България не успя да победи Ирландия

20 коментара

Българският национален отбор не успя да победи Ирландия и се отдалечи от финалите на Световното първенство в ЮАР следващата година. Пред 40 000 фенове на стадион "Васил Левски” двата отбора завършиха 1:1. Ричард Дън откри за гостите в 23-та минута на срещата. Шест минути по-късно Димитър Телкийски успя да се разпише, като това се оказа и последният гол за срещата.

След това пето равенство и само една победа българските национали са с общ актив от 8 точки в квалификационния цикъл и заемат трето място в групата. Начело е Италия с 14 точки, а втори е отборът на Ирландия с 13 точки, но с мач повече от българите. Зад нас са отборите на Кипър с 5 точки, Черна гора с 4 и Грузия с 3.

Станимир Стоилов започна срещата с Димитър Иванков, Живко Миланов, Игор Томашич, Радостин Кишишев, Илиян Стоянов, Станислав Ангелов, Стилиян Петров, Димитър Телкийски, Мартин Петров, Валери Божинов и Димитър Бербатов.

Футболистите на Джовани Трапатони започнаха да атакуват вратата на Димитър Иванков още от първата минута. В 17-ата минути след центриране на Дъф ирландците имаха възможност да открият резултата, но Фолан не успя да засече топката по най-добрия начин.

Три минути по-късно капитанът Димитър Бербатов имаше шанс да изведе българите напред. След центриране на Живко Миланов, Бербатов успя да отиграе с глава, но ударът му мина на сантиметри от вратата на ирландците.

В 23-та минута обаче след изпълнение на статично положение, Ричард Дън бе оставен свободен в наказателното поле и спокойно насочи топката с глава в мрежата на Иванков за 0:1.

В следващата атака Бербатов имаше възможност да изравни, но пропусна. Все пак попадението за българите не закъсня и в 29-та минута Димитър Телкийски се възползва от грешка в защитата на гостите и с премерен удар от наказателното поле изравни резултата.

След изравнителния гол футболистите на Станимир Стоилов заиграха по-организирано от съперниците си, но не успяха да поведат. Така почивката дойде при резултат 1:1.

През второто полувреме играта се накъса, а ирландците играха много добре в защита. В 58-ата минута Бербатов получи отличен далечен пас от Стилиян Петров, но не успя да си спре топката и тя му избяга.

Станимир Стоилов се опита да освежи играта и смени Мартин Петров и Валери Божинов, като на тяхно място пусна в игра Благо Георгиев и Димитър Макриев.

Българите владееха повече топката, а гостите приеха играта в собственото си поле. В 70-та минута Илиян Стоянов стреля от 30 метра, но шутът му мина над напречната греда. Благой Димитров пробва да преодолее ирландския вратар Шей Гивън от пряк свободен удар, но ударът му се отби в стената.

10 минути преди края на мача Стоилов пусна в игра Велизар Димитров на мястото на голмайстора Телкийски. В последните минути ирландците се затвориха в собствената си половина, не дадоха възможност на българите да зарадват публиката с победно попадение и срещата свърши 1:1, както и срещата в Дъблин през март.

Равенството в София обаче е по-изгодно за ирландците, които до края на квалификационния цикъл имат по-лесна програма. Все пак българите имат теоретичен шанс за класиране на финалите на Мондиала в ЮАР следващата година.

Следващият мач на българския национален отбор е на пети септември, когато приемаме Черна гора, а след това гостуваме в Италия.