България остана шеста на Евроволей 2011

9 коментара

Националният отбор на България по волейбол остана на шесто място в Европа, след като загуби четвъртфинала с Русия в четвъртък вечерта с 1:3 гейма.

Това ни осигури класиране за финалите на Евроволей 2013, въпреки че по регламент за следващия форум на Стария континент се класират първите пет отбора. Причината е, че в петицата попада и един от домакините на първенството след 2 години – Полша.

Възпитаниците на Радостин Стойчев успяха да спечелят първия гейм с 25:22, след като поведоха още в началото на срещата с 5:3 след две поредни перфектни атаки на Матей Казийски. След това националите ни успяха да задържат преднина от 1-2 точки, като руснаците на няколко пъти ни изравниха.

В крайна сметка България поведе с 20:16 след две грешки на Денис Бирюков. Матей Казийски направи 21:16 с мощна атака по правата, след като малко преди това резервното либеро Мартин Божилов спаси невероятно трудна топка в защита. Мусерский направи единичен блок 18:21. Радостин Стойчев веднага взе прекъсване.

След него Мусерский записа нови 2 точки първо след атака, а после и след блокада 20:21. Атака на Теодор Тодоров даде аванс от 2 точки на България 22:20. Русия намали до 23:22, но Тодор Алексиев заби по блокадата за 24:22. Владо Николов записа ас и донесе успеха на България в първата част с 25:22.

Втората част започна равностойно до 16:17, когато Русия успя да поведе с 3 точки след бързи таки на Дмитрий Мусерский и Тарас Хтей. В крайна сметка съперниците ни затвориха гейма на 25:19. Следващите два гейма също се оказаха безпроблемни за руснаците, които оставиха отбора ни съответно на 18 и 19 точки след много ефективна игра на Хтей, Михайлов и Мусреский.

Така националите ни останаха зад Словакия, които събраха с една точка повече – 8, Франция остана на седмо място с 5, а след тях се нареди Финландия с 3 точки. Шампионатът на Стария континент през 2013 година ще се състои в Полша и Дания.