Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България няма независим телекомуникационен регулатор

23 коментара
България няма независим телекомуникационен регулатор

Българската Комисия за регулиране на съобщенията (КРС) е зависима от правителството, не е ефективна, погрешно прилага европейското законодателство и има конфликт на интереси на неин член, който участва в борда на водещия телекомуникационен оператор в страната.С тези мотиви Европейската комисия откри в сряда наказателна процедура срещу България.

"В България има лошо, направо погрешно прилагане на правните разпоредби на ЕС в областта на независимостта на  националните телекомуникационни регулатори", каза говорителят на ЕК Мартин Селмайер, цитиран от БНР. "Искаме да има независими органи, които да не са под контрола на дадена компания или на правителството, а в България виждаме обвързаност между водещия телекомуникационен оператор и съответните регулиращи органи", каза Селмайер.

В съобщението на ЕК също се посочва, че в управителния съвет на КРС членува председателят на друг орган с известни регулаторни функции - Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС). Това е назначеният от сегашното правителство Пламен Вачков, който освен в управата на далекосъобщителния регулатор участва и в борда на Българската телекомуникационна компания (БТК). Там той се води като държател на единствената държавна акция. 

Това е конфликт на интереси, който застрашава независимостта на националния регулатор. За нас това е недопустимо смесване на функции в правителството с такива в регулатора и водещ телеком, коментира Селмайер.

От ДАИТС обаче обявиха, че няма конфликт нито на лични, нито на институционални интереси заради участиетона Вачков в управата на КРС и БТК. В телекома неговата работа била да ускори прехвърлянето на обектите със специално значение от компанията към държавата след приватизацията на телекома. Той не бил получавал възнаграждения за това. 

Говорителят на ЕК посочи още, че в ежедневната работа на КРС се виждат спънки за ефективността ѝ, което не е непременно по вина на хората, работещи там, а заради лошото структуриране на органа и връзките на правителството с водещия оператор.

От Брюксел акцентират и върху това, че председателят на КРС Георги Александров е изтекъл мандат повече от година. Допреди седмица комисията беше и със член по-малко след напускането на Зина Трифонова през януари 2006 г. Преди дни най-сетне на нейно място парламентът назначи от своята квота Тодор Костурски от НДСВ.

След като НДСВ и БСП не успяват да се  разберат кой да наследи Георги Александров, нееднократно решенията на КРС са били оспорвани за незаконност. От регулатора обаче посочиха, че по повод обжалване на тяхно решение от страна на дружество от сектора, от Върховния административен съд са се произнесли, че изтеклият мандат на Александров не пречи на легитимността на решенията на регулатора.

Факт е също така, че КРС е безпомощна да предприеме каквото и да било във връзка със задължителната преносимост на мобилните номера. България трябваше да въведе от 1 януари 2007 г. възможността абонатът на един GSM-оператор да се прехвърля към друг телеком,  запазвайки същия си номер. Процедурата обаче се блокира от "Мобилтел", които имат най-голям пазарен дял и интерес да запазят статуквото и оспорват спецификациите на КРС в тази насока и не са съгласни с приеманата от другите двама оператори процедура.

 „Зле функциониращ национален регулатор означава зле функциониращи пазари на далекосъобщенията. Това от своя страна застрашава конкурентоспособността на българската икономика, като едновременно нанася щети на промишлеността и лишава гражданите от ползите, които носи доброто регулиране в областта на далекосъобщенията, а именно по-ниски цени, по-добри и по-иновационни услуги", заявява европейският комисар по далекосъобщенията  Вивиан Рединг в прессъобщението.

"Комисията изпраща до България официално уведомление, вследствие на достигналата до нея информация за липсата на средства и за проблемите, които среща в процеса на вземане на решения българският национален регулатор в областта на далекосъобщенията в резултат на дълго отлаганото назначаване на председател", посочват още от ЕК.

От там посочват и, че КРС не е изпълнила основни свои задачи като изготвянето на пазарни анализи, което влияе върху вземането на важни решения, които се отлагат.

Тези проблеми не са били решени въпреки срещите с българските власти, нито поредица от писма от страна на ЕК.

България има 4 месеца на разположение, за да отстрани проблемите, за да не бъде внесено дело срещу България в Европейския съд и да се предприемат парични санкции срещу страната ни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бре, доживехме...
    #24

    как и от столицата на Европата започнаха да ни сочат с пръст проблемите, дето ние хем внимателно гледаме, хем не ги виждаме, хем казваме, че всичко цъфти и връзва ...

  2. наблюдател
    #23

    Управниците ти си прибраха подкупите, за да те прецакат, като не ти защитиха правата на потребител. Гротескното е, че сега пак ти ще платиш с данъците си солените евро глоби. Никой не е виновен на серсемина, като му е малк акъла, така ще тегли.

  3. spas
    #22

    Така е, щото лобитата на МТел и БТК са се хванали гуша за гуша и всеки иска да назначи свой човек. Сега ще видим кое лоби е надделяло.

  4. atanas
    #21

    Този ли е човекът, който отказа да подпише скандалната сделка с БТК и по този повод беше набърза уволнен, а заместничката му, една тъпа продажна шутка набърза ръка го подписа и за благодарност я назначеха във въпросното БТК.

  5. Потърпевш
    #20

    Тоя изглежда като изтекъл алкохолик

  6. НАБЛЮДАТЕЛ
    #19

    "които носи доброто регулиране в областта на далекосъобщенията, а именно по-ниски цени"Докога ще действа тайния картел, между трите мобилни оператори, чрез който те изкуствено поддържат най-високите цени в ЕС?

  7. НАБЛЮДАТЕЛ
    #18

    Никой не смееше да пипне протежето на Доган начело на СЕМ. Какви ли не процедурни хватки имаше за да остане Райков. Добре че накрая умря от преяждане, бе станал на шопар

  8. Дядо Петър
    #17

    с изтекъл мандат, и всички останали комисари (с едно изключение) са парашутисти и под регулиране на телекомуникационния пазар разбират изпълняване на политически поръчки. В резултат "независимият" орган КРС отдавна се напълни с некадърници, шуробаджанаци, подлоги и ченгета.

  9. СССРейчо
    #16

    и не й пука........

  10. Инспектора
    #15

    Тази статия е абсолютна глупост и е пълна с неверни констатации. Няма такова понятие управителен съвет на КРС и Пламен Вачков няма нищо общо с КРС. Единственото полувярно нещо е, че КРС няма легитимен председател, но не от "повече от година", а от февруари т.г.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.