Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България няма пари за проекти от Дунавската стратегия

0 коментара
България няма пари за проекти от Дунавската стратегия
България няма да има пари да финансира проекти по приетата миналата седмица от Европейската комисия Дунавска стратегия поне до 2014 г., стана ясно при представянето на документа във вторник. Целта на стратегията е да се създаде втори "макрорегион" в рамките на Европа след този в района на Балтийско море.

За целта ще се финансират проекти в областта на транспорта, околната среда, енергетиката, туризма, сигурността и т.н. ЕК няма да отпуска специални средства за реализацията на тези проекти, а насърчава преразпределението на средства от европейските фондове за нуждите на стратегията.

Това означава, че до 2014 г. - началото на новия програмен период, на България парите ще ѝ стигнат за подготовка на проекти. Със средствата за техническа помощ по Оперативна програма "Транспорт" например може да се финансира изготвянето на проектите за двата моста над Дунав между България и Румъния - Силистра - Кълъраш и Оряхово - Бекет. Двете държави вече са договорили изпълнението им, но то няма да стартира по-рано от 2014 г.

България е изчерпала изцяло финансовия ресурс по Оперативна програма "Регионално развитие".

Дунавската стратегия ще залегне при определянето на приоритетите ни за следващия програмен период - от 2014 до 2020 г., заяви зам.-министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.

България и Румъния са определени за координатори по изпълнението на Дунавската стратегия в частта и за развитие на туризма и културния диалог, каза зам.-министърът на икономиката Иво Маринов. Той обясни, че Дунавският регион може да се превърне в туристически бранд, а забележителностите по протежението на реката щели да привличат туристи от САЩ, Япония и Китай.

Целта на Дунавската стратегия е да намали различията между отделните части на региона, да повиши конкурентноспособността му и да се увеличи превозът на товари по реката - до 2020 г. стокообменът по Дунав ще се увеличи с 20%. Реката свързва 14 държави, включително и такива извън ЕС и засяга ежедневието на 115 млн. души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.