Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България официално сезира Брюксел за гръцкия данък върху сделките

1 коментар
Сн. ЕПА/БГНЕС

България официално ще сезира Европейската комисия за въведения в Гърция данък от 26% върху плащанията по сделки между гръцки и български фирми. Страната ще се възползва от по-бързата процедура, която включва първо получаване на становище от Брюксел дали гръцкото законодателство нарушава европейските правила. След това България може да подаде жалба срещу Гърция в съда на ЕС в Люксембург. Това реши правителството на днешното си заседание.

Министърът на финансите Владислав Горанов вече изпрати писмо до Европейската комисия, в което казва, че гръцкият данък, който освен за сделки между гръцки и български фирми важи и за дружества от Ирландия и Кипър, нарушава европейските правила. Официално обаче няма заведена жалба от страна на България, тъй като до днес правителството не беше решило на кой текст от Договора за функциониране на ЕС да се позове. Другата възможност беше страната да поиска ЕК да заведе наказателна процедура срещу Гърция, която отнема около 2 години. Съдебното дело също е продължително.

От Европейската комисия обявиха, цитирани от БНР, че вече анализират оплакванията на България.

Данъкът от 26% беше въведен през март, но все още не се събира, тъй като Гърция не е изработила поднормативните актове, които да описват как да става това. Той се дължи от гръцките фирми за всяка трансакция с източник България. Сумата се връща, ако компаниите докажат, че сделките не са за укриване на данъци, а са обичайни и реални. Срокът за това е 3 месеца, но не е ясно дали той важи и за връщането на парите.

Според Министерството на финансите въвеждането на данъка прави българските компании нежелан партньор за гръцките фирми и ще повлияе отрицателно на стокооборота между двете държави.

Във вторник стана ясно, че има разнобой в правителството за това как трябва да се действа в ситуацията. Според вицепремиера Меглена Кунева на първо място трябва да се използват методите на дипломацията, както е предпочело да направи и правителството на Кипър. Според нея Европейската комисия може и да не се произнесе в полза на жалбата на България, а и процедурите там отнемат време. За това е по-добре да се търси решение чрез преговори при подготовката на поднормативните актове от страна на гръцкото правителство. Министерството на финансите обаче е на мнение, че трябва да се разчита основно на подкрепа от Брюксел. Депутати от ДПС, БСП и Патриотичния фронт пък се обявиха за това България да въведе реципрочни мерки срещу Гърция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLM
    #1

    "Срокът за това е 3 месеца, но не е ясно дали той важи и за връщането на парите." Дай на гърците пари и чакай да си ги върнеш. "- Хайде да ми върнеш парите. - Кои пари? - Които ти дадох на заем. - Че като ги даде те станаха мои пари. Защо да ти ги връщам?"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.