Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България няма да е знаменосец за евроотстъпки по "Южен поток"

4 коментара

България не нарушава европейското законодателство в сферата на газа и не считам, че страната ни трябва да бъде знаменосец на преписка за получаване на дерогация по проекта "Южен поток". Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в отговор на парламентарно питане в петък информиран ли е ЕС за условията по споразуменията за газопровода на "Газпром".

България е само една от страните, които участват в този проект, половината държави в Европа също са акционери, на тяхната територия също ще се изгражда инфраструктура по проекта и не виждам защо точно България - най-малката държава в този проект, трябва да бъде знаменосец на едно изключение от европейските правила, коментира Добрев. Според него на ниво ЕК - "Газпром" трябва да бъдат обсъдени видовете изключения, които може да получи газопроводът.

Според депутата от ДСБ Иван Иванов в сключените споразумения по проекта е записано, че Русия ще използва целия капацитет на тръбопровода, което означава, че няма да може той да се ползва за пренос на газ от трети страни. Това противоречи на европейските изисквания и можем да бъдем санкционирани, смята Иванов. Министър Добрев Добрев категорично отхвърли такава възможност. Този проект е на надправителствено ниво, проект на няколко държави на ЕС и сключваните по него споразумения са между компании, така че те не изискват одобрение от Брюксел, добави Добрев.

Той обясни още, че ако на България не бъдат компенсирани приходите от транзита на руски газ по съществуващата преносна мрежа след построяването на "Южен поток", то страната ни няма да подпише договор за промяна на входната точка на транзита на руски газ през България.

Плановете на "Газпром" са след въвеждане в експлоатация на "Южен поток" целият досегашен транзит на руски газ до Турция, Гърция и Македония да минава по новото трасе, а не през Румъния и станцията "Негру вода". Това ще скъси с 90 км маршрута на суровината и съответно би намалила размера на транзитните такси.

За да се съгласим да променим входната точка, ние трябва да договорим поне същите условия, които имаме в момента за "Булгартрансгаз", без значение, че когато стартира проектът "Южен поток" 90 км. в Северна България от транзитната система ще останат празни или ще се пълнят с реверсивна газ към Румъния и Украйна, посочи министърът. За да подпишем промяната, ние ще искаме да ни се компенсират приходите, подчерта той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    България е знаменосец по руски отстъпки по южен поток. Евроотстъпки няма и не може да има.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  3. Анонимен
    #2

    Вардааа, иде големия Евросъюз. За него руснаците трябва да оставят празно място в тръбата, че да важат търговските правила. А нали сума други тръби остават полупразни.

  4. Анонимен
    #1

    Надяваш че се, калинке, бачо ти Кольо европийски да дойде! Биберончо в паралелния свят или и този живее на покрива?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.