Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България остава с висок корупционен риск

Използвайте съседството си с огромния пазар на Турция, посъветва дипломатът

21 коментара
Джонатан Алън, Сн: БГНЕС

България остава страна с висок корупционен риск, заяви посланикът на Великобритания у нас Джонатан Алън в публична лекция в Атлантическия клуб в четвъртък.

Той наблегна на липсата на дела срещу високопоставени личности, но допълни, че степента на корупция в бизнеса е слязла на най-ниското си равнище в последните 12 години.

"Британските инвеститори почти неизменно ни уведомяват, че никой не иска от тях да плащат подкупи, макар да твърдят, че в миналото са имали такива случаи", илюстрира с пример констатацията си дипломатът.

Той коментира още, че би било положителна стъпка, ако се "оповести високо и ясно, че тези, които все още имат какво да крият, не трябва да припарват до високите етажи на съдебната система".

"Миналата година се оказа, че една високопоставена съдийка (Венета Марковска, кандидат за конституционен съдия - бел. ред.) стана обект на сериозни обвинения във връзка с оценката на нейната лоялност и почтеност, но в крайна сметка българските институции обединиха усилията си, за да предотвратят назначаването ѝ. Следващата кандидатка (Галя Гугушева - бел. ред.) също беше заставена да оттегли кандидатурата си", припомни посланик Алън.

Той коментира още, че трябва да се "подобри физически съдебната инфраструктура, по-ефикасно да се разпредели работното натоварване, по-добро обучение и развитие на магистратите в замяна на по-високи стандарти, които ще постави ВСС, поемайки отговорността да отстрани тези, които не са подходящи за длъжността си".

Това може да бъде финансирано с европейски пари и с пропорционално увеличение на съдебните такси при по-скъпите съдебни дела", каза Алън.

Той посочи още, че е оптимист за икономическото развитие на България.

"Когато растежът на икономиката на Еврозоната се възобнови, отправната точка на България - почти никакъв дефицит и дълг - ще бъде завиден трамплин", заяви посланикът.

Той коментира още, че България трябва да престане да се възприема като малка държава.

"Страната е на 16-то място по население в ЕС и има същия брой европейски гласоподаватели като Австрия и Швеция. Тя трябва да е част от всеки важен съюз в Брюксел. Мисля, че от тази нагласа България губи. Изразът "ние сме малка държава" позволява да се задълбочи схващането, че за страната нещата се случват отвън, че в преговорите тя не трябва да очаква да получи това каквото иска. Това не позволява да се създаде чувство за отговорност и да се работи така, че България да получи каквото иска. България е средна по размер и ще стане среден играч в Брюксел", заяви посланик Алън.

Той препоръча България да бъде поставена в центъра на географската карта, за да се осъзнае геополитическият потенциал на страната.

По думите му изразът "ние сме малка държава" позволява да се задълбочи схващането, че за България нещата се случват отвън, че при преговори не трябва да очаква да получи това, което иска.

Посланик Джонатан Алън обърна внимание върху потенциала на съседна Турция като бързо развиваща се страна и огромен пазар, към който се стремят всички европейските държави.

Ние разполагаме с правителствена стратегия за развитие на взаимните търговски отношения. България е съсед на този пазар, припомни предимствата на страната ни посланик Алън и добави, че трудно открива в речи, документи или разговори свидетелства за това, че България възнамерява да използва тези свои предимства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    ДА КОРУПЦИОНЕН РАЙ СМЕ..., и САМО ДАЛАВЕРИ..., а работа никаква т.е. БИЗНЕС - не щем! Еее то така до никъде няма да я докараме, ама то се и вижда - 25 години ПРЕХОД!!! Е към какво!? Гледам от зле към още по зле вървим и тотално обедняваме! Сега ме агитират разни пирамидални начини за забогатяване и то някой за кратки срокове, разните му там MLM бизнес и други шашмалогии по интернет, а това е удар по и без това липсващата реална икономика! Само чужди фирми, който плащат смешни пари , а пък нашите

  2. Анонимен
    #20

    България може да стане заможна страна ако започне износ на know-how, експерти и цели институции от законодателната, изпълнителната и правосъдната система, специализирани в борбата срещу корупцията. Ефектът ще се мултиплицира от икономията на бюджетни средства за издръжката на всички тези добре охранени "борци"

  3. Анонимен
    #19

    То за Великобритания и Туркия най-добре е да се върне Османската Империя,пък защо не и за нас,кой знае ??????????????

  4. Анонимен
    #18

    Не корупционен 'риск', а корупционен 'рай' сме. И така ще е докато съдебната система не проработи и не се етаблира разделението на властите.

  5. Анонимен
    #17

    Прав си за пенсионерите №2.Той,Тато Велики,затова ги пенсионираше на 60 и им даваше по едно парче земя да садят картофи!!!!!!!!!!

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #15
  8. Анонимен
    #14

    До кога ще се протежират хората (крадците)извършили тежки поражения на българското археологично изкуство и изнесли хиляди предмети и монети, икони и ценности, като Ангел Борисов (Филчев). Всъка година този мизерник се завръща по два, три пъти в България и изнася ли, изнася под чадъра на прокуратура, съдебна корумпирана система и подкупни личности от управлението! Докога господа управници!!!

  9. Анонимен
    #13

    Трябва да си зададем въпроса : Защо Западът от 1989 година много комфортно комуницира с всички корумпирани правителства и администрации, препълнени с ДС агенти и прочее сво.лоч, срещу която имат компромати? Ами защото са лесно манипулируеми, а лицемерието на англичаниете е пословично, но политическият морал на тях и на Запада е като на разгонена* котка. Не случайно на повечето български "капиталисти", отктраднали милиарди, децата са базирани в Лондон- справка дъщерята на Софиянски и синът на Божков. Но за турския пазар и гласът на България в ЕС бритът е прав....

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.