиционен фонд от Дания. Те са в секторите на енергетиката, биотехнологиите и научно-изследователската дейност и ще бъдат реализирани в периода 2015 – 2018 г.

Одобрените за финансиране проекти по плана "Юнкер"

проект компания страна стойност в млн. евро финансиране от ЕИБ в млн. евро
проект за енергия от ВЕИ Copenhagen Infrastructure II Дания 2500 75
енергийно обновяване на частни жилища публичен сектор и банки Франция 800 400
биотехнологии и пречистване на води Abengoa S.A. Испания 340 170
Научно-изследователски проект в областта на кръвната плазма, диагностика и лечение Grifols S.A. Испания - 100
изграждане на предприятие за нов биопроудкт Metsa Fibre OY Финландия - 275
разширяване на мрежи за доставка на газ на жилищни и бизнес сгради и индустрията Redexis Gas S.A. Испания 250 125
модернизация на машиностроителната компания и инвестиции в нови продукти и научно-развойна дейност Finarvedi Spa Италия 227 100
разкриване на 14 центъра за грижи за хора Национална агенция за развитие Ирландия 142 70

Изтоник: ЕК

Оценяването

Официално Европейският фонд за стратегически инвестиции с капитал от 315 млрд. евро, който все още не е набран, се очаква да започне работа от есента. Проектите ще се оценяват от Инвестиционен комитет, като ЕК одобри правилата и показателите по които ще става това.

Одобрен е документът за работа на Европейския център за инвестиционни съвети, който ще подпомага разработването и подготовката на проекти за ЕФСИ. Центърът ще представлява платформа за обмен на ноу-хау и координация на техническата помощ и ще дава съвети на кандидатстващите.

Чрез Европейския портал за инвестиционни проекти пък ще се представят пред инвеститори проектите, които търсят външно финансиране.

Брюксел одобри и документа за ролята на националните банки за насърчаване на инвестициите. Към момента 9 страни, сред които и България, обявиха, че ще подкрепят инвестиционния план за Европа със съфинансиране чрез своите банки за насърчаване на инвестициите. Останалите страни са Германия, Франция, Италия и Полша, които участват с по 8 млрд. евро, Великобритания (8.5 млрд. евро), Испания (1.5 млрд. евро) Люксембург (80 млн. евро) и Словакия (400 млн. евро).

Уточнен е и начинът на работа между Европейската комисия и ЕИБ относно работата на ЕФСИ.

В Управителния съвет на фонда влизат Амброаз Файол - вицепрезидент на ЕИБ за иновациите, Маартен Веруей - от службата за подкрепа на структурните реформи в Генералния секретариат на ЕК, Герасимос Томас - от генерална дирекция "Енергетика" на ЕК и Ирмфред Швиман – от генерална дирекция "Конкуренция" на ЕК.

Заместници на членовете от страна на ЕК ще бъдат и Бенджамин Ейнджъл - от генерална дирекция "Икономически и финансови въпроси", Николъс Мартин - от генерална дирекция "Регионално политика" и Робер Ян Смитс - от генерална дирекция "Изследвания и иновации".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #6

    При 100% отопление, след саниране очакваният ефект е 50% икономии за отопление. Да, ама не. Българският вариант включва частично, непълно отопление на жилищата. Българите санират, за да не отопляват. Стиропора ли е най-ефективният заместител на отоплението? Най-новите разработки на ЕС са свързани с "улавяне" на ултравиолетовите и инфрачервени лъчи във външните стени и покрива, защото затоплят в най-голяма степен повърхността на земята. Дали нашите планове са актуални? Вече се прилага дишаща изолация, която се прави от вулканичен камък и е с по-добри характеристики от стиропора. Предполагам, че не е подходено иновативно и затова България не е получила финансиране.

  2. Kiril Kovatchev
    #5

    Който внася повечe и получава повече. Нормално е. Тези със символичните вноски ще трябва да да си изчакат търпеливо реда на опашката.

  3. teraflop
    #4

    Няма и да получи.Бългерията не е Гърция.Нямаме нищо за предлагане.Гърците имат острови и то много.На гърците опростиха 110 милиарда евро.На Бългерията никой нищо не й опрощава.Напротив,продължават да я товарят.

  4. И какво от това
    #3

    Аз кото ви казвах, че това е едно мого скъпо "благодаря" за 100 млн € участие в плана Юнкер, вие показвахе неодобрение за постинига ми! Основание ми даде, че повечето, ако не и всички Източно Европейски страни не са счели до момента за нужно да участват в този план с пари, защото едва ли ще ги огрее. Е щом по-напреднали от нас Източноверопейски страни като Полша, Унгария, Чехия не смятат за нужно за момента да участват, защо ние? За да финансира частни пътища, които после да са платени? Пътища-собственост на офшорки с препрани пари на мафията?

  5. Pilgrim
    #2

    Не си напълно прав,ще получим дупката на геврека като най-послушни и бедни "европейци". Думата остерити е от гръцки произход затова им подхожда,на български означава стягане на коланите,но дупките на българският свършиха, а елита ни ходи вече без колани гащите им са с ластици отзад. Иначе за дпс си прав,ако я нямаше тази "партия" сега щяхме да сме нещо като Хърватия и Словения- там няма етнически и религиозни партии.

  6. Nikola Nikolov
    #1

    ПРОКЛЯТИЕТО за България се нарича ахмет доган-Сава. Дали НЕЩАСТИЕТО за България няма да се нарича бойко борисов-Буда ??!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.