България бе осъдена по още три дела в Европейския съд по правата на човека и трябва да плати обезщетения по тях. Правителството прие решение за заплащането по делата, които са заведени между 1999 и 2000 г.
Първото дело е „Дебелянови срещу България”. То се отнася до отказана реституция на двама братя наследници на прочутата Ослекова къща в Копривщица, на които държавата отнема реституираната къща като паметник на културата, въпреки че Върховният съд се произнася в полза на наследниците. Отнемането става по силата на мораториум върху връщането на имоти, които са културни паметници.
Съдът в Страсбург не се е произнесъл по искането за пропуснатите материални ползи на наследниците, но постановява, че мораториумът продължава прекалено дълго – 12 години, откакто е наложен, до произнасянето на съда, без в това време да е взето законово решение за справедливо обезщетение на собствениците, които са засегнати от него.
В полза на братя Дебелянови е присъдено обезщетение за разходи и разноски по делото в размер на 1150 евро.
По другото дело "Ковачева и Хаджиилиева срещу България", Европейският съд прие, че има нарушение на правото на справедлив съдебен процес в разумен срок. Жалбоподателите са сестри и като наследници на баща си, през 1990 г. завеждат дело срещу ЖСК "Хидрострой-82" за дължими на техния баща суми за положен труд и вложени материали. На две инстанции съдът потвърждава иска частично, а през 1999 г. ВКС потвърждава решенията на предходните съдебни инстанции.
Съдът реши, че продължителността на производството – 9 години - надхвърля границите на "разумен срок". Освен това националните съдилища не са отчели факта, че в условията на инфлация с течение на времето исковата претенция на жалбоподателите значително се е обезценила. Присъденото им обезщетение е по 1200 евро на всяка и 500 евро за разходи и разноски по делото.
3000 евро неимуществени вреди и 499 евро за разходи присъди съдът в Страсбург по третото дело, при което ищецът Тодор Тодоров съди България за това, че е задържан в предварителен арест прекалено дълго, че между задържането и произнасянето на присъдата са минали повече от две години, при които той е прекарал зад решетките при унизителни и нечовешки условия. Съдът прие, че са нарушени правата на човека, забраняващи изтезанията, както и правото на всеки арестуван или лишен от свобода своевременно да бъде изправен пред съдия.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент