Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България няма да допусне териториални претенции в новото име на Македония

Преговорите между Атина и Скопие ще продължат на наша територия

13 коментара
България няма да допусне териториални претенции в новото име на Македония

България няма да допусне териториални претенции в новото име на Македония, но няма да се намесва в спора между Атина и Скопие за официалното название на югозападната ни съседка. Това стана ясно от обясненията на външния министър Екатерина Захариева във вторник.

"Това е двустранен въпрос и нека да оставим между Атина и Скопие да се водят преговорите с посредничеството на ООН. Така, както по време на подписването на нашия договор, щеше да бъде неуместно някой друг да се меси в двустранните отношения, не считам, че е добре за самите преговори от всякъде да има вмешателство", заяви Захариева.

Гърция години наред блокира евроатлантическата интеграция на Македония заради спора за името ѝ. Новото правителство в Македония на Зоран Заев обаче даде сигнали, че е готово на отстъпки и преговорите между двете държави влязоха в решителна фаза и се очаква да продължат и на българска територия в края на седмицата.

Тогава у нас се очакват първите дипломати на двете страни Никола Димитров и Никос Коциас за участие в неформалния съвет на министрите на външните работи на ЕС и на страните кандидатки за членство.

Червената линия са териториални претенции

"Нашето мнение е ясно, но това са двустранни въпроси между двете държави. Не бихме искали да има в името нещо, което би могло да има бъдещи териториални претенции към България. България е признала името без никакви представки отпред преди доста години", коментира Захариева.

Тя приветства напредъка в преговорите между Скопие и Атина и коментира, че се очаква като опитни дипломати двете държави да стигнат до решение.

Правителството на Заев вече преодоля българските резерви за присъединяването на Скопие към ЕС и НАТО с подписването на договора за добросъседство, който трябва да изчисти спорните исторически въпроси между двете страни.

Екатерина Захариева коментира във вторник, че поканите за участие в редица съвети и експертни групи и към страните кандидатки за членство в ЕС е с цел да се даде знак, че още в процедурата по предприсъединителния процес те трябва да са активни участници в бъдещата политика на ЕС.

Според нея това е много добра практика и ще бъде много добра възможност за обмяна на мнения между държавите членки и държавите от района.

В края на българското ротационно председателство на ЕС, през май, ще се проведе и среща на високо ниво на ЕС за Западните Балкани в София.

Скопие и Атина са близо до пробив

Преговорите между двете държави се засилиха през последните месеци и са близо до пробив. Тази седмица те продължават във Виена, където в разговорите участва и специалния пратеник на ООН Матю Нимиц, а по-късно може да продължат и в София, съобщи гръцкият вестник "Катемарини".

Македонският премиер Зоран Заев съобщи по-рано, че Македония е готова да смени името си, добавяйки географски маркер към него, за да получи перспектива за членство в ЕС и НАТО.

Македонските власти са готови да приемат основно искане на Атина и новото име да е за всеобща употреба - международна и вътрешна.

Гръцкият премиер Алексис Ципрас потвърди в понеделник, че страната му остава фокусирана върху усилията да се реши спорът. В Гърция обаче се проведоха многохилядни протести срещу възможността и в новото име да бъде включена думата Македония, която е и географска област в Гърция.

Международният посредник в спора между властите в Скопие и Атина Матю Нимиц предложи няколко възможности за името - Република Нова Македония, Република Северна Македония, Република Вардарска Македония, Република Горна Македония и Република Македония /Скопие/.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #13
  2. trezwomislesht
    #12
  3. АлександърНиколов
    #11

    Една федерация би сложила край на коминтерновската интрига и сърбоманските пълзновения да скарват братя и фалшифицират историята с цел разделяй и вла дей. То би спомогнало и за значително подобряване на икономиката и международния престиж.

  4. АлександърНиколов
    #10

    Единственото справедливо решение би било да се направи федерация между България и Вардарска Македония така както швейцарци,белгийците, испанци, финландци и италианци са решили съвсем цивилизовано въпроса.Там даже се говорят коренно различни езици.И така нашите братя от Вардарско ще влязат автоматично в НАТО и ЕС.

  5. milan
    #9

    Защо на гърците не им пречеше изписването на "Македония",в БЮРМакедония,а сега им пречи същото название на новата държава?Гърците да се сърдят на "кръвните"си братя-сърбите,които по времето на квазидържавата Югославия ,измислиха македонската нация и език.Дали древният Александър Македонски е говорил на езика,на който говорят днес "македонците"?Защо гърците си мълчаха досега по този въпрос?Гръцкото недоволктво избухна след като страната край Вардар обяви,че иска да стане членка на НАТО и ЕС.Не е ли това рускосръбски инструктаж?Не е ли време Бръксел да престане да финансира Гърция,която фалшифицира статистиките и ограби европейските каси с над 300 млд?

  6. Дядо ми Петър
    #8

    Тия от сайта съвсем са свалили гарда, щом причисляват "без-род-ни-ци" и "родо-от-стъп-ни-ци"! За родните комунисти се отнасяше.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  8. ivancho ivanov
    #6

    "Нова Македония" е отлична идея, защото не е стара по никакъв начин, границите са международно признати граници между държави - това е и между другото, главната причина за санкциите срещу Путин, признава ги първо и после нагло нарушава!

  9. Обектив
    #5

    Името "Горна Македония" е абсолютно неприемливо за България. Има достатъчно голям избор от прилагателни имена съседна Македония - Вардарска, Скопска, Охридска, Нова, Пеонска, Илиро-Дарданска...

  10. Обектив
    #4

    Категорично не сме съгласни сегашното ни правителтво да гледа безучастно, как Гърция прехвърля пред пиогледа ни "горещия си картоф Македония" в полето на България. Тук не става въпрос да се намесваме като страна в преговорите за името, а да защитим собствените си интереси, като ги задължим да съгласуват името и с нас. Иначе ще остане завинаги висящ въпроса, дали всъщност мястото на Пиринския край не е в "Горна Македония" ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.