Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България остава на 111-о място по медийна свобода

"Най-известното превъплъщение на това ненормално състояние е Делян Пеевски", посочва "Репортери без граници"

29 коментара
България остава на 111-о място по медийна свобода

България остава на 111-о място по медийна свобода в света в годишния доклад на международната неправителствена организация "Репортери без граници". Така страната продължава да е на последно място в ЕС и на дъното в Европа.

"Въпреки засилването на международния натиск, медийната свобода в България не се подобри през 2019 година", посочва "Репортери без граници.

Сред примерите е опитът на ръководството на БНР да свали от ефир дългогодишната водеща и съдебен репортер Силвия Великова. Посочено е и това, че през последната година много журналисти си тръгнаха от Нова телевизия. Изрично са посочени разследващите журналисти Миролюба Бенатова и Генка Шикерова.

"След назначението на новия генерален директор редакционната политика на БНТ се промени от неутрална към проправителствена", пише в доклада за България.

Както и в предходни години, внимание е обърнато и на депутата от ДПС и медиен магнат Делян Пееввски.

"Най-известното превъплъщение на това ненормално състояние е Делян Пеевски, който привидно притежава два вестника ("Телеграф" и "Монитор"), но контролира телевизионен канал (Канал 3), новинарски сайтове и голяма част от разпространението на печатни медии. Правителството продължава да разпределя пари от ЕС и публично финансиране за медиите при пълна непрозрачност, което води до насърчаване на получателите да спестяват критики или да се въздържат от отразяването на някои проблемни истории. В същото време съдебният тормоз над независими медии като "Икономедия" и "Бивол" се засилва", пише в доклада.

Международната организация приветства това, че свободата на печата е в дневния ред на новата Европейска комисия. Обявеният от заместник-председателя на Европейската комисия Вера Йоурова план за действие предвижда засилване на свободата на медиите, защитата на демократичния процес и отчетливостта на социалните мрежи. Подчертават обаче, че в новата еврокомисия Унгария има ключова роля.

"За съжаление отговорността върху процеса по разширяването на ЕС, който е решаващ за интегрирането на страните от Западните Балкани, беше възложена на комисар от Унгария. Страната има едно от най-репресивните правителства на ЕС", се казва в доклада.

Според международната организация движението към авторитаризъм в Унгария се засилило, след като премиерът Виктор Орбан е поел цялата власт за неопределено време, използвайки коронавирусната пандемия като претекст.

В страната, която е на 98-о място в индекса за свобода на медиите, е въведен затвор до 5 години за публикуване на "фалшиви новини", което предоставя на властите още едно средство за оказване на натиск върху независимите медии. 

Медийна свобода в Китай можеше да предотврати пандемията

Ако имаше свобода на медиите в Китай, можеше да се предотврати превръщането на епидемията от коронавирус в пандемия, заяви директорът на британското бюро на "Репортери без граници" Ребека Винсент пред Си Ен Ен. Страната е поставена на 177-о място от общо 180 страни по медийна свобода в тазгодишния доклад на организацията. 

Международната организация разкритикува Китай за цензурата по време на началния етап на епидемията в страната.

"Понякога можем да говорим за свободата на печата по теоретичен начин, но това показва, че въздействието понякога може да бъде физическо. Това може да повлияе на цялото ни здраве", добави тя.

"Съобщаването на истината в най-ранния възможен момент би позволило на останалия свят да реагира вероятно по-рано и по-сериозно", каза Винсент. "Последствията (от задушаването на свободата на медиите) всъщност са смъртоносни", добави той. 

Говорителят на китайското външно министерство Ген отговори на доклада като заяви, че "тази организация винаги е имала дълбоко вкоренени предразсъдъци срещу Китай и техният така наречен доклад не си струва да опровергава". 

Норвегия отново е първа, Северна Корея стигна до последното място

За четвърта поредна година Норвегия е на първо място в индекса за свобода на медиите. Финландия запазва второто място, което достигна миналата година, а Дания се изкачва с две места и сега е трета.

Следват Швеция, Нидерландия, Ямайка, Коста Рика, Швейцария, Нова Зеландия и Португалия.

Малайзия и Малдивите са двете страни, регистрирали най-голям прогрес в класацията за 2020 г. Малайзия се изкачва с 22 места до 101 позиция, а Малдивите - с 19 и сега е 79-а в класацията. 

В дъното на класацията e Северна Корея, която тази година измества от последното място Туркменистан, а Еритрея (178) остава държавата в най-лошо положение в Африка. 

Двама демократично избрани президенти Доналд Тръмп в САЩ (които се изкачват с три места и са 45-и) и Жаир Болсонаро в Бразилия (която е на 107-ма и бележи спад с две места), продължават да хулят медиите и да насърчават омразата към журналистите, посочват "Репортери без граници".

Тази година Франция отстъпва с 2 места и е 32-ра в класацията. Причината - кибертормоза и това, че по време на демонстрации журналисти вземани на прицел от полицията, а техни колеги, отразяващи факти, свързани с класифицирана информация, са многократно привиквани от властите. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pere
    #29

    коментар 26
    Изчисли какво можеш да купиш при комунизма за 150 лв. и какво сега за 500 лв.
    Сравни качеството на продукцията тогава и сега. Защо сега няма БДС ? Случайно ли е това ?
    Защо тогава нямаше хора които да бъркат в кофите за боклук а сега има и то интелигентни хора.
    Защо демокрацията превърна здравето от всеобщо благо в търговска стока ?
    Капитализма се интересува единствено и само от печалбата, хората са на втори план. Това се доказа от всички западни здравеопазващи системи при сегашния вирус.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #28
  3. ferdi1
    #27

    Не бе другари, никой не може да ни бутне: имаме три първи места за една година!

  4. Филка Русофилка
    #26
    Отговор на коментар #19

    Я виж кaквo ca яли xopaтa пpи coциaлизъмa пpeз 1973 г. пpи cpeдни (139 лв) и минимaлни (74 лв) paбoтни зaплaти - 10 пъти пo-мaлки oт ceгaшнитe (2020 г.), cпopeд НCИ - Cтaтиcтичecки гoдишник нa НPБ, cтp. 293-294: A. Xpaнитeлни cтoки: 1. Бял xляб - 0,34 лв/кг x 10 = 3,40 лв/кг - ceгa 1,61 лв/кг (2019); 2. Тeлeшкo мeco - 2,66 лв/кг x 10 = 26,60 лв/кг; 3. Cвинcкo мeco - 2,14 лв/кг x 10 = 21,40 лв/кг - ceгa 7,81 лв/кг (2019); 4. Aгнeшкo мeco - 2,84 лв/кг x 10 = 28,40 лв/кг - ceгa 12,28 лв/кг (2019); 5. Яйцa

  5. DG
    #25

    И като се вземе в предвид това, че българите не знаят чужди езици, за да се информират от друго място, то тези купени медии се оказват монополисти.

  6. pere
    #24

    coment=20 Какво като си купил от селска мандра ? Това означава, че не мислиш ? Какво ветеринарно обслужване има селската мандра. От къде купува млякото. Бабата която им го дава сутрин знае ли от какво е болна кравата й. Никой не те лъже за качеството на храните при комунизма. Но тогава имаше Български държавен стандарт, сега такъв няма. Бегом да си купиш банани и тоалетна хартия.....

  7. Александър Борисов
    #23

    Ама пък,как да не се гордеем! На ПЪРВО място,отзад напред!

  8. Александър Борисов
    #22
    Отговор на коментар #14

    Ходихме от ЦУМ до вкъщи с гирлянди от рола тоалетна хартия.След два часа опашка! Щастливи граждани на СОЦ-а ! И то без Корона-вирус по онова време.Вирусът беше се загнездил между нас.Казваше се СОЦИАЛИЗАМ-а !

  9. Коментарът е изтрит в 18:09 на 13 август 2020 от автора.
    #21
  10. [email protected]
    #20
    Отговор на коментар #19

    Не лъжи,вчера съм си купил кашкавал и сирене от селска мандра,която работи само с собствено мляко!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.